Igra nerava u makedonskom parlamentu: Postoji li potrebna većina za izmene ustavnih amandmana?

Nema informacija zbog čega zasedanje kasni.

Sednica Sobranja na kojoj bi tebalo da bude nastavljena rasprava o izmeni ustavnih amandmana u skladu sa Prespanskim sporazumom o novom imenu Makedonije, iako odložena za 15 sati, još nije počela, a u međuvremenu dve najuticajnije partje, vladajući SDSM i opoziciona VMRO-DPMNE treniraju "igru nerava".

Telegraf saznaje: Zaev otkazao posetu Beogradu

Nema informacija zbog čega zasedanje kasni duže od sat vremena.

Poslanici opozicije, naime, zahtevaju od predsednika parlamenta Talata Džaferija da bez odlaganja stavi predlog izmene ustavnih amandmana na glasanje, a poslanici vladajuće većine, SDSM i albanske DUI, tvrde da su obezbedili neophodnu dvotrećinsku većinu.

Na konferenciji za novinare u parlamentu, poslanik Antonio Milošoski zajedno sa ostalim poslanicima VMRO-DPMNE rekao da će oni glasati u skladu sa voljom naroda izraženom na nedavno održanom referendumu koji nije uspeo, jer na njega nije izašao dovoljan broj gađana.

Upitan da li je tačno da će sedam poslanika njihove stranke glasati za ustavne promene, Milošoski nije direktno odgovorio, ali je rekao da Džaferi bez odlaganja stavi predlog ustavnih amandmana na glasanja kako bi se videlo da li vlast ima dvotrećinsku većinu.

- Predlog ustavnih amandmana treba staviti na glasanje i tada će se videti da li je volja naroda veća od pritisaka na zakonodavca - rekao je Milošoski.

On takođe nije odgovorio na pitanje "zašto i ostali poslanici" VMRO-DPMNE ne prisustvuju konferenziji za novinare.

Inače, Sobranje ima 120 poslanika, što znači da bi za izmene ustavnih amandmana trebalo da glasa 81 poslanik.

Prema tom sporazumu koji su u julu potpisali Atina i Skoplje, Makedonija bi trebalo a promeni ime u Republika Severna Makedonija.

Kako su izgledali nedavno održani protesti u Makedoniji

(Telegraf.rs/Tanjug)