Ocu dečaka koji je ubio 10 osoba u "Ribnikaru" produžen pritvor: Majci zabranjeno da prilazi sinu
Protiv navedenog rešenja dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu, u roku od tri dana od prijema rešenja
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu danas je donelo rešenje kojim je prema okrivljenom Vladimiru Kecmanoviću produžen pritvor, a koji mu po tom rešenju može trajati najduže 30 dana.
Pritvor je prema okrivljenom Kecamnoviću produžen iz zakonskih razloga , odnosno usled postojanja osobitih okolnosti koje ukazuju da će, u slučaju boravka na slobodi, u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo, kao i s obzirom na to da je osnovano sumnjiv da je izvršio krivično delo za koje je propisana kazna zatvora preko deset godina, a način izvršenja i težina posledica krivičnog dela doveli su do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.
Istim rešenjem, prema okrivljenoj Miljani Kecmanović određena je mera zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa određenim licem, kojom joj je zabranjeno da prilazi, sastaje se ili komunicira sa svedokom K.K., te je istovremeno upozorena da se prema njoj može odrediti teža mera ukoliko prekrši izrečenu zabranu.
Okrivljenom Vladimiru Kecmanoviću na teret se stavlja izvršenje krivičnog dela teško delo protiv opšte sigurnosti, dok je okrivljenoj Miljani Kecmanović na teret stavljeno izvršenje krivičnog dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Protiv navedenog rešenja dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu, u roku od tri dana od prijema rešenja.
Majka
Miljana Kecmanović juče je optužena za neovlašćeno držanje municije. Do te optužbe došlo je jer je upravo njen DNK pronađen na čauri metka koja je pronađena u kabinetu istorije, u kom je K. K. ispalio 45 metaka u svoje drugove i drugarice iz odeljenja.
Nakon pet meseci rada na predmetu, saslušavanja svedoka, prikupljanja dokaza, saslušanja oca i majke, samog počinioca, podignuta je optužnica protiv oca dečaka koji je 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio devet vršnjaka i čuvara.
"Toliko je, prema navodima optužnice koja je danas podneta, trajala ta neka vrsta obuke optuženog Vladimira K., koja je vršena prema njegovom sinu, maloletnom K. K., vezano za upotrebu vatrenog i vazdušnog oružja", navodi Uskoković.
Ističe da je to vatreno oružje, kako je i danas saopštio i glavni javni tužilac, koristio maloletni K. K. u školi "Vladislav Ribnikar".
"Optužnica je vrlo detaljna i sveobuhvatna, kao što smo danas čuli. Napisana je na 267 strana, sâm dispozitiv optužnice ima 14 strana. Dispozitiv je opis onoga što se okrivljenima stavlja na teret, odnosno opis dela iz kojeg proizlaze zakonska obeležja, konkretno krivičnog dela koja se okrivljenima stavljaju na teret", objasnio je Uskoković.
O krivičnoj odgovornosti majke
Govoreći o krivičnoj odgovornosti majke, za koju Tužilaštvo traži dve i po godine zatvora, Uskoković kaže da ne bi previše govorio o konkretnim dokazima zbog osetljivosti faze u kojoj se ovaj krivični postupak nalazi.
"Pojasnio bih samo ono što je tužilac danas istakao što je vezano za neposredno optuženje majke maloletnog K. K., Miljane K., i radnika streljane, instruktora i odgovornog lica. Dakle, oni su neposredno optuženi, što zapravo znači da podaci i činjenice do kojih je Tužilaštvo došlo u istrazi koju je vodilo daju dovoljno osnova po stanovištu Tužilaštva za neposredno podnošenje optužnice, odnosno Tužilaštvo smatra da već sada postoji opravdana sumnja da su oni izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret i zbog toga je bez sprovedene istrage podignuta protiv njih optužnica", navodi Uskoković.
Maloletni K. K. će i u daljem toku postupka imati status svedoka
Na pitanje u kojoj meri će počinilac ubistva K. K. biti deo ovog procesa, Uskoković kaže da je već poznato javnosti da on nije krivično odgovorno lice.
"Nažalost, sve nas pogađa što on ne može da ima procesnu ulogu koju bi trebalo da ima shodno onome što je učinio. Ono što je dobro poznato u javnosti to je da se radi o krivično neodgovornom licu. On je u ovom postupku imao u toku istrage status svedoka, i taj status će imati i u daljem toku postupka, na glavnom pretresu. Dakle, u optužnici koja je podneta, on je predložen za ispitivanje u svojstvu svedoka na glavnom pretresu", naglasio je Uskoković.
Hoće li glavni pretres biti zatvoren za javnost
Kada je reč o predlogu Tužilaštva da se isključi javnost tokom glavnog pretresa, Uskoković navodi da je jasno o kako se osetljivom predmetu radi.
"Sama ta činjenica da imamo veliki broj maloletnih lica koje imaju svojstvo oštećenog, da su maloletna lica žrtve ovog krivičnog dela, da se izuzetno veliki korpus dokaza koji treba da budu izvedeni na glavnom pretresu upravo odnosi na ta maloletna lica, uključujući i njihovo ispitivanje", navodi Uskoković.
Ističe da se Tužilaštvo rukovodilo zakonskom odredbom da u cilju zaštite interesa maloletnika može da predloži da se postupak zatvori za javnost.
"O tome sud donosi odluku. Može se zatvoriti za celokupan tok glavnog pretresa, kao i za samo jedan deo. Predlog tužilaštva je da se celokupni glavni pretres zatvori za javnost. Naravno, u ovakvim situacijama vodi se računa o tome šta je pretežniji interes. Da li je pretežniji interes, ja moram da kažem, sasvim opravdan interes javnosti da zna ili zaštita maloletnih lica u ovom krivičnom postupku. Zbog osetljivosti ovog postupka, Tužilaštvo smatra da je pretežniji interes zaštite maloletnika, zbog čega smatra da je neophodno zatvoriti glavni pretres za javnost", poručuje Uskoković.
Naglašava i da stranke oštećenih, njihovih punomoćnika i zakonskih zastupnika mogu da prisustvuju glavnom pretresu i da ostvaruju svoja zakonom predviđena prava.
"Mi u toj školi imamo heroje"
Na pitanje da li je ovo za Tužilaštvo bio najteži zločin, Uskoković poručuje da je ovo zaista nezapamćena tragedija i samim tim nezapamćen krivičnopravni događaj.
"Tako da je sa sobom u radu nosio određene specifičnosti. Znate, nije lako raditi na predmetu kada ste svesni da je jedno dete od 13 godina ušlo u osnovnu školu koju pohađa, 3. maja nakon prvomajskih praznika, dok je prvi čas bio u toku, sa dva pištolja i 92 metka i da je u tom hodniku škole ispalio 21 metak kojim je lišio života tri učenika i čuvara škole. Zatim se uputio u prostorije kabineta za istoriju gde je ušao i za 55 sekundi ispalio 45 metaka u učenike i profesorku istorije koja se nalazila u tom trenutku i držala čas", navodi.
Mislim da svi mi nismo svesni zapravo tragedije koja se tamo dogodila i opasnosti koja je izazvana, dodaje Uskoković.
"Ono što je meni kao tužiocu, kao čoveku i kao roditelju spoznaja nakon rada u ovom predmetu, to je da mi u toj školi imamo heroje. Mi imamo ozbiljne heroje, neki koji nažalost više nisu živi, neki koji su na svu sreću ovo preživeli. Mislim da porodice čuvara i nastavnice treba da budu svesne da imaju heroje u svojoj porodici, da roditelji dece treba da znaju da su oni roditelji heroja. S druge strane, mi imamo roditelje ubice i njima će se suditi, i mislim da je to jasna poruka Tužilaštva“, zaključio je Uskoković.
(Telegraf.rs)