Jasmini se opet sudi za ubistvo Milorada, ishod može da se promeni: Da li može da dobije oslobađajuću presudu?
Jasmina Bajović za ubistvo supruga može da dobije težu, ali i manje strogu kaznu
Ponovno suđenje Jasmini Bajović za ubistvo supruga Milorada počeće naredne godine, s obzirom na to da je suđenje koje je trebalo da bude održano danas odloženo zbog nemogućnosti branioca da prisustvuje ročištu. Kako objašnjava advokat Ivan Simić, postoji više mogućnosti za novi ishod suđenja.
Advokat ističe da mogućnost da je u pitanju nužna odbrana ili njeno prekoračenje nije isključena, ali da je u praksi redak slučaj da presuda bude takva, a optuženi oslobođen.
- Nužna odbrana isključuje krivicu. Takve situacije u praksi nisu baš učestale, ali se dešavaju. Mora da se dokaže da je neko morao da preduzme neku radnju da bi od sebe odbio istovremeni protivpravan napad. Praktično se odmerava da li je neko upotrebio adekvatnu silu da bi od sebe odbio taj istovremeni protivpravni napad. Sud ne staje često na stanovište da prihvati navode odbrane da se radi o nužnoj odbrani. Neretko se susretnemo sa situacijom da moramo da reagujemo da bismo zaštitili sebe, svoje dobro, svoj život i telo ili život i telo bliskog lica ili neko drugo dobro - kaže Simić za Telegraf.rs.
Prekoračenje nužne odbrane, objašnjava, znači da je osoba postupala u nužnoj odbrani, ali da ju je na neki način i prekoračila, odnosno da postoji određena nesrazmera između sile i zla koje je pretilo.
- Neko možda jeste postupao u nužnoj odbrani, nije imao kud, morao je da postupi tako kako je postupio, ali nije morao da nekome nanese teške telesne povrede ili da ga ubije, već je na drugi način mogao da odbije taj napad - dodaje.
Ubistvo na mah, za koje je Jasmina prvostepeno osuđena, karakretiše stanje jake prepadnutosti i razdražljivosti i ono se razlikuje od nužne odbrane.
- Ubistvo na mah je kada ste dovedeni u neko potpuno izopšteno stane svesti, u stanje jake prepasti ili razdražljivosti i onda ste, postupajući u takvom stanju nekog lišili života. Niste imali nameru, niste postupali ni iz nehata, da ste šenlučili, pa ste opalili i nekog je pogodio metak, već ste bili u stanju velikog straha, što je očigledno bio slučaj, te je žena tog čoveka lišila života, jer je bila u takvom stanju. On nije imao nož ili neko oružje - objašnjava Simić.
Tokom ponovljenog glavnog pretresa će se izvesti dokazi ili će se ceniti određeni dokazi, biće utvrđeno činjenično stanje i onda će sud da odluči pod koju će zakonsku normu da podvede krivično delo.
- Sud će da ceni elementi kog bića krivičnog dela su ostvareni, da li se radi o ubistvu na mah, da li će eventualno da je oslobode zbog nužne odbrane. Možda može da bude osuđena i za klasično ubistvo. Ne možemo da licitiramo, ali to postoji kao opcija. Sud utvrđuje činjenično stanje i ono što je utvrđeno podvodi pod zakonsku normu. U ponovoljenom postupku okrivljena može da bude osuđena za isto krivično delo, ali da dobije blažu, ali i težu kaznu, može da bude oslobođena. Može da bude osuđena za ubistvo, gde je kazna od pet do 15 godina. Može da bude oslobođena od krivičnog gonjenja usled postojanja nužne odbrane, ili eventualno može da bude primenjen institut prekoračenja nužne odbrane, koji daje mogućnost blažeg kažnjavanja - ističe advokat.
Ipak, u praksi je oslobađajuća presuda prilično redak slučaj.
- Kada bismo svakom dozvoljavali da nekog ubije kad se brani i da to bude nužna odbrana... Ne možete samo da potegnete nož. Ubistvo na mah je najblažni oblik krivičnog dela ubistvo, a zakon dozvoljava da krivično delo koje je počinila na kraju može da dobije i drugačiju kvalifikaciju. Ne možemo da nagađamo. Na kraju će sud da ceni da li je u pitanju nužna odbrana, prekoračenje nužne odbrane, uvbistvo na mah ili ubistvo, a ono što je najbitnije je da pre donošenja odluke mora da poznaje apsolutno činjenično stanje - zaključuje Simić.
(Telegraf.rs)