Tamna strana Dubrovnika: Turista je sve više, a građani strahuju da će histerija i stampedo uništiti sve!
Tako i BBC piše kako unutar zidina starog Dubrovnika živi tek oko 1.500 ljudi, ali taj broj u letnim mesecima zna da naraste za pet do šest puta, i to samo u jednom danu
Mediteranski gradovi s viševekovnom istorijom, među kojima je i Dubrovnik, našli su se na udaru nezapamćenog turističkog udara, koji može biti itekako opasan za očuvanje njihove kulture, piše BBC.
I dok aviokompanije i vlasnici gigantskih kruzera zadovoljno trljaju ruke zbog zarađenog novca, lokalno stanovništvo sve više oseća negativne posledice "turističkog stampeda".
Tako i BBC piše kako unutar zidina starog Dubrovnika živi tek oko 1.500 ljudi, ali taj broj u letnim mesecima zna da naraste za pet do šest puta, i to samo u jednom danu.
- Kulturna dobra ovog hrvatskog bisera na jugu Jadrana očuvana su još od doba Rimljana, Ostrogota, Mlečana i Habsburgovaca. Danas je skoro svaka stara kamena kuća u gradu pretvorena u apartman. Atmosfera u Dubrovniku u mnogočemu podseća na Diznilend. Kad hodate gradom, u tom moru turista skoro je nemoguće videti domaće ljude. Često imate osećaj da susrećete samo prodavače sladoleda, turističke vodiče, konobare... Sve je podređeno turizmu - piše BBC.
Dodatnu histeriju oko Dubrovnika stvorila je i megapopularna televizijska serija "Igra prestola", koja se ovde snimala. Hiljade obožavaoca dolaze u grad kako bi se fotografisali na lokacijama koje su dosad imali priliku da gledaju samo na malim ekranima.
- Iskreno, uopšte ne gledam seriju. Pomalo je suludo što leti svejedno svaki dan stojim ispred prodavnice, iako je napolju 35 stepena, i vičem "Dolazi zima" (u seriji na engleskom jeziku 'Winter is coming') - rekao je vlasnik jedne suvenirnice u Dubrovniku, a prenosi BBC.
Osim Dubrovnika, i ostrvo Kapri u Italiji, grčki Santorini, Barselona kao i Firenca, takođe strahuju da bi svi ti turisti mogli naštetiti njihovom istorijskom bogatstvu, prenosi Slobodna Dalmacija.
U Veneciji je, na primer, još 1950-ih počeo trend masovnog iseljavanja lokalnog stanovništva, upravo zbog prevelike ekspanzije turizma. Čeka li i Dubrovnik ista sudbina, zavisi najviše od hrvatske vlade i gradske uprave.
- Mala je šansa da će se broj turista u Hrvatskoj u narednim godinama smanjiti. Osim Amerikanaca i Britanaca, sve je više gostiju iz država gde srednji sloj građanstva doživljava svojevrsni procvat i ima sve veću platežnu moć - to su prvenstveno Rusija, Indija i Kina. Ljudi se, zbog niza terorističkih pretnji, više ne osećaju sigurno u Tunisu, Turskoj i Egiptu - piše britanska medijska kuća BBC.
(Telegraf.rs)