U ovom hotelu u Ohridu sve funkcioniše savršeno, a radnici komuniciraju preko signalnih lampica (FOTO)

U ovom specifičnom hotelu - odmaralištu imaju poseban odnos prema slepim licima i invalidima

U Ohridu postoji hotel - odmaralište u kome su polovina zaposlenih gluvonemi. Uprkos tome, u njemu sve funkcioniše savršeno zahvaljujući jedinstvenom načinu međusobne komunikacije.

U blizini starog puta za Strugu, na izlazu iz Ohrida nalazi se odmaralište "Daljan". Od četvoro zaposlenih u kuhinji, troje su gluvonemi, a ima i još dvoje sa posebnim potrebama, koji obavljaju druge zadatke.

U ovo odmaralište otvorenog tipa, koje funkcioniše i kao hotel svi su dobrodošli.

Marko je nešto ozbiljno pogrešio kada ovakvom porukom moli Saru da mu sve oprosti (FOTO)

Polovina zaposlenih su ljudi sa posebnim potrebama, a i deo gostiju koji odmaraju kod njih su iz te kategorije.

- U kuhinji imamo četvoro zaposlenih, a troje od njih su gluvonemi. Mnogi se pitaju kako funkcionišemo. Sala u restoranu je, kao i u drugim hotelima, sa kuhinjom povezana kompjuterom, ali sa jednom razlikom. Kod kompjutera u sali postoji signalna lampica. Kelner na kompjuteru piše narudžbinu i potom stiska dugme na lampici. Istog trenutka signal stiže u kuhinju i lampica zasvetli. Kuvari aktiviraju štampač, čitaju poruku i spremaju narudžbinu. Potom dolazi kelner da je preuzme - objašnjava za skopski portal sdk.mk funkcionisanje hotela - odmarališta "Daljan" njegova direktorka Slavica Stefanovska.

Specifičan je i rad gluvoneme sobarice u hotelu.

- Na ulaznim vratima i u sobama postoje signalne lampice. Sobarica pritiska dugme i tako se najavljuje gostima u sobi. Ako oni nisu osobe sa posebnim potrebama čuće da dolazi sobarica pa signaliziranje nije potrebno. Međutim, ako su gosti gluvonemi, oni će, kada se upali svetlosni signal znati da treba da uđe sobarica - kaže direktorka Slavica Stefanovska, koja je i sekretar Udruženja gluvih u Ohridu.

U ovom specifičnom hotelu - odmaralištu imaju poseban odnos prema slepim licima i invalidima. Za slepe, strogo se vodi računa u kakvu posudu će im se sipati jelo, u kakvu staviti salata, na kojoj strani će se nalaziti pribor za jelo, a za jedne i druge vodi se računa o rasporedu predmeta u sobama, ali i da nema nikakvih prepreka na putu do njih.

Neki od njih u "Daljan" dolaze čak 30 godina zaredom, tako da dobro poznaju svaki deo odmarališta i svaki kutak u sobama. Reporteri portala sdk.mk su zaviti i u kuhinju hotela - odmarališta. Dočekale su ih nasmejane kuvarice u besprekorno čistim belim uniformama, zadovoljne što se, eto, neko konačno setio i njih.

- Naš i njihov svet nisu isti. Oni žive u svetu tišine. Oni ne čuju, niti mogu da govore, ali veoma dobro razumeju govor tela. Na osnovu toga oni donose zaključak o kakvom se čoveku radi - objašnjava direktorka Slavica Stefanovska.

Ona kaže da u Makedoniji postoji samo jedna osnovna i jedna srednja škola za gluvoneme. Njihovo odmaralište je i hotel, ali i specifična škola za gluvoneme iz oblasti turizma i ugostiteljstva. Zaposleni tu puno toga nauče, a često posećuju i druge hotele gde gledaju kako radi posluga, kako se nameštaju stolovi, pribor za jelo...

- To su iskustva koja potom ovde primenjujemo - kaže Stefanovska. Međutim, ona sa gorčinom ističe da njihovo odmarališe, iako je otvorenog tipa, veoma malo ili uopšte ne organizuje seminare ili savetovanja.

- Mi predlažemo domaćim firmama da organizuju seminare i savetovanja kod nas, umesto da plaćaju skupe hotele. Posebno mislimo na nevladine organizacije koje tretiraju problematiku gluvonemih osoba. Na žalost, niko od njih ne dolazi u naše odmaralište iako i kod nas postoje svi uslovi za njihov kvalitetan boravak - jada se Stefanovska.

(Telegraf.rs/D. J.)