Mama, da li ću ja ikad moći da jedem sladoled: Teodora (6) se bori da ozdravi, ove reči skrhale su njenu majku

A. G.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Ustupljene fotografije

Teodora Neuročni u septembru puni sedam godina i tada će prvi put sesti u đačku klupu. Rođena je bez daha – bukvalno. Nije disala, a njeni roditelji su prvi put čuli prognoze koje su zvučale nemilosrdno – da je pitanje da li će preživeti, a ako preživi, da li će moći da živi funkcionalan život.

Teodora je, međutim, preživela. I ne samo to – kognitivno je potpuno zdrava, radoznala i vesela devojčica. Ipak, posledice se nisu mogle u potpunosti izbeći. Ima trajno paralisanu levu ruku – šaku i dalje ne može u potpunosti da stisne, iako je poslednjih godina napredovala više nego što su lekari ikada mogli da zamisle. Uz to, od 11. meseca živi i sa dijagnozom celijakije – autoimunog poremećaja zbog kojeg ne sme da konzumira gluten, a ishrana joj mora biti strogo kontrolisana.

Foto: Ustupljene fotografije

Danas ima šest godina, a u septembru puni sedam i kreće u školu. Vesela je, radoznala, hrabra i tvrdoglava – baš onako kako treba da bude jedno dete koje je od prvog dana bilo borac.

Iako ima trajno oštećenje leve ruke i živi s autoimunom bolešću – celijakijom, Teodora ne kuka. Ne pita „zašto baš ja“, već pita: "Mama, da li ću ja ikad moći da igram odbojku?"i pitanje koje njenu mamu najviše boli "Zašto ja ne mogu da jedem sladoled, a oni mogu? Hoću li ikad moći?"

Njena mama, Bojana Šukara Neuročni, ne krije koliko je svako takvo pitanje zaboli.

- To su uvek teški trenuci, iako Teodora sve razume i prihvata. Tvrdoglava je, ali čini mi se da je upravo ta njena tvrdoglavost ono što je vodi napred - rekla je njena mama za Telegraf.rs.

Foto: Ustupljene fotografije

Teodori je celijakija otkrivena kad je imala samo 11 meseci, a leva ruka, od rođenja paralisana, dugo je bila potpuno nefunkcionalna. Lekari su govorili da će sve što se može popraviti – biti popravljeno do treće godine. Ali kod Teodore, stvari nisu išle po planu. One su išle bolje. Najveći pomak napravila je tek posle pete godine. Šaka još nije u potpunosti funkcionalna, ne može je do kraja stisnuti, ali sada može sama. I mnogo toga ume. I hoće. Ona sada može sama da veže pertle i zakopča jaknicu, a želja njenih roditelja je da je što više osposobe pre odlaska u školu.

Već četiri godine porodica redovno odlazi u Banju Koviljaču, u dva različita rehabilitaciona centra – upravo tamo, kažu, Teodora je postizala najveći napredak. U januaru i martu je već bila na po tri-četiri nedelje terapije, sada ide ponovo u maju, a zatim i u letnjem terminu – od 14. jula do 26. avgusta. Planiraju i povratak u januaru.

Za devojčicu njenih godina to su veliki izazovi. Teodora se raduje školi, trenira karate, zaljubljena je u jednog dečaka iz predškolskog, i najviše na svetu ne voli kad mora da ostavi drugare da bi išla na terapije. Ipak, ne žali se.

- Deca je ne zadirkuju, nema kompleks, nasmejana je uvek, a rukom se i sama sve više služi - kaže njena mama.

Teški su, međutim, i ovi odlasci – i emotivno i finansijski. Bojana ne može da radi, jer su česta i duga odsustva neizvodljiva za stalni posao. Teodora želi da na terapije ide samo sa mamom, iako su se nadali da će s vremenom pristati da je prati i baka.

- Stariji brat joj puno nedostaje kada odemo i njemu teško pada ta razdvojenost, iako joj je najveći oslonac - priča Bojana. Dečak ima 15 godina, sprema se za srednju školu i, kako kaže njegova mama, pravo je rame za plakanje i podrška maloj sestri.

Teodora trenutno na računu ima 100.000 dinara, što je dovoljno za deo troškova predstojeće majske rehabilitacije, uz novac koji će dodati Bojana i njen suprug. Ipak, za jul i avgust, porodici je potrebno još oko 300.000 dinara kako bi pokrili boravak i terapije u Banji Koviljači.

Ona ne traži mnogo. Samo da može da trči, da piše, da se igra. Da ide u školu. Da jednog dana, možda, pojede sladoled, a ako na tom putu želite da joj pomognete, možete to učiniti uplatom na račun fondacije Budi human.

Slanjem SMS poruke: Upišimo 892 i pošaljimo SMS na 3030

Uplatom na dinarski račun: 160-6000000766438-23

Uplatom na devizni račun: 160600000076628885

IBAN: RS35160600000076628885

SWIFT/BIC: DBDBRSBG

(Telegraf.rs)