Crnogorac skoro 25 godina uspevao da ne plaća alimentaciju za dete
Situacija u Srbiji i susednoj Crnoj Gori, gotovo kao da je indigom preslikana
Razvod braka donosi mučne različite situacije, a najproblematičnija je alimentacija, koja se ne plaća redovno ili uopšte. Ovom podatku najvernije svedoči slučaj oca iz Crne Gore, koji više od 20 godina nije plaćao alimentaciju.
Situacija u Srbiji i susednoj Crnoj Gori, gotovo kao da je indigom preslikana. Više od 50 odsto roditelja u obe zemlje kasni sa plaćanjem alimentacije najmanje godinu dana, a kako istraživanje Sigurne ženske kuće (SŽK) u Crnoj Gori pokazuje, jednom ocu je za rukom pošlo da obavezu prema detetu izbegava 24 godine.
ZAKON JE ISTI
Davanje alimentacije je obaveza koju su roditelji dužni da ispunjavaju do 18. godine deteta. U slučaju da je punoletno dete na redovnom školovanju, roditelj je dužan da plaća izdržavanje i nakon 18, a najkasnije do 26. godine.
Izdržavanje je obavezno i za punoletnu decu koja nisu sposobna za rad, a nemaju dovoljno sredstava za život. Zakon propisuje visinu alimentacije u iznosu ne manjem od 15% i ne većem od 50% od visine redovnih prihoda tuženog. Oba roditelja su dužna da izdržavaju dete.
Kao što je Telegraf ranije pisao, zabluda je da su , kada se radi o neplaćanju, to roditelji lošeg imovinskog stanja.
- Zabluda je da se radi samo o osobama lošeg imovnog stanja i da je to razlog nedavanja izdržavanja. Takvoj nebrizi skloni su i imućniji, obrazovaniji očevi, a takvo ponašanje je u tesnoj vezi sa ukorenjenim stavom da briga o deci pripada isključivo majkama i da su one dužne da im obezbede sve potrebne uslove za život, kazala je "Vijestima" Ljiljana Raičević iz SŽK.
NEPLAĆANJE = EKONOMSKO NASILJE?
Neplaćanje alimentacije je i jedan od težih oblika nasiIja nad ženama i decom, prema Istanbulskoj konvenciji, čija je Crna Gora potpisnica.
Najefikasniji način naplate onom ko od te obaveze beži, pokretanje krivičnog postupka, koji kao presudu može imati ili novčanu ili kaznu do tri godine zatvora. A drugi je pokretanje postupka prinudne naplate.
KAKO RODITELJI IZBEGAVAJU ALIMENTACIJU?
- Radio sam na jednom slučaju, gde je tuženi roditelj na sve moguće načine izbegavao plaćanje, nije bio prijavljen na adresi na kojoj je živeo, odbijao je čak da primi nasledstvo. Godinama nije plaćao alimentaciju, pa je to bila igra "mačke i miša". On je čovek pristao na to da ne stekne ništa, samo da ne bi izdržavao svoju maloletnu decu - ispričao nam je u ranijim intervjuima advokat Ivan Simić.
Izdržavanje se određuje u novčanom iznosu i uplaćuje svakog meseca na tekući račun lica kojem je povereno dete. Ljiljana Raičević za "Vijesti" navela je da se dešavalo da neki roditelji izdržavanje isplaćuju na ruke, ali dodaje da u poslednjih nekoliko godina skoro da nema takve presude.
- I mi savetujemo žene da ne primaju alimentaciju na ruke, jer se tako ne može dokazati koliko je novca primila - kazala je ona ispred Sigurne ženske kuće u Crnoj Gori.
Prema podacima Osnovnog suda u Podgorici, u poslednje dve i po godine presuđeno je da 116 osoba mora da plaća izdržavanje deteta. U protekle tri godine, iza rešetaka je završilo oko 80 osoba koje nisu htele da plaćaju dosuđenu alimentaciju.
Ovakvi podaci pokazuju da su porodični problemi gotovo isti u našem regionu, jer se brojke poklapaju, a mi podsećamo da bi roditelji trebalo da budu vođeni sopstvenom svešću, a pre svega ljubavlju prema detetu. Bez prisile izvršnih organa, sudskih procesa ili po najgorem mogućem scenariju, zatvorskih rešetaka.
(Telegraf.rs/Vijesti.me)