Većina tartufa prodaje se na crnom tržištu vrede na hiljade evra: Česti sukobi oko teritorije, bilo i ubistava

E. H.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Više tartufa prodaje se ilegalno nego legalno, a cena raste kako prelaze "iz ruke u ruku"

Na graničnom prelazu Batrovci pre dva dana je sprečen pokušaj krijumčarenja više od 220 kilograma crnog tartufa (Tuber Aestivum) vrednosti veće od 11.000 evra. Ono što je interesantno jeste da u Srbiji postoje samo nekoliko firmi koje se legalno bave izvozom tartufa, a da se velike količine prenose se preko granice "tajnim kanalima", dok velike količine pristižu iz Italije, slično švercu narkotika.

Carinici su otkrili tartufe na ulazu u zemlju u putničkom kombiju koji je saobraćao od Italije ka Srbiji. Tokom detaljnog pregleda carinski i policijski službenici su, u delu predviđenom za prtljag kombija, ispod kofera i torbi sa ličnim stvarima putnika, pronašli i 13 frigo-kutija punih skupe i retke vrste gljiva ''Crni letnji tartuf''.

Vrednost ukupno 224 kilograma svežeg crnog tartufa, koji za razliku od belog tartufa nije zaštićena vrsta, procenjena je na više od 11.000 evra.

U Srbiji se samo nekoliko firmi zakonski bave prodajom tartufa, dok je veliki broj onih koji ovom skupocenom vrstom gljiva koja raste pod zemljom trguju ilegalno, a tartufe otkupljuju od tragača koji ih pronalaze uz pomoć lovačkih pasa.

- Italijanski tartufi se vode kao prestižni u svetu, ali u Italiji nema dovoljno tartufa da se snabde ceo svet, te se zato vrlo često šalje iz Srbije, Bugarske i okolnih zemalja jer imamo maltene jednako kvalitetne tartufe kao Italijani, ali imamo reputaciju ratne zemlje, a ne mora, romantike i hrane kao Itaijani - navodi izvor Telegrafa.

Tartufi se zbog toga vrlo često ilegalno prenose preko granice, dok su ih u ovom slučaju slali iz Italije, preko Srbije, koja najverovatnije nije bila krajnje odredište. Takođe, kako saznaje Telegraf.rs, nije čest slučaj da se prenose tako velike količine, poput one zaplenjene na Batrovcima.

- U tom slučaju je pokušano krijumčarenje crnog tartufa kom sada cena raste jer se sezona bliži kraju, te cena može da dostigne i do 2.000 evra po kilogramu. To je jako bitno, s obzirom na to da su tartufi lako kvarljiva roba i na dalje destinacije se, na primer, šalju avionom i moraju da budu na određenoj temperaturi. Ta isporuka mora da bude brza jer se tartufi kvare za dva do tri dana. Beli tartuf može da dostigne cenu i oko 7.000 do 8.000 evra po kilogramu i njegova sezona je od oktobra - dodaje.

Tartufi se na našem podneblju često švercuju preko Hrvatske. Ima ih praktično ceo region, ali se često, zbog putanja krijumčarenja, ne zna odakle su potekli, te se desi da u SAD stigne srpski tartuf obeležen italijanskom zastavom. Naši tartufi se prodaju za znatno manje novca, dok im cena, dok putuju "iz ruke u ruku" raste.

Jedan od najvećih tartufa pronađen je u Srbiji - bio je težak više od jednog kilograma i prodat je za više od 100.000 evra, a deklarisan je kao strani.

Sukobi nisu retki

S obzirom na to da tartufe često traže lovci i da im je to dobar način da zarade, neretko dolazi do sporova oko teritorije na kojoj traže te dragocene gljive. Jedan od upečatljivijih slučajeva vilo je ubistvo braće Predraga i Stanislava Jeličića iz Futoga, na koje je zapucao Dejan E.

On je u decembru 2020. godine uhapšen sa svojim bratom Nebojšom E, zbog sumnje da su ubili braću Jeličić 6. decembra 2020. godine u šumi u blizni sela Jarak dok su tragali za tartufima. Prvobitno je postojala optužnica i protiv njegovog brata, ali je ona odbačena budući da je okrivljeni Dejan E. preuzeo krivicu na sebe.

Navodno je najpre došlo do verbalnog, a potom i fizičkog sukoba u kojem su korišćeni ašovčići i motike za pronalaženje tartufa. D. E. je u jednom trenutku izvadio pištolj za koji nema dozvolu, ispalio nekoliko metaka i usmrtio braću iz Futoga, koja su stradala na licu mesta.

Potom je pozvao policiju i Hitnu pomoć. On i brat su nešto kasnije prevezeni u bolnicu, gde su im konstatovane lakše povrede.

(Telegraf.rs)