Vapaj žene koja je zbog porodičnog nasilja utočište našla na Balkanu, pa joj je naređeno da napusti zemlju: Ako se vratim u Dubai, ubiće me (VIDEO)
Porodica joj pretila da će joj život pretvoriti u pakao jer je zatražila razvod, a iz zemlje je pobegla na brzinu, ostavivši četvoro dece
Zbog porodičnog nasilja i čvrste odluke da se razvede od svog supruga, državljanka Ujedinjenih Arapskih Emirata, Hind Aboloki (42) je iz Dubaija pobegla i utočište našla u Skoplju, ali su joj makedonske vlasti odbile gostoprimstvo i naložile da dobrovoljno napusti Makedoniju ili će biti deportovana.
U očaju, ona je u video poruci preko društvenih mreža uputila apel za pomoć.
- Došla sam u Makedoniju bežeći iz Dubaija jer mi otac, stric i brat prete da će mi od života napraviti pakao samo zato što sam zatražila razvod. Ne znam šta da radim. Oni su došli i potražili mi pasoš i ličnu kartu veleći mi da mi više ne mogu verovati. Hteli su da mi izbrišu identitet. Kada ti neko potraži pasoš i ličnu kartu to znači da se nešto dešava, a ja nisam toliko naivna. Razmislila sam i pobegla. Majka sam četvoro dece - rekla je Hind Aboloki u video poruci objavljenoj na Jutjubu.
Za njen slučaj, neobično brzu ažurnost državnih institucija i sudova, potpis ministra MUP, njihove čudne odluke i još čudnija obrazloženja, kao i posetu bivšeg visokog funkcionera obaveštajne službe, zainteresovao se Helsinški komitet i brojni mediji u Makedoniji.
Ostavljajući svoju decu u Dubaiju, Hind Aboloki je sa ličnom kartom prvo pobegla na Bahrein, da bi na kraju završila u Prihvatnom centru za strance u skopskoj opštini Gazi Baba. Svoju rodnu zemlju Hind je morala da napusti jer joj je njen suprug, kako doznaje skopski portal tribuna.mk, postavio celu listu zahteva. Od nje je tražio da prestane da uči, da ne pomišlja na posao, da stalno nosi hidžab, da se o deci brine svaki dan, da u salon za lepotu, na veselje ili svadbe sme da ide samo sa svojom majkom, da masažu, manikir i pedikir sme da ima samo u njihovom domu, a dozvolio joj je da ima samo broj telefona koji joj je on dao, a prethodni mora da uništi.
Pravila koja joj je naložio tu se ne završavaju. Od nje traži da bude ista kao što su bili kada su se uzeli 26.12.1996. godine, zahteva da nadgleda izgradnju njihove nove kuće, ne sme da izlazi sa prijateljima, bez dozvole ne sme da izlazi ni iz kuće, njene roditelje će posećivati jednom nedeljno samo sa jednim autom, i na kraju joj poručuje da se brine o njemu i da mu pakuje odeću pre puta.
Ove naredbe i ograničenja su prelile kap strpljenja, pa je Hind Aboloki na brzinu spakovala stvari i pobegla iz Dubaija. U oktobru prošle godine je iz Srbije ušla u Makedoniju, a 15. oktobra je u Skoplju zatražila azil navodeći da je žrtva porodičnog nasilja i da će se suočiti sa ozbiljnom kaznom i smrću ukoliko se vrati u matičnu državu Ujedinjene Arapske Emirate.
Dve nedelje kasnije MUP odbija njen zahtev sa obrazloženjem da nisu potvrđeni njeni navodi, i smešta je u Centar u skopskom naselju Vizbegovo. Njen advokat podnosi žalbu na odluku MUP, a Upravni i Viši upravni sud
ekspresno potvrđuju rešenje policije. U međuvremenu je Hind Aboloki prebačena u Prihvatni centar za strance u opštini Gazi Baba, gde je u ponedeljak dobila za nju šokantno obaveštenje da u roku od 15 dana, najkasnije do 19. februara dobrovoljno mora da napusti Makedoniju ili će u suprotnom biti deportovana.
Nju su u Prihvatnom centru za strance posetili predstavnici Helsinškog komiteta koji su uočili puno simptomatičnih stvari u postupku vezanom za njen predmet.
- Činjenica je da su njen zahtev za azil odbile dve instance - Upravni i Viši upravni sud, ali je simptomatično i do sada neviđeno u našoj praksi da su oba suda u roku od mesec i po dana donele svoje odluke. Doneto je rešenje kojim se izriče mera njenog zadržavanja u Prihvatnom centru za strance jer se smatra da ona može da predstavlja opasnost za javni red i nacionalnu bezbednost. U rešenju ne postoji obrazloženje na kakav bi način ona mogla ugroziti nacionalnu bezbednost, niti da ima nekakav dosije. Iako je to diskreciono pravo MUP i policija ne mora da daje obrazloženje zašto se neka osoba smatra opasa za nacionalnu bezbednost, simptomatično je što se na ovo rešenje potpisao lično ministar MUP - izjavila je za televiziju Telma, Uranija Pirovska direktorka Helsinškog komiteta.
Njih čudi i činjenica što u Prihvatnom centru za strance jedino za Hind postoje posebna pravila. Ona ne može da prima posete, niti da telefonski komunicira.
- Ja do sada u drugim slučajevima po kojima smo postupali nisam srela da nekome bude limitirano pravo korišćenja telefona ili posete prijatelji. Meni je ovaj slučaj veoma sumnjiv. Smatram da postoje određeni uticaji - rekla je Pirovska.
U makedonskoj javnosti su se proširile informacije da je porodica iz koje potiče Hind toliko uticajna da su uspeli da izvrše pritisak na makedonske vlasti da je što pre deportuju nazad. U nekoliko video klipova na socijalnim mrežama Hind je rekla da će biti pogubljena ako se vrati nazad u Emirate. Zbog toga su mnoge organizacije za zaštitu prava ljudi uputile otvoreni apel vlastima da se ovoj ženi odobri azil u Makedoniji, a kako doznaje skopski list "Sloboden pečat", Makedonsko udruženje mladih pravnika je preuzelo slučaj Hind.
U međuvremenu, njeni advokati su podneli predstavku - privremenu meru sudu u Strazburu da spreči njenu deportaciju. Dobili su pozitivnu odluku suda na osnovu koje se Upravni sud mora da proiznese o njihovoj žalbi pre nego što stupi na snagu rešenje MUP kojom se Hind Aboloki daje rok od 15 dana da napusti Makedoniju.
(Telegraf.rs/D. J.)