Zoljom hteo da raznese Đinđićevu kolonu?! Tojaga optužio Zvezdana da laže, pa odrobijao 15 godina za atentat

E. H.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto-kolaž: Shutterstock, Profimedia/AFP/KOCA SULEJMANOVIC

Pre kobnog 12. marta i atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića, kriminalci iz Zemunskog klanu su, zajedno sa nekoliko pripadnika Jedinice za specijalne operacije MUP-a Srbije planirali atentate na više lokacija u Beogradu i širom Srbije. Jedan od glavnih planova za ubistvo predsednika Vlade Srbije sastojao se u toma da se zaustavi kolona pod pratnjom kod hale "Limes" na auto-putu. Jedan od planova bio je da u tom momentu dođu "zemunci" sa dugim cevima, ali ne samo to. Danima je, naime, u gradilištu hale "Limes" (današnja Beogradska arena) "dežurao" Željko Tojaga, zvani Žmigi, koji je važio kao "doktor za Zolju".

Plan je bio da, po zastavljanju premijerskog obezbeđenja, Tojaga aktivira "zolju" i na taj način projektilom ubije premijera, kako je pisalo u optužnici.

Tojaga, koji danas ima 54 godine, je jedan od prvih osuđenika za ubistvo Zorana Đinđića koji se našao na slobodi. On je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine. U obrazloženju sudske odluke bilo je navedeno da je Tojaga učestvovao u pokušaju ubistva premijera Zorana Đinđića kod tadašnje Hale Limes" na Novom Beogradu, kada je sa Zvezdanom Jovanovićem (52) "zoljom" trebalo da puca na premijera.

Zvezdan Jovanović, Foto: KOCA SULEJMANOVIC / AFP / Profimedia

Na suđenju je pokazao i novinarsku fotografiju rekonstrukcije pokušaja ubistva premijera kod Hale "Limes", tvrdeći da "zoljom" nije moguće gađati automobil u pokretu sa bočne strane. Takođe, on je na sudu tvrdio da nikada nije video Dušana Spasojevića zvanog Šiptar, da ne poznaje članove "zemunskog klana" i da jedino zna Milorada Ulemeka Legiju.

On je nazvao lažnom izjavu Zvezdana Jovanovića zvanog Zveki, koji je osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera, koji je izjavio da je Tojaga učestvovao u pokušaju ubistva.

Na suđenju je tražio da se suoči sa Zvezdanom Jovanovićem, kako bi dokazao da sa atentatom nema nikakve veze.

- Voleo bih da Zvezdan Jovanović Zveki, koji me je jedini doveo u vezu sa atentatom, i Dušan Krsmanović progovore i kažu istinu o ubistvu premijera, koja je suprotna njihovim izjavama iz istrage. Oni se brane ćutanjem, a ja sam zbog tih lažnih izjava 533 dana bez razloga u pritvoru - rekao je Tojaga na suđenju u septembru 2004. godine.

Foto: Profimedia/AFP

On je bio jedan od nosača kovčega Milorada Bracanovića, dugogodišnjeg radnika službe Državne bezbednosti i nekadašnjeg oficira za bezbednost JSO, koji je i sam bio osuđen zbog neprijavljivanja pripreme ubistva Ivana Stambolića i atentata na Vuka Draškovića u Budvi.

Pripadnici JSO su ga zvali "doktor za zolju", a kaznu je služio požarevačkom zatvoru "Zabela", u kojem je boravio od 2007. godine kada je bio osuđen. On je bio optužen da je trebao da "zoljom" kod Beogradske arene gađa automobil u kojem je bio Đinđić.

- Žmigi je tada radio u jednoj firmi koja se bavi distribucijom kafe. Bukvalno je izašao nakratko s posla da bi mogao da bude na sahrani. Nije imao kada ni da se presvuče, već je bio u svojoj radnoj uniformi. Nije se dugo zadržao, već je odmah posle pokopa krenuo nazad na smenu. Tojaga je dve godine ranije bio i na sahrani Bracanovićeve sestre - rekao je tada jedan od ljudi koji su prisustvovali ispraćaju.

Foto: MP RS

Na suđenju koje je usledilo nakon "Sablje", Tojaga je negirao krivicu, ali je 2007. godine osuđen na 30 godina zatvora.

Krajem 2008. godine, Vrhovni sud Srbije uvažio je žalbe odbrane i prepolovio mu kaznu na 15 godina zatvora.

Željko Tojaga pet godina pre isteka robije je pisao molbe i žalbe za uslovni otpust, ali je bio odbijan.

Foto: KOCA SULEJMANOVIC / AFP / Profimedia

- Nadležni nisu želeli da ga puste na slobodu pre isteka cele zatvorske kazne, iako je još u aprilu 2013. stekao uslov za prevremeno puštanje na slobodu, pošto je tada odslužio dve trećine kazne - rekao je tada dobro upućen izvor.

Inače, Tojaga je poslednje četiri godine boravio u poluzatvorenom delu "Zabele" i redovno je dobijao slobodne vikende, koje je koristio za druženje sa suprugom i decom.

- U početku je bio u strože čuvanom delu kazamata, ali je dobrim vladanjem stekao uslov za premeštaj u poluotvoreni deo, u kojem je imao slobodnije kretanje. Redovno je obavljao svoje zatvorske obaveze - objasnio je sagovornik.

Pre njega je 2013. iz zatvora u Sremskoj Mitrovici izašao Saša Pejaković Pele (47), koji je odslužio osam godina zatvora zbog pomaganja Đinđićevim ubicama.

Tojaga sada radi u jednoj privatnoj firmi i živi sa porodicom kao podstanar. Navodno se preselio iz Beograda u jedan drugi grad.

(Telegraf.rs / Informer)