Sve o Crnogorskom pokretu koji je tužio Georgieva i protojereja Radomira

Zanimljivo bi bilo istražiti poreklo prezimena Vučinić...

Protiv Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) i muzičara Vlada Georgieva podneta je krivična prijava Vrhovnom državnom tužilaštvu Crne Gore s obrazloženjem da su počinili krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Crne Gore i izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje. Prijava je podneta i protiv protojereja Radomira Nikčevića, a podneo ih je Crnogorski pokret (CP).

Razlog za podnošenje krivične prijave su događanja od prošlog ponedeljka. Naime, u Herceg Novom je održana manifestacija "Trg od ćirilice", a tokom humanitarnog koncerta "Za naše Kosovo i Metohiju", koji je održan u okviru te manifestacije, Georgiev je pevao tradicionalne pesme "Tamo daleko" i "Crna Gora i Srbija to je jedna familija".

Krivičnu prijavu protiv organizatora ove manifestacije ranije je najavilo Ministarstvo kulture Crne Gore zbog, kako je navedeno, "kršenja niza zakonskih odredbi, isticanja simbola drugih država, skrnavljenja državne himne i gotovo nezaobilaznih političkih i nacionalističkih poruka".

Iz Crnogorskog pokreta navode da su na pomenutom koncertu istupima govornika, podržanih, kako kažu, "organizovanim klerofašističkim divljenjem mase huligana, vređali Crnogorci i Crna Gora i prizvala okupacija zemlje".

Foto: ATA Images

OSNIVANJE CRNOGORSKOG POKRETA

Inače, Crnogorski pokret je osnovan pre četiri godine kao udruženje s ciljem da afirmiše crnogorske vrednosti. Nestranačko udruženje osnovano je 3. avgusta 2015. godine u Podgorici.

Jedan od osnivača Pokreta Stevo Vučinić rekao je da je Crnogorski pokret nestranačka organizacija, ali da to opet ne znači da se neće aktivno baviti i političkim životom u državi.

Vučinić je takođe i predsednik Saveta kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve.

- Želimo da afirmišemo vrednosti koje nas čine osobenim i Crnogorcima, a našu državu učinimo prijatnom za život - poručio je on nakon osnivanja.

Kako su tada preneli crnogorski mediji reči osnivača Pokreta, osnivanje je "iznuđeno zbog potrebe Crnogoraca u državi i van nje i kao izraz neslaganja i revolta tendencijama u crnogorskom društvu i marginalizovanjem interesa većinskog naroda u Crnoj Gori".

- Naša je obaveza da sačuvamo našu državu, kulturu, tradiciju i običaje i ostavimo ih našim potomcima. Državu, jezik, Crnogorsku crkvu, Arcibiskupiju barsku, istoriju, ali i celokupno pokretno i nepokretno kulturno nasleđe smatramo vrednostima kojih nećemo da se odreknemo i promenimo - rekao je Vučinić.

Inače, na zvaničnom sajtu Crnogorskog pokreta trenutno je moguće potpisati peticiju za službenu upotrebu crnogorskog jezika.

- Mogućnost da korisnici crnogorskog, kao službenog jezika, odlučuju varijatnu kojom će se služiti, zloupotrebljava se na štetu jotovane varijante koja koristi naše osobene glasove i slova. Zato na temelju člana 13. Ustava Crne Gore, zahtevamo da jotovana varijanta crnogorskog, kao službenog jezika, koja podrazumeva i upotrebu glasova i slova Ś i Ź, bude obavezujuća i da se na pogodan način ravnopravno koristi u administraciji, medijima i obrazovnim institucijama - navodi se u peticiji.

Herceg Novi; foto: pixabay.com

Inače, ovaj Pokret je pre dve godine podneo krivičnu prijavu, a potom i žalbu na rešenje Višeg državnog tužilaštva da primorski Amfilohije ne širi govor mržnje.

Pokret smatra da je Amfilohije u više navrata u svojim govorima povredio ljudska prava i slobode drugih naroda, a kao primer je naveo njegovu izjavu "da onaj koji nije kršten nema straha božijeg ni stida pred ljudima".

Takođe, krajem juna ove godine Crnogorski pokret uputio je otvoreno pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću zbog tvrdnji da neko otima imovinu SPC u Crnoj Gori.

"TAMO JE HERCEG NOVI, TAMO JE SRBIJA"

Povodom slučaja manifestacije "Trg od ćirilice", iz Crnogorskog pokreta su naveli da je Vlado Georgiev izvodeći pesmu "Tamo daleko", pevao stihove "Tamo daleko, daleko kraj mora, tamo je Herceg Novi, tamo je Srbija".

- Ovaj put je pevajući o Srbiji "kraj mora" jasno, u pregrejanoj nacionalističkoh atmosferi, asocirao na navedene stihove u kojima se Herceg Novi smešta u Srbiju - navodi se u saopštenju ovog udruženja.

Smatraju da naknadni pokušaj da se, kako tvrde, relativizuje odgovornost samo su pokušaj da se prikrije jasna namera izazivanja nacionalističke euforije, a posebno što se u publici nalazio veći broj turista iz Srbije i imajući u vidu da se Herceg Novi u Srbiji predstavlja kao "srpski grad".

Pogledajte video: Vlado Georgiev pevao sa delijama "Tamo daleko" u Herceg Novom

(Telegraf.rs/N. Z.)