Da li je advokat Lazarević adut odbrane klana Belivuk? Na suđenju hvatao beleške, pa ćaskao sa novim braniocem

Vreme čitanja: oko 7 min.

Nekadašnji branilac člčanova klana Belivuk Dejan Lazarević 6. novembra je pušten iz kućnog pritvora, a ove nedelje prisustvuje suđenjima klanu

Foto: ATA Images, TV Pink

Advokat Dejan Lazarević, kom se, između ostalog, sudi za pokušaj teškog ubistva, 6. novembra pušten je iz kućnog pritvora, a juče i danas prisustvovao je suđenju Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i njihovom kriminalnom klanu. Lazarević je, pre nego što je uhapšen bio branilac više članova klana, a čini se da je tu poziciju zadržao, samo ovog puta "iza kulisa".

Bilo je primetno da se odbrana, prvenstveno Belivuka i Miljkovića, kako kada su je iznosili, tako i sada, kada se njihova obraćanja sudu svode na primedbe, više temelji na onome što su u startu pripremili sa advokatom Lazarevićem, više nego na onome što su pripremali sa svojim sadašnjim braniocima.

Iako je, kako je rekao, u sud došao da "vidi drage ljude", govorio da je "to ljubav" i šaljivo pričao da su mu dragi i Belivuk i Miljković, ali da mu je Miljković malo draži, Lazarević je iz publike pomno pratio suđenje i vratio se u ulogu advokata, iako ona u ovom postupku nije zvanična.

Naime, on je tokom suđenja hvatao beleške, a tokom pauze ih diktirao braniocu Nikoli Jerkoviću, koji je sve zapisivao, a potom se, posle pauze, obratio sudu.

Posle slušanja telefonskih razgovora okrivljenih saradnika Nikole Spasojevića i Srđana Lalića, koji su proistekli iz mera tajnog praćenja i prisluškivanja od strane policije, advokat Nikola Jerković zatražio je da oba člana Belivukovog klana koji su potpisali sporazum sa tužilaštvom u zamenu za manje kazne, budu ponovo dovedena u sud.

- Lalić treba da dođe i da kaže da li je na snimcima njegov glas. Treba da se izjasni o nepokretnosti koju je spominjao, kao i oko novca koji mu je uplaćen iz Australije. Sve što je imao, uključujući broj telefona, hosting za koji je rekao da je njegov, kao i sef o kom nije hteo da ogovara na pitanja, vode se na njegovu majku, ali pripadaju njemu - rekao je Jerković.

Kada su u pitanju Spasojevićevi razgovori, takođe je predložio da okrivljeni saradnik bude pozvan u sud i da kaže da li je on osoba koja je razgovarala na telefon.

- Ako kaže da jeste, onda možemo da vidimo da je paranoičan i ljubomoran i treba da se veštači - rekao je advokat Jerković.

Iz kućnog pritvora na slobodu

Advokat Dejan Lazarević, koji je branio članove klana, ali i Darka Šarića, u pritvoru je proveo 10 meseci, a potom mu je mera pritvora 17. februara zamenjena merom zabrane napuštanja stana sa elektronskim nadzorom, odnosno kućnim pritvorom sa nanogvicom.

I nanogvica mu je skinuta 6. novembra i on se od tada brani sa slobode.

Lazarević je, zajedno sa Darkom Šarićem i još 13 osoba optužen, između ostalog, za teško ubistvo.

Tužilaštvo Lazarevića tereti da je bio glavni pomagač Darka Šarića. Lazarević je u žižu javnosti dospeo je 14. aprila kada je uhapšen Darko Šarić čiji je on bio branilac, a potom pomenutog datuma uhapšen sa njim kao drugookrivljeni, odnosno, njegova "podrška".

Kako je Tužilaštvo za organizovani kriminal navelo u naredbi o proširenju istrage Dejan Lazarević je kao pripadnik organizovane kriminalne grupe neposredno ili koristeći kriptovane telefone sa aplikacijom Skaj nakon odlaganja manifestacije na Drini na kojoj je od strane organizatora i pripadnika organizovane kriminalne grupe planirao i učestvovao u organizaciji kako da ubiju Nebojšu Joksovića sa orgnizatorom Darkom Šarićem dogovorio da se Joksović ubije na teritoriji Beograda, kao i da se u vozilo oštećenog Gorana Nikolaševića u Valjevu postavi eksplozivna naprava.

Pronašao plaćenog ubicu

Postupajući po dobijenim nalozima od strane okrivljenog Darka Šarića radi lišenja života, odnosno, ubistva, Joksovića pronašao je plaćenog ubicu koji se na "Skaju" potpisivao kao Alen. Njemu je prenosio poruke od Darka Šarića, a potom je lično vršio opservaciju kretanja i dnevne rutine Joksovića i njegovog obezbeđenja, sa ciljem da nađe najbolje mesto sa kog bi ga Alen ubio, kao i što je za ubistvo Joksovića pronašao i obezbedio stanove za skrivanje neposrednog izvršioca pre i nakon izvršenja krivičnog dela, odnosno, vršio je sva plaćanja.

Inače, Nebojša Joksović je svedok saradnik u sudskim postupcima protiv Šarića za krijumčarenje više tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu, a bombu su postavili ispod kola Gorana Nikolaševića koji je bio svedok u procesu Šarić, a to delo su uradili sa ciljem da diskredituju Joskovića kao svedoka saradnika, odnosno da sve "svale" upravo na njega.

Nakon što je, kako smo gore naveli, organizator manifestacije na Drini odložio događaj Darko Šarić je prema navodima iz Tužilaštva za organizovani kriminal ubistvo Nebojše Joksovića "pomerio" u Beograd. Kao glavni pomagač označen je upravo Lazarević.

Tačnije, on "vodi računa o svemu" za ubistvo Joksovića.

U međuvremenu jedan od pripadnika Šarićevog klana, Bojan Stanojković je nabavio tri snajperske puške, bicikl-snajper puške sa prigušivačem. Takođe je organizovao kola i štek stanove za izvršioce.

Lazarević potom prolanazi treću osobu za izvršenje likvidacije, izvesnog Alena. Za ubistvo na Drini već su bili angažovani Kurjak i Inženjer.

Šarić tada navodno javlja Lazareviću da će za ubistvo Joksovića da da 1.000.000 evra. Lazarević potom ide u izvidnicu najboljeg terena za ubistvo Joksovića. Navodi da su to dve lokacije, kafić u kojem često boravi meta ili neposredno ispred ulaza u kojem živi.

Logistiku radi u odnosu na policijsko obezbeđenje koje je Joksović u tom trenutku imao zbog statusa svedoka saradnika.

Kada je sve "izračunao", Lazarević javlja Šariću da imaju problem sa snajperom.

- Treba nam snajper dometa od 200 metara, a ovaj naš je slab. Joksović sam prelazi rutu od 50 metara. Sam izlazi iz ulaza i na toj razdaljini ga čekaju policajci. Toliko imamo da ga gađamo, zato nam treba jači snajper - na šta je Šarić rekao da će da pošalje tri snajpera i da "izaberu koji im je najbolji".

Šarić je potom izdao naređenje Lazareviću da se pobrine da ubica ima sve što mu treba u štek-stanu, u šta spada i novi "Skaj" telefon.

- Čovek svakako mora u štek i treba da bude spreman i da ima sve od opreme - napisao je Šarić na "Skaju".

Nakon toga, Šarić nalaže okrivljenom Danilu Odoviću da odnese pare koje su potrebne za sve navedeno.

- Gađaćemo ga najverovatnije u kafiću u kojem jede - rekao je Lazarević Šariću i dodao mu da će sve još da utanače, navedeno je u naredbi o proširenju istrage.

Lazarevićeva uloga - bomba

Od kraja jula 2020. godine, pa do 15. avgusta 2020. godine u Beogradu i Valjevu Darko Šarić i njegovi saradnici imali su nameru da diskredituju Nebojšu Joksovića kao svedoka saradnika. Komunicirali su preko kriptovane aplikacije "Skaj".

Darko Šarić je u periodu od 1. do 9. avgusta poslao preko "Skaja" sve podatke u vazi sa Nikolaševićem, među kojima je bila informacija da on parkira kola na ulici, jer nema garažu. Nakon toga izdaje nalog okrivljenom Nikoli Spasojeviću da pronađe i angažuje osobe koje će da nabave i postave bombu Nikolaševiću. Takođe je izdao nalog okrivljenom Danilu Odoviću da prikupi detaljne podatke o adresi i dnevnoj rutini oštećenog Gorana Nikolaševića kao i podatke o njegovom vozilu.

Danilo Odović prikuplja podatke o adresi i dnevnoj rutini oštećenog Nikolaševića nakon čega ih šalje preko Skaja okrivljenom Nikoli Spasojeviću zajedno sa fotografijama Nikolaševićevog džipa "honda" i obaveštava Šarića.

Spasojević potom po nalogu Šarića angažuje Stefana Andrejića da pronađe osobe koje će da montiraju i postave bombu ispod kola. Spasojević potom nabavlja bombu i angažuje Uroša Radovanovića i Marka Vukića kao izvršioce.

Spasojević u dva navrata obaveštava preko "Skaja" Šarića da je sa Andrejićem sve dogovorio oko podmetanja bombe, traženja mesta za sklrivanje i mogućnost bekstva.

Dejan Lazarević je potom obavestio Šarića preko "Skaja" da postoji rok od osam dana za podnošenje prigovora na odluku tužioca o odbačaju krivične prijave podnete protiv Joksovića. Šarić tada donosi odluku da se bomba Nikolaševiću postavi u tom navedenom roku. Izdaje naređenje Lazareviću da "sve pripremi" i da se predmetni prigovor preda u sredu, a uništavanje vozila uradi u petak kako bi to delo bilo iskorišćeno kao dokaz o osnovanosti navoda krivične prijave podnete protiv Joksovića, kao i da nakon izvršenog krivičnog dela Nikolaševića usmeri tako što će da "kuka na sve strane" u medijima i označi Joksovića kao osobu koja je sama ili preko nekog drugog postavila bombu.

Nakon što je jedan svedok ispitan u policijskoj stanici u vezi sa postavljanjem bombe, advokat Lazarević Šariću javlja da mu je "izjava vrh" i da im se "uklapa u plan".

Branio mnoge

Osim Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, kao i Darka Šarića, Lazarević je branio i Bojana Stanojkovića zvanog Boki, koji je označen kao jedan od organizatora šverca više od dve tone kokaina, koji je u policijskoj akciji "Balkanski ratnik" 2009. godine zaplenjen na jahti "Maui".

Branio je i Danila Odovića, Stefana Andrejića, Uroša Radovanovića i Milana Vučinića, koji su optuženi da su pripremali likvidaciju Nebojše Joksovića, svedoka saradnika u sudskim postupcima koji su se vodili upravo zbog krijumčarenja više tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu evropu, kao i za to da su postavili bombu ispod automobila Gorana Nikolaševića koji je bio svedok na suđenju Šariću.

Ipak, sada mu se sudi za ista krivična dela. Iako advokaturom može da se bavi jer se smatra nevinim sve dok ne bude dokazana njegova krivica, Lazarević ne bi trebalo da učestvuje u odbrani klana Belivuk, s obzirom na to da članovima klana nije advokat, ali čini se da to ipak radi iza pozornice.

(Telegraf.rs)