Hrvati se odrekli pozdrava "Za dom spremni!"
Da li su Hrvati zaboravili da je istorija učiteljica života?
U javnoj raspravi u Hrvatskoj o simbolima iz Drugog svetskog rata diskutovalo se i o ustaškom pozdravu "Za dom spremni". To je stari hrvatski pozdrav koji su ustaše koristile u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, ali su ga "očistili" hosovci svojom časnom borbom u Domovinskom ratu. Da li su u zabludi svi koji tako misle, odgovoriće Vladina kancelarija za suočavanje s prošlošću.
Politički emigrant Srećko Rover, ostavio je svoje memoare "Svedočanstva i sjećanja", u kojima je opširno opisao vreme nakon rata, kad su odbegle vođe NDH organizovali grupe i ubacivali ih u Jugoslaviju ne bi li nagovorili narod na ustanak, pa uz pomoć Zapada srušili Titov režim.
U organizaciji i slanju takvih grupa najviše se istakao Zagrepčanin Božidar Kavran, bivši ustaški stožernik za grad Zagreb.
Rover je kazao da je dr. Ante Pavelić i sada zakoniti nosilac vrhovništva države Hrvatske i politički zapovednik Hrvatskog narodnog otpora (HNO).
Glavni sadržaj Kavranovog govora bio je da samo jedinstvena borba može uspeti.
- Kada dođete u Hrvatsku, vaša je dužnost da svima propovedate ova načela! - tako je govorio Božo Kavran onima koji su odlazili u Hrvatsku. Znao je ponavljati da su Hrvati "apostoli neumrle hrvatske borbe". Njihov pozdrav bio je: "Sve za Hrvatsku!".
Kavran nije obećavao ništa osim teške borbe i velike fizičke i duševne patnje. Kad je završio svoj govor i kad su usledila pitanja razne naravi, a zaključak je bio: "Idemo u Hrvatsku!"
Vidljivo je, dakle, da se pripadnici poraženog pokreta odriču i naziva ustaša, i pozdrava uzdignutom rukom, i poklika "Za dom spremni" još 1948, a umesto kog uvode "Sve za Hrvatsku".
Kavran je isticao pravo svakoga na ideološke poglede, ali da je za rušenje režima potrebno jedinstvo.
- Više nećemo koristiti naziv "ustaša". Moraju se ukloniti i nazivi "križari" i "mladi muslimani" - istakao je on.
Pavelić je zbog taktičkih razloga još 1946. u Argentini raspustio ustaški pokret i sve članove oslobodio zakletve. Umesto ustaškog, utemeljio je Hrvatski oslobodilački pokret, a članovima zabranio da u javnosti koriste simbole iz vremena NDH. Zabranio je i nacistički pozdrav.
Emigrant Bože Vukušić pisao je početkom 2000-ih u nedeljniku "Fokus" kako je poslednji ministar iz vremena NDH Danijel Crljen, koji je krajem 1990. umro u Buenos Airesu, "1992. upozoravao na provokatore koji će, predstavljajući se turbo-Hrvatima, tj. ustašama, zapravo raditi protiv hrvatskih interesa".
Nije li čudno to da su se ustaških simbola odrekli pripadnici tog pokreta odmah nakon Drugog svetskog rata, a oživeli su ih pojedinci i grupe početkom devedesetih u Domovinskom ratu?
Međutim, mnogi su na svojim kapama ili drugim delovima uniforme i dalje nosili slovo U, u koje su umetnuli krst. Bilo ih je u gotovo celoj Hrvatskoj, ali i u BiH, a najaktivniji su bili 1945. i 1946. godine.
(Telegraf.rs/Večernji list)