U sekundama kad Zvezdan puca na Đinđića, Legija se šeta po terasi! Ulemeku tada stiže poruka iz MUP-a!

M. R.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Profimedia/STR/AFP

Milorad Ulemek Legija, u vreme atentata na Zorana Đinđića, neuobičajeno se ponašao celog dana. Komšije u okolini njegove kuće u beogradskom naselju Vidikovac, tokom kobnog 12. marta 2003. godine imali su priliku da vide nešto što, do tog dana gotovo nikada nisu...

Premijer Srbije Zoran Đinđić, ubijen je 12. marta 2003. u 12.25 časova. Zbog atentata, Milorad Ulemek je 2007., kao organizator, osuđen na 40 godina zatvora, kao i većina pripadnika kriminalnog "Zemunskog klana". Na čuvenoj policijskoj poternici iz akcije "Sablja", Legija je bio prvi na spisku, dok su ostala dvojica sa vrha poternice, kriminalci Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum ubijeni desetak dana po atentatu na Đinđića.

Tokom suđenja koje je trajalo nešto više od tri godine, Ulemek nije otkrio eventualne naručioce ubistva, a posle bekstva od nešto više od godinu dana, išetao je iz svoje kuće i predao se dežurnoj patroli Žandarmerije 2. maja 2004. godine.

Printskrin: RTS

Šokirani žandarmi najpre nisu verovali, ali na insistiranje Ulemeka shvatili su da je čovek sa dugok kosom i bradom svarno Legija...

Na suđenju za ubistvo Đinđića, Legija je tvrdio da se skoro godinu dana krio u svojoj rođenoj kući na Vidikovcu. Priznao je da je u kasnim večernjim satima, 12. marta napustio svoju kuću, ali da se posle nekoliko nedelja vratio u svoj dom tako što se prerušio u prosjaka i sa Novog Beograda došetao do kuće u koju je ušao sa zadnje strane, koji policija navodno nije "pokrila".

Ono što je, međutim, bilo nejasno komšijama na Vidikovcu, jeste činjenica da su tokom samog dana atentata videli Legiju kako često izlazi iz sobe i šeta se po terasi. Praktično su ga, mnogi od njih prvi put i videli svojim očima. Kasnije je na sudu i u medijima tumačeno da je Ulemek na taj način hteo da sebi stvori alibi.

Foto: Marko Jovanović

Još jedna nepoznanica takođe je otkrivena na sudu, a obelodanio ju je Legija lično. Podsetimo, oko sat vremena posle atentata na premijera Đinđića, po televizijama su se uveliko vrtele poternice za pripadnicima Zemunskog klana. Ipak, Legija sve to vreme i dalje sedi kod kuće, a policija mu ne kuca na vrata. Oko 20 časova uveče, Ulemeku je stigla poruka.

- Visoki funkcioner policije poslao mi je poruku da se sklonim. Tada sam spakovao stvari i izašao iz svoje kuće - obelodanio je Ulemek na glavnom pretresu pred sudijom Markom Kljajevićem. Do današnjeg dana, nije zvanično saopšteno ko je policijski funkcioner koji je Legiji poručio "da se skloni", ali reč je o čoveku koji je bio u samom vrhu MUP-a.

Postoje razne teorije o tome gde se skrivao Ulemek tokom godinu dana bekstva. Iako je na sudu tvrdio da je sve vreme bio u kući, istraga o beksvtu Ulemeka nije vođena. Ipak, operativne informacije su ukazivale na to da se krio u regionu kod prijatelja iz Legije stranaca, odnosno u blizini Jadranskog mora.

Foto: Profimedia/AFP, youtube.com/@RTSPrikazuje

U knjizi Gvozdeni rov, Ulemek piše da je odrastao na „asfaltu Beograda", odakle je sredinom 1980-ih otišao u francusku Legiju stranaca i „obišao najveća svetska ratišta".

Legija stranaca je jedinica francuske vojske u koju dolaze dobrovoljci iz raznih krajeva sveta, uz nužan uslov da poznaju osnove francuskog jezika i budu fizički izuzetni spremni.

Ulemek piše u knjizi kako je iz Francuske otišao da bi se „1990-ih vratio u otadžbinu radi odbrane srpskog naroda".

Po izbijanju sukoba u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, priključuje se Srpskoj dobrovoljačkoj gardi Željka Ražnatovića Arkana.

Gde se krio Milorad Ulemek Legija, nekadašnji šef Jedinice za specijalne (JSO), nakon atentata na Zorana Đinđića zauvek će ostati misterija, jer su taj deo istrage pratile brojne nelogičnosti i propusti. Istraga o skrivanju Legije jedna je od brojnih tema koju obrađuje serija "Sablja".

Svojevremeno je Rajko Danilović, advokat porodice Đinđić, tvrdio da istraga o skrivanju Milorada Ulemeka Legije nije pokrenuta "jer bi se otkrio put do političkih nalogodavaca".

(Telegraf.rs)