Registrovali firme na Kineze, milione trošlili na luksuzne vile i vozila: Uhapšeni državni službenici
Poslednja serija hapšenja dogodila se danas
Državni služnbenici uhapšeni su u velikoj akciji policije, Odeljenja za brobu protiv korupcije UKP, u saradnji sa Posebnom odeljenjem za suzbijanje korupcije Više javnog tužilaštva u Beogradu. U tri etape u martu, avgustu i septembru, slobode je lišeno 37 osoba koje su bile deo povezanih grupa.
Krajem marta ove godine uhapšeno je 25 pripadnika dve povezane grupe osumnjičenih za pranje novca i više poreskih prevara u vezi sa povraćajem poreza na dodatnu vrednost, čime su oštetili budžet Republike Srbije za više od 246 miliona dinara.
Osim tri osumnjičena koji su se na saslušanju 29. marta branili ćutanjem, svi ostali su izneli odbranu. Njih 17 je negiralo izvršenje krivičnih dela, a pet delimično ili potpuno priznalo. Zbog velikog broja ljudi koji su uhapšeni, grupu je saslušavalo šest zamenika javnog tužioca.
Nakon saslušanja tužilaštvo je predložilo sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu da prema 23 osumnjičenih odredi pritvor. Za dvoje osumnjičenih je ukinuto zadržavanje i oni će se braniti sa slobode u daljem toku postupka. Za troje osumnjičenih se u tom trenutku i dalje tragalo jer je naredbom o sprovođenju istrage obuhvaćeno 28 osumnjičenih.
Tužilaštvo je takođe donelo naredbe o zabrani raspolaganja u odnosu na nekretnine osumnjičenih, luksuzno vozilo, kao i naredbu o zabrani raspolaganja novčanim sredstiima sa dinarskih i deviznih računa osumnjičenih i sa njima povezanih trećih lica.
Osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela Poreska prevara u vezi sa porezom na dodatu vrednost, neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i druge pogodnosti, Pranje novca i Udruživanje radi vršenja krivičnih dela.
Naredbom o sprovođenju istrage obuhvaćeni su S. P. (64), A. K. (51), G. P. (43), M. Č. (38), Z. S. (55), S. P. (34), V.P. (52), R. Š. (50), S. S. (48), R. G. (50), Ž. Lj. (55), B. C. (61), D. P. (48), D. P. (29), I. P. (42), D. M. (62), M. P. (54), P. P. (47), M. R. (64), Lj. R. (43), S. P. (51), S. Č. (30), N. M. (29), G. B. (64) i T. F. (35).
S. P. i još jedna osoba, za kojom se u tom trenutku tragalo, su osobe koje su upravljale sa više privrednih društava. U periodu od januara 2021. do jula 2022. godine su uz pomoć odgovornih slica zaposlenih u tim privrednim društvima A. K, N. M, G. P, V. P, R. Š, S. S, R. G, D. M i S. Č. organizovali grupu. Imali su pomoć osumnjičenih odgovornih lica više privrednih društava B. C, D. P, I. P, D. P, D. M, M. P, P. P. i T. F. sa kojima su organizatori grupe imali fiktivne poslovne odnose, kao i pomoć M. R, Lj. R. i S. P, koji su vodili poslovnu dokumentaciju za ta privredna društva.
Oni su putem lažnih činjenica i sačinjavanjem faktura sa neistinitom sadržinom prikazivali lažni promet robe. Na osnovu toga su, kako se sumnja, oni su na osnovu toga podnosili poreske prijave poreza na dodatnu vrednost neistinitog sadržaja Poreskoj upravi i tako izvršili nezakonit povrat PDV-a u ukupnom iznosu od 246.002.930 dinara, te su za taj iznos oštetili državni budžet.
Takođe, S. P. i A. K. su osumnjičeni da su u ime privrednog društva "Panatic sistem" doo, na osnovu lažno sačinjene dokumentacije, konkurisali u Fondu za razvoj Republike Srbije radi nabavke opreme za proizvodnju i ugradnju betona, koji im je odobren, a koji su zatim, kako se sumnja, iskoristili u druge svrhe od onih za koji im je odobren, te su tako još jednom oštetili državni budžet i to za 58.521.980 dinara.
Nova dobijen od nezakonitog povrata poreza i od neosnovano dobijenog kredita su koristili kako bi sebi kupovali stanove, poslovni prostor, skupocena vozila, tehničku robu, ali i trošili za sopstvene potrebe. Tako je suma dostigla više od 117.500.000 dinara.
Registrovali firme na Kineze
Novi detalji "isplivali" su u avgustu, kada je uhapšeno sedam osoba zbog krivičnih dela poreska prevara u vezi sa povraćajem PDV-a u iznosu većem od 350 miliona dinara i pranje novca.
Ova grupa je od 2020. do 2022. osnovala veći broj privrednih društava koja su regustrovali u Agenciji za privredne registre na državljane Kine, kako bi prekrili da ih oni kontrolišu i upravljaju njima.
Međusobno su organizovali lažno fakturisanje, tako da nijedno privredno društvo koje je bilo pod njihovom kontrolom nije imalo obavezu plaćanja PDV-a. U svakom poreskom periodu, nekoliko privrednih subjekata je podnosilo poreske prijave sa nezakonitim iznosom za PDV povraćaj.
Naredbom o sprovođenju istrage obuhvaćeni su vođa grupe Aleksandar O. (44), Marijana O. (42), Miloje T. (36), Jovana B. (40), Aleksandar R. (44), Jasmina S. (60) i Draženko N. (37).
Osumnjičeni su saslušani u tužilaštvu, od kojih je dvoje njih iznelo odbranu dok su se ostali branili ćutanjem, odnosno iskoristili su svoje zakonsko pravo da ne iznose odbranu u toj fazi postupka.
Prema naredbi o sprovođenju istrage, sumnja se su od 1. januara 2020. do 15. januara ove godine osumnjičeni u nameri da u prethodnih 12 meseci ostvare pravo na neosnovani povraćaj PDV-a podneli 48 mesečnih poreskih prijava neistinitog sadržaja za privredna društva "Goonies styled" doo, "Mandalorian" doo, "Annihilus" doo, "Flasher Fashion" doo, "Change Me 2019" doo, "Congwang 888" doo, "East hua sheng" doo, "Weifang 888" doo, "Fashion style 2018" doo," Chunlan 2020" doo, "Ema group 2021" doo, "Hua Bang 888" doo, "Fornax group" doo, "Centella" doo i "Speed Treks" doo.
Šefovi grupe upravljali kriminalnim radnjama
Aleksandar O. je uspostavio kontrolu nad upravljanjem i rukovođenjem nad privrednim društvima čiji su formalni vlasnici i zakonski zastupnici kineski državljani koji su nedostupni proverama državnih organa, a koja su osnovana kako bi se preko istih tražio neosnovani povraćaj PDV.
Aleksandar je, kako se sumnja, donosio odluke u vezi sa sačinjavanjem i podnošenjem poreskih prijava za nezakonit povraćaj PDV-a preko gore označenih privrednih društava, kao i u vezi sa simulovanjem prometa robe preko navedenih privrednih društava, u cilju stvaranja privida obavljanja legalne privredne delatnosti putem fiktivnog prometa i lažnih transakcija, za svako privredno društvo pod njegovom kontrolom.
Drugi čovek grupe, Miloje T. je, kako se sumnja, po nalogu Aleksandra O. osnovao knjigovodstvenu agenciju - privredno društvo "AM Logistic 2209" koje je bilo zaduženo za sačinjavanje knjigovodstvene dokumentacije neistinitog sadržaja i to lažnih računa, kalkulacija, knjiga ulaznih i izlaznih računa i poreskih prijava za PDV za sva privredna društva pod neposrednom i faktičkom kontrolom Aleksandra O, kao i podnošenje poreskih prijava za nezakonit povraćaj PDV-a.
Njima dvojici je određen pritvor do 30 dana zbog okolnosti koje ukazuju na to da će da ometaju postupak uticanjem na svedoke, kao i zbog opasnosti da će u kratkom roku da ponove krivično delo.
Prema okrivljenima M. O, D. N. i J. B. sud odredio meru zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora, kojom im je zabranjeno da bez odobrenja suda napuste stan u kojem borave. Usled postojanja osobitih okolnosti koje ukazuju da će okrivljeni, svako ponaosob, u kratkom vremenskom periodu da ponove krivično delo. Prema okrivljenima M. O., J. B. i J. S. određena je mera zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa određenim licem, pa im je zabranjeno prilaženje, sastajanje i komuniciranje sa svedocima. Ta mera određena je usled postojanja okolnosti koje ukazuju da bi okrivljene, svaka ponaosob, mogle ometati postupak uticanjem na svedoke.
S druge strane, osumnjičeni A. R. je pušten na slobodu jer je predlog za određivanje pritvora ocenjen kao neosnovan.
Uživali u luksuzu
Evidentno je da grupa novac koji je dobila nezakonitim putem nije nimalo štedela.
Vozili su luksuzne automobile i imali impozantne kuće.
Aleksandar O. je imao luksuznu vilu sa zatvorenim bazenom i tetetanom,kao i najskupljim nameštajem, a kompletno je bila pokrivena video nadzorom.
Prilikom pretresa nekoliko kuća i vikendica su, osim automobila, pronađeni i skupoceni "roleks" satovi, markirana odeća i obuća, kao i "Luj Viton" kofer. Procenjeno je da samo odeća, obuća i kofer vrede oko 70.000 evra.
Tokom pretresa su zaplenjeni "mercedes", "škoda" oružje, municija, ali i lažne policijske značke, kao i pasoši na imena kineskih državljana.
Nova hapšenja
Hapšenja državnih službenika nastavila su se danas, a slobode je lišeno šest osoba, zaposleni u Ministarstvu finansija Poreskoj upravi Filijala Voždovac Lj.Š. (64), D.S. (48), A.B. (51), T.V. (64), A.P. (58), D.S. (58), zaposleni u Poreskoj upravi Filijala Zemun.
Među njima je i načelnik odeljenja za Poresku kontrolu.
Osam osoba iz Poreske uprave, filijale Voždovac i Zemun uhapšeno je u akciji zbog Zloupotrebe službenog položaja. Oni su oštetili budžet za 124,1 milion dinara, a sačinjavali su zapisnike neistinitog sadržaja radi povrata PDV-a.
Sumnja se da su Lj. Š, D. S, A. B. i jedna osoba za kojom se traga, kao i T. V. i D. S., od januara 2021. do januara ove godine, unošenjem lažnih podataka u Zapisnike o kontroli osam preduzeća omogućili da se tim preduzećima isplati povraćaj PDV- a.
A. P, inače rukovodilac jednog odeljenja zemunske filijale Poreske uprave je, kako se sumnja, svojim parafom overio i odobrio Zapisnik o kontroli koji je sačinjavala D. S. i time omogućio nezakonit povraćaj PDV-a jednom preduzeću.
Njima je određen pritvor do 48 sati i oni će, uz krivičnu prijavu, piti privedeni nadležnom tužilaštvu.
(Telegraf.rs)