Ovih pet koraka dele Makedoniju do članstva u NATO: Pod novim imenom na putu ka Alijansi
Otkako je grčki parlament juče ratifikovao Dogovor iz Prespe, Republici Severna Makedonija do punopravnog članstva u NATO, od sedam, ostalo je još pet koraka
Makedonija je od juče postala Republika Severna Makedonija u međunarodnim odnosima. Ratifikacijom Prespanskog dogovora i u grčkom parlamentu, njeno novo ustavno ime za međunarodnu upotrebu stupilo je na snagu odmah, a za unutrašnju upotrebu će se koristiti dosadašnje ime Republika Makedonija sve dok Grčka ne ratifikuje i protokol za članstvo susedne zemlje u NATO.
Dakle, Makedonija je pod novim imenom krenula ka Alijansi. Već u martu može da očekuje poziv za članstvo, a 2020. godine da i zvanično postane 30. članica NATO.
Otkako je grčki parlament juče ratifikovao Dogovor iz Prespe, Republici Severna Makedonija do punopravnog članstva u NATO, od sedam, ostalo je još pet koraka.
Prvi i drugi korak, formalno sprovođenje Prespanskog dogovora je završeno – 11. januara u Makedoniji, a dve sedmice kasnije, 25. januara u Grčkoj.
Naredni korak je da NATO pripremi Protokol Vašingtonskog dogovora o pristupanju nove članice. To je ustvari amandman na originalni dogovor Severnoatlasnog saveza zaključen 1949. godine, podseća novinska agencija META.
Odmah nakon toga počinje četvrti korak, proces ratifikacije protokola, u kome svaka od 29 članica NATO treba da ratifikuje protokol prema nacionalnim procedurama. Taj proces traje različito u svakoj zemlji. Grčka je najavila da će prva ratifikovati protokol, a očekuje se da taj proces u svim članicama Alijanse bude završen do kraja godine.
Dok traje ratifikacija, Makedonija će „dobiti stolicu u NATO“ i do određenog nivoa će učestvovati u procesima u Alijansi, recimo na svim forumima i susretima, ali bez prava glasa.
Peti korak je poziv za pristupanje, koji će Severnoj Makedoniji uputiti generalni sekretar NATO kada sve članice obaveste SAD, deponenta dogovora, da su
ratifikovale pristupni protokol.
Severna Makedonija u šestom koraku će trebati i sama formalno da prihvati pristupanje u NATO, sa referendumom ili glasanjem u Sobranju. Potom odluku o pristupanju treba da dostavi Stejt departmentu SAD, „čuvaru“
Vašingtonskog dogovora, i tako će i formalno postati 30. članica NATO.
(D.J.)