Na slobodu izlaze sa traumama, u ćelijama od 15 kvadrata živi 20 zatvorenika: Najveći makedonski zatvor kao iz najmračnijih horora (FOTO) (VIDEO)

Odavde niko ne može da izađe bez dubokih psiholoških trauma

Makedonska javnost bila je šokirana kada je letos, Narodni pravobranilac Idžet Memeti izneo frapantne podatke o uslovima koji vladaju u najvećem makedonskom zatvoru Idrizovo u Skoplju. Makedonski mediji sada su uspeli da uđu u zatvor, zavire u nekoliko ćelija i porazgovaraju sa zatvorenicima. Njihova prva i jedina reakcija je da su uslovi u Idrizovu gori nego što iko može i da zamisli.

Bekstvo iz zatvora, svakodnevica u Mađarskoj: Dva robijaša pobegla za samo pet dana, imali su istu tehniku!

Objekti su ruinirani, bez mogućnosti renoviranja, a u ćelijama od 15 kvadrata, smešteno je i po 20 zatvorenika. Nema nikakve zdravstvene brige o zatvorenicima, a resocijalizacija ne postoji.

- Odavde niko ne može da izađe bez dubokih psiholoških trauma, izjavio je zatvorski lekar. Zatvorenici se žale da žive u katastrofalno lošim uslovima. Na ćelijama nema prozora, pa ih prekrivaju ćebadima i peškirima da bi se bar malo zaštitili od hladnoće.

U jezivom stanju su i prijemno odeljenje, ali i zatvorska ambulanta. U prijemnom nema kreveta, a zatvorska ambulanta je ruinirana, puna vlage, buđi i insekata, koji se svuda šetaju, dok bakterija i virusa ima na sve strane.

Nema dovoljno kreveta, pa bolesni osuđenici mogu da biraju - ili da spavaju na podu, ili na federima, jer kreveti nemaju dušeke. Lekova nema dovoljno, a lekarske pomoći još manje.

- Ja mesec dana molim doktora da mi pomogne, a ona me tera, da me tuku čuvari - kaže jedan osuđenik.

- U zatvoru nas je oko 2.000 ljudi, a ima samo jedan lekar. Umirem zbog zubobolje, a on mi određuje termin tek za mesec dana - žali se drugi.

- Ja ima kamen u bubregu, ne mogu da mokrim, a niko od doktora mi ne pomaže - kaže njegov zatvorski cimer, dok drugi, sa istom mukom, dodaje:

- U zatvoru sam 14 godina i četiri meseca. Imam bolesne bubrege i svo vreme mokrim krv, a ništa od lekova mi ne daju.

Razgovor novinara sa zatvorenicima je slušao direktor Idrizova, Kerim Mamuti, koji se na toj funkciji nalazi tek mesec dana. I on je bio frapiran onim što je čuo, ali je obećao da će se taj problem rešiti.

- Sa Ministarstvom zdravlja činimo napore da u zatvoru ima doktora 24 časa, i da im stalno na raspolaganju bude ambulantno vozilo za hitne slučajeve - rekao je Mamuti.

On se nada da će do zime biti postavljeni i prozori na ćelijama, i da će u zatvorskoj kantini biti istaknute cene, jer su se proizvodi do sada prodavali i naplaćivali po nahođenju.

- Resocijalizacija ovde trenutno ne postoji. Nekada su ovde postojali pogoni za proizvodnju mleka i nameštaja. Toga više nema, sve je otišlo pod stečaj - kaže Kerim Mamuti.

Od 1966 lica koji tamo izdržavaju kaznu zatvora, više od polovine koristi drogu, a samo 221 su na terapiji. Droga se u zatvoru lakše nabavlja i jeftinija je nego napolju.

U Idrizovu caruju i druge forme korupcije. Novcem se sve može kupiti, a cene se kreću od 100 do 1.000, pa i više evra, u zavisnosti šta se traži, da li cigarete, mobilni telefon, dušek, krevet, droga ili vikend slobodni dani.

Izneo je još jednu frapantnu činjenicu. U zatvoru je bilo slučajeva predoziranja heroinom, ali nije bilo lekova kojima bi se moglo pomoći onima koji su se predozirali. Sa druge strane, besprekorno funcioniše crno tržište, pa ako se neko predozira ili ako je u teškoj situaciji, lek može da kupi, ne u apoteci, već na crnom tržištu u zatvoru.

(D.J.)