Danica i Vladimir podneli krivičnu prijavu protiv lekara GAK u Nišu zbog smrti bebe na porođaju

A. N.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Shutterstock/Spotmatik Ltd

Bračni par iz Niša Danica i Vladimir V. nakon smrti bebe na porođaju, podneli su krivičnu prijavu protiv četiri lekara i šefa odeljenja GAK Niš zbog nesavesno pružane medicinske pomoći.

Oni smatraju da je baš to, nakon uredne trudnoće, uzrok smrti bebe koju su dugo čekali. Slučaj ispituje i Univerzitetski klinički centar, gde nam je juče potvrđeno da je pokrenut unutrašnji stručni nadzor i da je postupak u toku.

"Bila sam priključena na infuziju glukoze zbog lošeg CTG jer su plodu srčani tonovi padali. Nemoćno sam gledala kako padaju, dok dežurni lekar nije tome pridavao značaj. Srčani tonovi su se snižavali na 50, pa 40, pa na 30 i kada su pali na 10, aparat je počeo da pišti za uzbunu. Tek onda su se svi lekari okupili oko mene i shvatili da se nešto dešava. Dali su mi totalnu anesteziju i odlučili da me porode carskim rezom, ali ne odmah, već 27 minuta nakon zvuka koji je najavio rizično stanje. Kada sam se probudila, rekli su mi da beba nije preživela" govori za Danica V. (37) iz Niša.

Ona je sredinom novembra izgubila bebu na porođaju, i još čeka obdukcioni nalaz. Budući da na otpusnoj listi piše da je u plodovoj vodi bilo mekonijuma, postoji bojazan da je to beba udahnula. Roditelji su, pak, uvereni da bi beba imala šansu da je carski rez urađen na vreme.

"Dugo smo čekali dete i našoj sreći nije bilo kraja kada smo saznali da sam trudna. Sve je tokom trudnoće bilo u najboljem redu. Toga dana ispao je sluzni čep i posle nekoliko sati krenula sam lekaru. Devetnaestog novembra javila sam se u ambulantu porodilišta. U 14 sati me je pregledao doktor R. K. a pre toga je sestra uradila CTG i izmerila pritisak. Lekar je uradio vaginalni i ultrazvučni pregled, nakon čega je utvrđeno da su moje i stanje ploda uredni. Pošto je svakako bio termin za porođaj, doktor je odlučio da ostanem u porodilištu" priča Danica.

Doktor je, kako naglašava, utvrdio da postoji dovoljno plodove vode, ali ne i koji je izgled tečnosti, a bio je u obavezi da utvrdi da li je bistra ili zamućena. Tog doktora, koji je inače vodio trudnoću, Danica nakon tog pregleda više nije videla, a kasnije joj je rečeno da je otišao na odmor. U 14.40 CTG je pokazao 140 i prisutne dve kontrakcije, da bi u 15.25, nakon razgovora sa dežurnim lekarom P. S. bila priključena na infuziju glukoze zbog lošeg CTG-a koji je počeo da pada. I tada su je, kaže, uveravali da je stanje bebe dobro.

"Nisam lekar i ne znam koliki je rizik i koliko je opasno kada toliko pada CTG, ali nešto mi nije dalo mira, strašno sam se bojala zbog toga. Prolazila sam kroz agoniju, a oko mene nije bilo nikog da mi kaže šta se dešava, da mi objasni. Kada je aparat počeo da daje signal da nešto nije u redu, u 16.20 hitno je pozvana šefica da se odmah uradi carski rez kako bi se spasao plod, ali je dr M. T. odlučila da sačeka i vidi o čemu se radi. Umesto odmah, ona je carski uradila nakon 27 minuta, u 16.47. Bilo je kasno. Plod je preminuo" ispričala nam je Danica.

Zbog toga su suprug i ona odlučili da podnesu krivičnu prijavu protiv lekara i rukovodioca klinike.

"Imajući u vidu da je reč o urednoj trudnoći, i da je CTG utvrdio nedostatak kiseonika kod ploda i da je od nedostatka kiseonika i pogoršanja stanja ploda do carskog reza prošlo 27 minuta odlukom dr M. T. iako je predlagano da se to uradi odmah po pogoršanju stanja, smatramo da mora da snosi neku odgovornost baš kao i dr R. K. koji nije utvrdio kakav je izgled plodove vode. Jasno je da je lekarska pomoć nesavesno pružena što je za posledicu imalo smrt ploda" kaže Danica, koja je iz porodilišta izašla 23. novembra.

(Telegraf.rs/Novosti)