Hrvatice ravnopravne sa muškarcima: Radiće isto koliko i oni, a evo tek kada će moći u penziju. Nadamo se da Srbija neće slediti njihov primer
Sada je situacija takva da muškarci idu u penziju sa 65 godina, dok se žene od ove godine penzionišu sa 62 godine
Hrvatska će zakonom produžiti radni vek i za muškarce i za žene, koji će u penziju ići kada napune 67 godina, a biće i skraćena lista zanimanja za beneficirani radni staž.
Kolika će vam biti penzija, ako vas uopšte sačeka? Možete tačno da izračunate (PRECIZNI OBRAZAC)
Ove izmene trebalo bi da stupe na snagu 2038. godine, ali Evropska komisija traži da se izjednačavanje uvede već 2030. godine.
Hrvatska Vlada će zato u paketu izmena predložiti 2033. godinu kao rok od kada će i muškarci i žene u toj zemlji odlaziti u penziju sa 67 navršenih godina.
Sada je situacija takva da muškarci idu u penziju sa 65 godina, dok se žene od ove godine penzionišu sa 62 godine.
Vlada ima plan i da poveća penzije kako bi one iznosile najmanje 60 odsto prosečne plate za radnike sa 40 godina staža, a ne manje, kao što je to sada slučaj.
Za tako nešto se, ističu ekonomisti, mora povećati zaposlenost.
Ukoliko radnik želi otići u prevremenu penziju visina tih primanja trajno se smanjuje za svaki mesec ranijeg penzionisanja u iznosu od 0,10 do 0,34 odsto.
Reč je o svojevrsnom kažnjavanju, odnosno pokušaju destimulacije prevremenog penzionisanja, a namera je da se ta "penalizacija" pojača.
U sklopu reforme izvjesno je da će biti revidirana lista zanimanja sa beneficiranim radnim stažom, i to na osnovu studije Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, iz koje proizlazi da je mnogo ranijih zanimanja nestalo sa pojavom nove tehnologije.
Tako vozač u javnom gradskom prevozu, koji je nekada radio u starim autobusima i tramvajima, danas vozi moderne zbog čega je pitanje da li treba da ima beneficiran staž, prenose hrvatski mediji.
(Telegraf.rs/Srna)