Dodik najavio prve poteze u Predsedništvu BiH i odbio susret sa ambasadorom Austrije u Sarajevu

Na prvoj sednici novog skupštinskog saziva, najpre će biti izabrano skupštinsko rukovodstvo i verifikovani mandati poslanicima

Novoizabrani član Predsedništva BiH, aktuelni predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, potvrdio je da će zakletvu položiti 19. novembra, dan uoči stupanja na novu dužnost, u Narodnoj skupštini Republike Srpske u Banjaluci.

Na prvoj sednici novog skupštinskog saziva, najpre će biti izabrano skupštinsko rukovodstvo i verifikovani mandati poslanicima, nakon toga zakletvu će položiti novoizabrana predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, a potom i novoizabrani srpski član Predsedništva BiH, prenosi RTRS.

Dan posle inauguracije u Banjaluci, Dodika čeka inauguracija i u Sarajevu. Dodik je istakao da se prvi put suočava s procedurama koje mu nisu poznate i na koje nema mogućnost da utiče i dodao da je predviđeno da članovi Predsedništva dobiju sertifikat i polože zakletvu, a potom i da se konstituiše Predsedništvo i odredi predsedavajući.

- Predsedavajući ima obavezu da u nekom skorijem roku zakaže prvu sednicu. S moje strane, na prvoj sednici biće predlog izmena Poslovnika o radu Predsedništva - rekao je Dodik. Dodik smatra da BiH konačno treba da funkcioniše u punom kapacitetu svoje suverenosti tako što će preuzeti odlučivanje o pitanjima iz nadležnosti zajedničkih institucija. Naglasio je da treba ukinuti mnoge stvari, poput stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, te naveo da BiH treba da funkcioniše u dejtonskom kapacitetu, što Republika Srpska ne spori, ali spori ono što su uradili visoki predstavnici na štetu svih.

- Neke zapadne zemlje skidaju Kosovo sa dnevnog reda Saveta bezbednosti UN, ali ne i BiH, što je veoma indikativno. Nas zadržavaju u okviru Poglavlja sedam Povelje UN kao region koji može da ugrozi bezbednost u svetu. Da li je ikome sada normalno da kaže da ovaj region može da ugrozi bezbednost u svetu? Nije, a po tom osnovu se nalazimo u Savetu bezbednosti - rekao je Dodik.

Kada je reč o konkretnim potezima koje će povući kao novi član Predsedništva, Dodik kaže da će prvo predložiti da BiH potpuno ovlada monetarnom politikom, koju sada kontrolišu stranci, čime bi, kaže, bilo kreirano novih milijardu maraka. Kada je reč o Republici Srpskoj, smatra da bi korisna mera bila smanjenje poreza i doprinosa na plate, čime bi se omogućilo njihovo povećanje, prenosi RTRS. Poručio je i da želi da Demokratski narodni savez (DNS) ostane deo vladajuće koalicije, ali da u koalicionom kapacitetu sigurno neće biti onaj broj poslanika koji ima ta stranka, "već onaj koji će zajedno verifikovati", jer su neki radili protiv koalicije u izbornom periodu.

Međunarone i lokalne faktore, među kojima i predstavnike Bošnjaka, pozvao je da predlože predstavnike u komisiju koja bi napravila istinit, na činjenicama zasnovan izveštaj o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine.

U tom je kontekstu napomenuo da Republika Srpska ne beži od istine, naprotiv, želi istinu, ali da je protiv spekulacija.

Istovremeno, danas je objavljeno da je Dodik odbio susret sa austrijskim ambasadorom Martinom Pamerom, jer je, kako mu je poručio u pismu, kao diplomatski predstavnik Austrije u BiH činio sve da do željene saradnje ne dođe.

- Svojim pristrasnim nastupima veoma često ste izlazili iz okvira dobrog diplomatskog ponašanja i time nas udaljavali od željene saradnje sa državom koju izuzetno poštujemo i sa kojom smo hteli da sarađujemo - istakao je Dodik u pismu upućenom Pameru nakon što je austrijski diplomata zatražio sastanak sa njim.

Dodik je naveo da Republika Srpska i on lično imaju veliko poštovanje za državu Austriju i godinama su činili sve da imaju dobru saradnju, zasnovanu na uzajamnom poštovanju.

- Svojim delovanjem i javnim istupima grubo ste se mešali u unutrašnja pitanja u BiH, otvoreno favorizujući određene, po pravilu bošnjačke politike u BiH, čime ste svoju državu lišili objektivnog uticaja u BiH - ističe Dodik.

Dodik, koji je odlazeći predsednik RS, ističe i da je austrijski diplomata samo pre nekoliko meseci učestvovao u neobjašnjivom skandalu u Trebinju, kada je grubo i bahato napao grupu penzionera, koja mu nije dozvolila da ih fotografiše, da bi nakon toga obmanjivao javnost da je napadnuti.

- Da li ste razmišljali kakvu štetu ste naneli i Republici Srpskoj i srpskom narodu kreirajući izmišljotinu o navodnom napadu na jednog diplomatu - upitao je Dodik ambasadora Austrije.

Predsednik RS-a je naglasio da je austrijski diplomata otvoreno i nekritički iskazivao podršku visokom predstavniku u BiH, koji je takođe izlazio iz okvira prihvatljivog ponašanja i kršio odredbe međunarodnog sporazuma i međunarodnog prava.

- Ovo su samo neki od razloga zbog kojih sam primoran da odbem susret sa Vama, a po dolasku na dužnost člana Predsjedništva BiH o Vašem radu u Sarajevu upoznaću sve relevante državne organe Austrije - naveo je Dodik i još jednom izrazio duboko poštovanje prema državi Austriji sa kojom, kako kaže, Republika Srpska, uprkos naporima ovog diplomate, sarađuje i, nadao se, sarađivaće i dalje, a posebno, kako je naveo, nakon Pamerovog odlaska.

(Telegraf.rs/Tanjug)