Dačić: Svaki građanin naše zemlje mora da ima sigurnost i podršku, a ne strah od nasilja
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas u Palati Srbija, na Trećoj konferenciji Mreže žena u policiji Republike Srbije „Od izazova do snage-Reci NE nasilju u svim oblastima života“, da je Ministarstvo unutrašnjih poslova posvećeno borbi protiv nasilja u kojoj policija ima važnu ulogu, ali da odgovor na nasilje mora da bude zajednički kako bi svaki građanin naše zemlje imao sigurnost, poverenje i podršku, a ne strah.
Ministar je na konferenciji koja je okupila predstavnike i predstavnice policija iz zemalja regiona i Evrope, naglasio da žrtve nasilja moraju da budu osnažene da nasilnike prijave i da shvate da nije sramota tražiti pomoć jer, kako je rekao, ako pomognu sebi, pomoći će i drugima.
„Važno je istaći da policija ozbiljno pristupa svakoj prijavi nasilja, da naši profesionalni timovi pažljivo analiziraju sve činjenice i dokaze, kako bi svaki počinilac ovog krivičnog dela bio priveden pravdi i adekvatno kažnjen. Međutim, borba protiv nasilja zahteva i širu društvenu angažovanost. Osim zakonskih mera i sigurnosnih strategija, neophodno je da svi – od obrazovnih institucija do medija, od nevladinih organizacija do građana – prepoznamo važnost zajedničkog rada na smanjenju nasilja u društvu“, rekao je ministar.
On je ukazao da pripadnici MUP preduzimaju preventivne aktivnosti na podizanju svesti i obrazovanju učenika i nastavnog osoblja kako bi se sprečila bilo kakva vrsta nasilja u školama.
„Edukacijom dece i zaposlenih u školama kroz različite preventivne projekte i aktivnosti osnažujemo ih da prepoznaju i spreče nasilno ponašanje, ali i da budu spremni da se obrate ako postanu žrtve ili svedoci takvih situacija“, rekao je Dačić i dodao da MUP ulaže maksimalne napore u obrazovne i preventivne programe koji će decu i mlade učiti o nenasilnom ponašanju, poštovanju prava drugih i vrednostima uzajamnog poverenja i solidarnosti.
Kako je izjavio, policija je tu da pruža zaštitu, ali i da bude partner u prevenciji.
„Kroz bolje obučene službenike, bržu reakciju i efikasnu saradnju s drugim institucijama, činimo korake prema društvu u kojem nasilje neće imati mesta. Ono što je ključno jeste činjenica da nasilje nikada nije opravdano. Svaka osoba ima pravo na život bez straha i pretnji, a naša je dužnost da građanima to pravo i osiguramo“, poručio je ministar.
Govoreći o značaju Udruženja Mreža žena u policiji, ministar je istakao da će se zalagati za što veću zastupljenost žena u policiji, posebno na rukovodećim pozicijama.
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević poručio je da ravnopravnost jeste i treba da bude opšta ljudska stvar, osnovna civilizacijska tekovina i suština svega čemu težimo, kao i da sve naše policijske službenice jesu i treba da budu stabilni stub naše policije.
„Kada u bilo kom kontekstu spomenemo rodnu ravnopravnost treba dobro da vodimo računa da ta sintagma nije i ne sme biti stvar forme, stvar nekog propisa i administrativnog odlučivanja, to je stvar koja se podrazumeva i očekuje u civilizovanom društvu i suštinski okvir koji nas drži u ravnoteži. Stoga, neka se mreža žena u našoj policiji i dalje kontinuirano i gusto tka, na korist naše Srbije i svih njenih građana i naše ukupne kolektivne bezbednosti“, poručio je predsednik Vlade Miloš Vučević.
Na konferenciji su se obratili i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka pravde Maja Popović i ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena Tatjana Macura, kao i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, zamenik stalnog predstavnika UNDP u Srbiji Fabricio Andreuci i Katarina Tomašević, predsednica Mreže žena u policiji Republike Srbije.
(Telegraf.rs)