Manastir Krupa u Dalmaciji obeležava 700 godina postojanja: Najzapadniji pravoslavni hram na ovim prostorima (FOTO)
U Obrovcu danas živi oko hiljadu Srba, a posle "Oluje" taj kraj je opusteo
Manastir Krupa u Dalmaciji koji je sagrađen u vreme kralja Milutina 1317. godine, obeležava 700 godina postojanja.
Manastir koji je posvećen Uspenju Presvete Bogorodice čiji se praznik danas slavi, najzapadniji je pravoslavni manastir na ovim prostorima koji je vekovima okosnica opstanka srpskog naroda.
Temelje manastira Krupe postavili su monasi iz manastira Krupe na Vrbasu uz pomoć kralja Milutina, tokom svoje duge istorije taj manastir često je stradao u raznim najezdama, ali je uvek obnavljan.
- Materijalna svedočanstva istorije srpskog pravoslavnog naroda tog kraja, govorim o Bukovici, koja su koncentrisana u riznici manastira govore o jednoj neverovatnoj koncentraciji materijala primenjene umetnosti. To su bogoslužbeni predmeti koji se mogu videti u muzeju u jednoj odaji konaka, u manastiru gde se mogu videti ikone, triptisi, diptisi, putiri - rekao je direktor Arhiva SPC Radovan Pilipović.
On dodaje da manastir ima bogatu staru zbirku štampanih i bogatu zbirku rukopisnih knjiga.
Zapis na svodu manastirske crkve svedoči da je obnavljana u vreme cara Dušana, a kraljevi Milutin, Stefan Dečanski i Dušan, izdavali su manastiru darovnice u vidu zemljišta za izdržavanje, što se vidi u turskim fermanima.
Manastir je darivala 1494. godine i mati Angelina, srpska despotica.
U mletačko-turskim ratovima manastir je teško stradao, dok je u 19. veku brojne bogoslušbene knjige i druge vrednosti za manastir pribavio arhimandrit Gerasim Zelić. Velika stradanje manastir je pretrpeo i 1941. i 1995. godine.
- Prisustvo manastira Krupe upravo govori o jednoj ukorenjenosti srpskog naroda da manastir Krupa nije neka slučajnost prisustva srpskog naroda na tolikom zapadu nego jedan stožer - navodi Pilipović.
U blizini Krupe u Obrovcu danas živi oko hiljadu Srba. Posle "Oluje" taj kraj je opusteo, kaže, Dragan Komazec koji ima imovinu u Žegaru kod Obrovca.
- Prostori na kojima smo živeli su bili pretežno srpska područja nastanjena pravoslavnim stanovništvom i prezimena Komazec, Milić, Zelić, Jovancević su iz tog kraja - rekao je Komazec.
Obnova Krupe počela je 2000. godine, pa se u velelepnom manastiru odvija monaški život, one malobrojne Srbe dočekuju arhimandrit Gavrilo i vladika Dalmatinski Fotije.
Mladi ljudi koji su izbegli iz Republike Srpske Krajine u Srbiju 1995. godine sinoć su organizovano krenuli iz Beograda ka manastiru. "Krajiška omladina" prisustvovala je liturgiji u 9 časova, kao i kulturno-umetničkom programu.
Iguman je uručio zahvalnice svima koji su donirali novac za izgradnju i restauraciju manstira.
(K.Bezbradica-k.bezbradica@telegraf.rs/RTS)