Albance je ulazak u NATO koštao 35 miliona evra: Makedonci su na velikom testu - potrošiće bogatstvo da bi uništili svoje oružje
Najveći deo naoružanja bio je rashodovan na takozvanom groblju bugarske vojske
Severna Makedonija moraće po ulasku u NATO da uništiti stariji arsenal naoružanja i opreme koji još aktivno koristi njena vojska, a koje potiču još iz period bivše Jugoslavije, piše makedonski list Nova Makedonija.
U kontekstu uništenja starog arsenala naoružanja makedonske vojske, bugarski vojno-politički analitičar Kostadin Kostadinov podseća da je Bugarska ulaskom u NATO morala da uništi velike količine naoružanja.
- Najveći deo naoružanja bio je rashodovan na takozvanom groblju bugarske vojske, a sada tamo mogu da se pronađu tenkovi u procesu raspadanja, avioni, helihopteri i puške - rekao je Kostadinov.
On podseća da je bugarska vojska pre ulaska u NATO imala 120.000 vojnika, 300 vazduhoplova i 2.500 tenkova, dok danas ima 20.000 vojnika, 30 letelica i 300 oklopnih vozila.
I Albanija je u procesu učlanjenja u NATO bila obavezana da unište staro naoružanje, kao i 83.000 tona municije poreklom iz komunističkog perioda i kineske proizvodnje.
Tirana je za ovo potrošila preko 35 miliona evra.
Poslednji primer u regionu je Crna Gora. Kako pišu crnogorski mediji, proces uništenja starog naoružanja započet je 2017. godine, a reč je o projektu Fonda za delimitarizaciju NATO promovisan od strane nemačke i britanske ambasade u Podgorici.
List "Vijesti" je pisao da je za ovu akciju izdvojeno 700.000 evra, a da je jedan od ciljeva uništenje starog naoružanja i bezbednija životna sredina za građane.
Kako piše ovaj list, u celom procesu biće uništeno 403 tone starog naoružanja na bezbednoj lokaciji.
Makedonski general u penziji Mitre Arsovski kaže da je ovaj proces povezan s političkim opredeljenjima Alijanse koja pokušava da nametne standard u kojoj će se koristiti oružje proizvedeno samo u fabrikama zemalja-članica.
On smatra da će Severna Makedonije bez sumnje biti u poziciji u kojoj će morati da modernizuje svoje naoružanje, kao i da uništi staru tehniku.
Kako Arsovski ističe, na osnovu prakse iz prošlosti, uništenje jednog vojnog oklopnog vozila makedonsku vojsku, ali i bilo koju drugu armiju, moglo bi koštati do 50.000 evra.
Sa druge strane, doktor vojno-političkih nauka Blagoja Markovski smatra da Severna Makedonija neće potrošiti mnogo novca u procesu uništenja starog naoružanja, jer, kako navodi, najveći deo naoružanja makedonske vojske već ispunjava NATO standarde.
- Mi već imamo helikoptere koji ispunjavaju NATO standarde, pa neće biti potrebna njihova zamena. Kod nekih helikoptera već su montirani izraelski sistemi i oni se svakodnevno koriste u Alijansi. Tenkove, iako su stariji, ne verujem da će biti uništeni, jer takav tip tenkova T-75 i dalje koriste brojne države-članice NATO - istakao je Markovski.
(Telegraf.rs/Tanjug)