Vesna Stanojević nakon ubistva u Kruševcu: "Moramo prijaviti policiji ako čujemo vrisak, tuču ili burne svađe"
Koordinatorks Sigurne kuće Vesna Stanpojević apeluje na građane da prijave nasilje
Novo ubistvo i samoubistvo potreslo je Srbiju, kada je Zoran R. (52) iz Milutovca, ubio suprugu Vesnu (49), zatim pucao u glavu svojoj ljubavnici Ivani K. (44) i na kraju se upucao u kolima u trenutku kada je policija pokušala da ga uhapsi. Komšije ističu da, iako je Zoran imao ljubavnicu dok je još bio u zakonitom braku, niko nije slutio da može dda dođe do ubistva.
Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević, gostujući u emisiji "Uranak" na K1 televiziji, apelovala je na građane da obavezno prijave ukoliko naslute da u njihovoj okolini postoji nasilje u porodici.
- Kada se dogodi neka tragedija, najčešće komšije i rodbina kažu da ništa nije slutilo da do toga može da dođe. Međutim, u ovom slučaju svi su znali da Zoran živi sa ljubavnicom, da je i ljubavnica udata i niko nije reagovao. On očigledno nije imao hrabrosti da se razvede, ali čudi da niko od njegovih prijatelja nije na njega delovao da to prekine - kaže Stanojević.
Ona dodaje da posle velikih porodičnih tragedija svi pričaju kako je neko bio dobar komšija, a zaboravljaju da je mnogo bitnija istina to kakav je on bio kod kuće.
- Pitam se, kakve su to zajednice u 21. veku? Čovek živi u paralelnim vezama i to tako javno? Gde su bili ti ljudi, te komšije? Očigledno niko neće da se meša u tuđe živote. Moramo da shvatimo da, kada prijavimo nasilje, mi se ne mešamo, mi pomažemo žrtvama. Moramo da prijavimo policiji ako u susednom stanu čujemo vrisak, tuču, burne svađe, koje slute na nasilje - ocenjuje Stanojević.
Na pitanje kako komentariše Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, Vesna Stanojević kaže da u Srbiji imamo dobar Zakon koji omogućava da policija dođe na lice mesta kada žrtva prijavi nasilje, kao i da nasilnika privede i kasnije mu odredi zabranu prilaska.
- Međutim, kada taj nasilnik izađe iz pritvora, imamo situaciju da se on vraća u stan gde je živeo sa svojom suprugom koju je prethodno maltretirao i da on nastavlja sa tim. Možda je neće tada fizički zlostavljati, ali u većini slučajeva ona će trpeti psihičko nasilje u vidu vređanja, omalovažavanja... To je često i jedan od razloga što žene ne prijaljuju nasilje, jer se boje šta će se dogoditi kada nasilnik izađe na slobodu - objasnila je.
Koordinatorka Sigurne kuće kaže da je veliki problem to što institucije ne obaveštavaju žrtve da je nasilnik ponovo na slobodi.
- Obavezan bi bio i nadzor. To znači da, kada muž koji je zlostavljao svoju parterku izađe iz pritvora, ne bude slobodan da se vrati i nastavi sa torturom, već da ga neko prati. Sistem je dobro regulisan u Norveškoj, gde žrtva nosi narukvicu koja je jedna vrsta alarma, koja upozorava policiju da je nasilnik blizu žrtve - zaključila je Vesna Stanojević.
(Telegraf.rs)