Dva Subotičanina otišla iza rešetaka zbog neplaćanja alimentacije: "Smatraju da iznos ide drugom roditelju"

E. H.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Među roditeljima kojima je prošle godine izrečena uslovna kazna zatvora zbog neplaćanja alimentacije su 33 muškarca i osam žena

Foto-kolaž: Shutterstock, A. Nalbantjan

Prošle godine pred Osnovnim sudom u Subotici vođena su 82 postupka protiv roditelja zbog neplaćanja alimentacije, od kojih je polovina osuđena na uslovnu kaznu zatvora za krivično delo nedavanje izdržavanja uz poseban uslov da u kratkom roku uplate ceo iznos dugovanja. Za šest roditelja, koji ni tada nisu izmirili dugovanje, pokrenut je postupak opoziva uslovne kazne nakon čega su četiri roditelja uplatila zaostala dugovanja, dok su dva oca upućena na izdržavanje kazne zatvore u trajanju do godinu dana.

Loše materijalno stanje usled nezaposlenosti najčešći je razlog zbog kog roditelji odlaze na odsluženje zatvorske kazne umesto da plate alimentaciju. Međutim, u sudskoj praksi nisu retki ni slučajevi izbegavanja plaćanja alimentacije zbog trajno narušenih odnosa između bivših supružnika.

- Koliko vidimo u praksi, to je neka vrsta inaćenja i veoma loših odnosa između bivših bračnih drugova, jer taj iznos izdržavanja doživljavaju nerealno i smatraju da to ide drugom roditelju. Dakle, oni u tome ne vide da izdržavaju svoje dete, već da zbog toga što novac uplaćuju na račun roditelja kojem je dete povereno na staranje, izdržavaju bivšeg supružnika, što je potpuno pogrešan i iskrivljen stav - objašnjava za portal Subotica.com Daniel Kovač, portparol Osnovnog suda u Subotici.

Alimentacija predstavlja zakonsko izdržavanje, pri čemu postoje različite vrste izdržavanja, od kojih je najčešće izdržavanje dece kao zakonska obaveza roditelja, bez obzira na to da li su u braku ili ne. Ukoliko, pak, dođe do razvoda braka, Kovač objašnjava da sud određuje visinu alimentacije roditelju kojem dete nije povereno na staranje na osnovu dva kriterijuma - potreba deteta i materijalne mogućnosti roditelja.

- Sud u svakom pojedinačnom slučaju prvo utvrđuje potrebe deteta, kao što su hrana, higijena, školovanje i vanškolske aktivnosti, a potom se utvrđuju mogućnosti roditelja. Dakle, fiksni iznos ne postoji, već se uvek utvrđuju pojedinačne okolnosti svakog slučaja. Postoji još jedno pravilo, a to je da dete ne može da živi ispod standarda kojim žive roditelji, pogotovo roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo. Zato i u slučaju da je roditelj nezaposlen, to nije razlog da mu se alimentacija smanji ili da je ne plaća, jer ako je sud utvrdio da je radno sposoban, on je dužan da se aktivira u društvu i nađe zaposlenje, jer ima zakonsku obavezu da izdržava svoje dete - ističe Kovač.

On dodaje da obaveza izdržavanja traje do navršenog punoletstva deteta, ali da se u pojedinim slučajevima može produžiti.

- To su slučajevi kada se dete nalazi na redovnom daljem školovanju, odnosno kada upiše fakultet i tada obaveza roditelja traje sve dok je dete na redovnim studijama, a najkasnije dok ne napuni 26 godina - kaže portparol suda.

Među roditeljima kojima je prošle godine izrečena uslovna kazna zatvora zbog neplaćanja alimentacije su 33 muškarca i osam žena.

(Telegraf.rs)