"Imamo loše vesti": Pre godinu dana saopšteno je da je ubijeno dete, evo šta se sve dešavalo tog dana
"Imamo loše vesti za malu Danku iz Bora. Policija je uhapsila dva lica koja su izvršila ubistvo male Danke i, koliko sam shvatio, obojica su priznala delo", bile su reči predsednika kojima je Srbiji, desetog dana potrage za nestalom Dankom Ilić. Osumnjičen su odmah uhapšeni, tela deteta nema ni godinu dana kasnije, a situacija oko priznanja eventualnih počinilaca drastično se promenila. Optužnica za ubistvo dva puta je podignuta i dva puta vraćena na ponovnu odluku, te deluje da razjašnjenje nestanka devojčice nije blizu.
Taj 4. april počeo je vestima iz Beča. Danima je tema bila snimak iz tog austrijskog grada na kom je bilo dete koje izuzetno liči na Danku. Svi su se ponadali da je barem živa i zdrava, ako ne unutar granca naše države. Odglašavala se i austrijska policija sa saopštenjem u kom je navedeno da postoji sumnja da je na snimku Danka. Ipak, kasnije se ispostavilo da to nije istina, a oglasila se Rumunka koja se nalazi na snimku sa detetom.
Ona je tada za medije ispričala da je bila u Velsu, kada je saznala za snimak, kao i da se za njom traga zbog nestalog deteta. Rekla je da je odmah otišla u policiju, ali da su je vratili kući. Kada je situacija postala alarmantna jer je njeno lice bilo u svim medijima u više država, te je prijavljivala i u drugim mestima i tako je definitivno stiglo do saznanja da Danka nije u Austriji, što je kasnije tokom dana potvrdila i austrijska policija.
Celog dana ispred kuće u Banjskom Polju, gde je nestala Danka, bila je policija. Veliki broj inspektora i pripadnika forenzike je bio prisutan, ali se tome nije znao razlog. Pregledan je veliki broj automobila i u jednom je pronađena krv koja je poslata na DNK analizu, kako bi bilo utvrđeno da li pripada Danki.
Oko 10 sati pristigle su najgore informacije.
- Imamo loše vesti za malu Danku iz Bora. Policija je uhapsila dva lica koja su izvršila ubistvo male Danke i, koliko sam shvatio, obojica su priznala delo. S akakvim mi monstrumima imamo posla. Sad vode do mesta gde su bacili telo deteta - rekao je predsednik Vučić i to su bile prve informacije koje su pristigle, a koje su govorile o tome da je u pitnaju ubistvo.
Potraga na deponiji
U nastavku obraćanja povodom navodne smrti devojčice, saopšteno je da su je uhapšeni Dejan Dragijević i Srđan Janković udarili automobilom, a potom njeno telo bacili na divlju deponiju na Starobanjskom putu kod Bora. Kako je objavljeno, Danku su udarili 26. aprila u 13.52 sati, a majka devojčice prethodno je u policiji rekla da je dete nestalo oko 13.45 sati.
Janković je tako osumnjičen da je službenim automobilom "Vodovoda" u Ulici Radomira Putnika udario dvogodišnju Danku, a da je potom sa kolegom Dragijevićem telo stavio u prtljažnik vozila, nakon čega su se odvezli do spomenute sdivlje deponije, gde su, kako je navedeno, telo izbacili sa desne strane puta.
Ubrzo nakon objaveljenih vesti, policijske ekipe blokirale su prilaz deponiji. Na lice mesta došli su bageri koji su tog, ali i narednih dana, čistili deponiju u potrazi za telom devojčice. Akcija je trajala sve dok deponija nije u potpunosti uklonjena, ali telo nije pronađeno.
Različiti iskazi
Oko 11 sati, o slučaju male Danke oglasio se i MUP Srbije. Kako je navedeno u saopštenju, "dvojica osumnjičenih u potpunosti su priznali izvršenje zločina, a u toku je pretraga terena u potrazi za telom".
Nakon što su objavljena imena osumnjičenih, otkriveno je da su oni i prethodno dovođeni od strane policije do kuće u Banjskom Polju, kada ih je snimila i kamera Telegrafa, što je ukazivalo na to da su već danima ranije bili na radaru policije.
Prema prvim informacijama iz istrage, priče osumnjičenih za ubistvo nisu se poklapale. Značajno su se razilazile kada je u pitanju opis kobnog dana kada je devojčica navodno ubijena. Ono što su u policiji priznali jeste da su dvogodišnju devojčicu 26. marta udarili automobilom, a da je za volanom bio Srđan Janković.
Međutim, ono što se naknadno dogodilo ostalo je nerazjašnjeno.
Navodno su se pravdali da su bili pod uticajem alkohola, te da se ne sećaju tačno šta je bilo u trenutku kada je devojčica stradala. Pričali su o tome da je dete bilo na putu, ali da je, iako se nisu kretali velikom brzinom, nisu videli da je ispred vozila.
Osim verzije događaja da je devojčicu ubio udarac automobilom, pojavila se i druga - da je devojčica nakon udarca bila živa, te da ju je jedan od osumnjičenih udavio.
Potraga za telom na više lokacija
Posle devet dana potrage za telom devojčice u Banjskom Polju i boru, nakon hapšenja osumnjičenih, potraga se proširila. I dok se prvog dana, kada je saopšteno da je Danka ubijena, u selu Zlot iz kog je Dejan Dragijević, nije mnogo pretraga vršeno, selo Luka vrvelo je od policije.
Iznad kuće osumnjičenog podignuti su dronovi, livade pre ulaza u selo vrvele su od žandarmerije koja je vršila pretragu terena, a pretraživano je dvorište kuće, kao i dvorište prekoputa, koje pripada Jankovićevoj porodici. Žandarmerija sa psima pregledala je svaki kutak. Ne znajući gde telo može da s nalazi, dok je vršena pretraga drugog dvorišta, policija je sve sklonila kada je došlo do premeštanja gomile đubriva, za slučaj da je telo devojčice u njoj sakriveno.
Meštani sela Luka, odakle je osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić (2), posebno su bili šokirani njegovim ponašanjem nakon stravičnog zločina. Kako je za Telegraf.rs tog dana rekao jedan od metšana, osumnjičeni Srđan Janković bio je opušten i ponašao se kao se ništa nije desilo.
- Otkad je dete nestalo, viđali smo Srđana, najnormalnije je pričao s nama. Priveden je još u ponedeljak, uzeli su mu neku odeću koja je bila sumnjiva i risiver kamere sa kuće. Mislim da su ga pustili u utorak ujutru, pa je sada ponovo uhapšen - ispričao je komšija.
Nakon potpune pretrage kuće u Luci, otac osumnjičenog Jankovića odveo je žandarmeriju do vikendice koju porodica poseduje nedaleko od sela, a koja je izolovana u šumi. Kompletna potraga premeštena je u taj deo, ali je bila bezuspešna. Osim vikendice, žandarmerija je "prečešljala" i njenu okolinu. Pretraga je tragala dokle god je bilo dana.
"Jedan osumnjičeni je premestio telo"
Dok je u Zlotu sve vrvelo od policije, meštani su se okupili u centru sela i u magacinu pored seoske prodavnice gledali obraćanje tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, koji je na konferenciji iznosio detalje zločina. Svi su, zadržavajući dah, slušali za šta se sumnjići njihov komšija, čija se porodična kuća nalazi na svega dvadesetak metara od mesta na kom su se okupili.
Prve informacije koje su tada iznete bile su da je majka devojčice u nekom trenutku videla automobil koji joj je udario dete, a da je otac Danke Ilić zaustavio dvojicu radnika "Vodovoda" da ih pita da li su videli devojčicu, dok se telo deteta, navodno, nalazilo u prtljažniku njihovog automobila.
Ono što je saopšteno na konferenciji jeste da je izvršeno poligrafsko ispitivanje i da je vozač službenog automobila imao zakasnelu reakciju, te da su istog dana oduzeti kako službeni, tako i njihovi privatni automobili. Gašiić je rekao da je i drugi osumnjičeni imao reakciju na ispitivanj u i da se jedan od njih dvojice "28. aprila vratio da prebaci telo na drugu lokaciju", te da im se "ne može verovati jer prebacuju krivicu jedan na drugog".
On je saopštio da je Janković telo deteta bacio na bedem na kom je bila komila smeća, dok je Dragijević čuvao stražu, a da se potom Janković, na poziv direktora "Vodovoda" isti dan vratio da traži dete u Banjskom Polju.
- Mi smo ovu dvojicu osumničenih doveli i drugi dan i imali su poligrafsko ispitivanje. Istog dana su oduzeti privatni automobili i službeni automobil. Njihova dva automobila... naši forenzičari su uzeli sve, od tablica, branika. Taj automobil bio je pun alata i rezervnih delova. Njih dvojica su nas doveli do deponije, međutim, mi imamo saznanja da se jedan od osumnjičenih vratio 28. marta i da je telo prebacio na drugu lokaciju. Ne možemo da im verujemo jer jedan na drugog prebacuju krivicu. Pustimo naše ljude da urade posao - kazao je ministar tog 4. aprila.
Kako je saopšteno, policiji je GPS slžbenog automobila "Vodovoda" pomogao da "sklopi kockice" zločina.
U Boru sveće
U smiraj dana u kom je stigla najtužnija vest o maloj Danki, nakon što više nije bilo uslova za pretragu terena, potraga je obustavljena, a mesto na kom je bilo dešavanja u vezi sa devojčicom bio je Bor. Meštani su izlazili na trg u centru grada kako bi za nju zapalili sveću. Ostavljali su plišane igračke i potresne poruke.
Iako je bio prisutan veliki broj ljudi, vladao je muk.
Ne samo da se potraga za Dankom nije završila tog 4. aprila, već se ona nije završila ni do danas. U narednim danima ona je intenzivirana, a što je više prolazilo vreme, devojčica je sve manje tražena jer je detaljno je pregledana kompletna okolina Bora. Dan kasnije, okrivljeni su dovedeni na saslušanje u tužilaštvo u kasnim večernjim satima, gde su povukli priznanja koja su dali u policiji.
U narednom periodu više puta su saslušavani i više puta su menjali iskaze. Uhapšeni su i brat i otac Dejana Dragijevića. Njegov brat preminuo je u policijskoj stanici pre saslušanja u policiji, dok je njegov otac proveo dva meseca u pritvoru, što je bilo maksimalno vreme koliko su tamo mogli da ih zadrže.
I dok se polemisalo o tome da li će osumnjičeni da budu pušteni na slobodu šest meseci kasnije ukoliko ne bude podignuta optužnica, jer tako nalaže zakon, optužnica je podignuta, a potom i potvrđena. Međutim, Apelacioni sud u Nišu vratio ju je na ponovno odlučivanje. Ishod tog odlučivanja bio je isti - optužnica je ponovo potvrđena i ponovo oborena od strane Apelacionog suda. Ovog puta ona nije samo vraćena na ponovno odlučivanje, već je naređeno i proširenje istrage, ponovno saslušanje Dankine majke i detaljna rekonstrukcija događaja, kao i utvrđivanje da li Dejanov otac Radoslav Dragijević uopšte treba da bude jedan od optuženih.
Tako je, godinu dana nakon što je saopšteno da je Danka ubijena, i dalje neizvesno da li će osumnjičeni da budu izvedeni na sud, a još je manje poznato da li će slučaj da dobije sudski epilog.
(Telegraf.rs)