Evo kako žive Srbi u Vrginmostu, mestu stradanja Srba u Drugom svetskom ratu i Oluji
U ovom mestu školu pohađa 84 đaka, od čeja je 42 odsto srpske nacionalnosti
Barbara Ljubišić, direktorka Osnovne škole Gvozd u Vrginmostu, koju će posetiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom boravka u Hrvatskoj, kaže da je dobro da se radi na pomirenju i uspostavljanju boljih odnosa između dve zemlje.
Sve o Vrginmostu, mestu srpskog bola i patnje. Tu dva zavađena naroda danas dele istu sudbinu (FOTO)
Vrginmost, koji je 1996. godine preimenovan u Gvozd, mesto je u kome su Srbi teško stradali tokom Drugog svetskog rata, ali i u akciji "Oluja", a danas u toj, i u opštini Topusko, živi oko 700 srpskih porodica.
Direktorka škole objašnjava da školu u ovom mestu pohađa 84 đaka, od čega je 42 odsto srpske nacionalnosti.
- Mi smo ozbiljna obrazovna ustanova, ne pravimo nikakav razlike među decom, poštujemo i negujemo različitosti, nacionalnosti i vere i time se možemo ponositi - kaže Ljubišić.
Ona objašnjava da oko 30 odsto đaka kao izborni predmet pohađa pravoslavnu veronauku, dok trećina dece ide na srpski jezik i kulturu.
Život u opštini Gvozd je poslednjih godina veoma težak, kaže ona, dodajući da se to odražava i na broj dece koji se poslednjih godina drastično smanjuje. Kada je počela da radi u školi 2002. bilo je 230 đaka, a trend opadanja je naročito primetan poslednjih godina.
- Ljudi odlaze za poslom, čitave porodice se iseljavaju u potrazi za boljim uslovima - rekla je ona i dodala da za decu postoji jako malo sadržaja u ovom mestu, zbog čega se škola trudi da im pruži što više sadržaja.
Vučić će prilikom poete ovoj školi donirati deset laptopova za informatičko odeljenje.
(Telegraf.rs/Tanjug)