Zaštitnik građana se oglasio povodom ubistva u domu za stare u Zemunu: Utvrđen ključni propust

Vreme čitanja: oko 4 min.

Zaštitnik građana je utvrdio da je Dom "Bežanijska kosa" napravio propust u radu jer je izvršio prijem korisnika, koji je, prema navodima medija, lišio života drugog korisnika, u tu ustanovu bez potpune dokumentacije, odnosno bez uverenja o zdravstvenom stanju

Foto: Milena Đorđević, Shutterstock

Zaštitnik građana utvrdio je propuste u radu organa socijalne zaštite i nadležne inspekcije Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja povodom slučaja kada je početkom januara 2023. godine u staračkom domu "Bežanijska kosa" jedan korisnik, prema navodima medija, lišio života drugog i zatražio preispitivanje rada komisije koja je odlučivala o prijemu tog korisnika.

Zaštitnik građana je 11. januara 2023. godine po sopstvenoj inicijativi, a nakon saznanja iz medija da je korisnik usluga Gerontološkog centra Beograd RJ Dom "Bežanijska kosa" u Zemunu usmrtio drugog korisnika smeštenog u toj ustanovi, pokrenuo postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Centra za socijalni rad Stara Pazova i tog gerontološkog centra.

Zaštitnik građana je utvrdio da je Dom "Bežanijska kosa" napravio propust u radu jer je izvršio prijem korisnika, koji je, prema navodima medija, lišio života drugog korisnika, u tu ustanovu bez potpune dokumentacije, odnosno bez uverenja o zdravstvenom stanju.

Ovaj propust organa socijalne zaštite propustila je da utvrdi Inspekcija socijalne zaštite Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prilikom vanrednog nadzora nad radom Doma "Bežanijska kosa".

Zaštitnik građana je još utvrdio da podaci o zdravstvenom stanju korisnika koji je, prema navodima medija, lišio života drugog korisnika, nisu bili poznati CSR Stara Pazova prilikom početne procene korisnika, ni Gerontološkom centru Beograd - Dom "Bežanijska kosa" prilikom njegovog prijema.

Nalaz i mišljenje lekara za ovog korisnika, koje je njegov srodnik naknadno dostavio domu "Bežanijska kosa" tek nakon njegovog prijema u dom, pokazali bi da njegovo zdravstveno stanje predstavlja kontraindikaciju za smeštaj u ustanovu za odrasle i starije, a na osnovu takvog zdravstvenog stanja on ne bi mogao da bude smešten u starački dom na Bežanijskoj kosi da je ta ustanova raspolagala informacijama o njegovom zdravstvenom stanju u vreme prijema.

Kao propust nadležne Inspekcije socijalne zaštite Zaštitnik građana je utvrdio i to što prilikom nadzora nad radom privatnog doma za stare u kojem je prethodno boravio korisnik koji je, prema navodima medija lišio života drugog korisnika, nije utvrdila da li je ovaj dom uredno vodio dokumentaciju o korisniku za vreme njegovog boravka. Naime, Zaštitnik građana je uvidom u dosije korisnika koji je vođen u privatnom domu utvrdio da je privatni dom imao saznanja o zdravstvenom stanju korisnika i da je procenio kao njegove prioritetne potrebe davanje redovne terapije, odlazak kod izabranog lekara u domu zdravlja i kod lekara specijaliste na redovne kontrole, kao i očuvanje i stabilizaciju opšteg zdravstvenog stanja korisnika.

Međutim, iz dosijea korisnika se nije moglo utvrditi da li je terapija korisniku zaista i davana i koja terapija je bila u pitanju, kao i da li su obavljani potrebni zdravstveni pregledi, niti je inspekcija socijalne zaštite ovo utvrđivala prilikom vršenja inspekcijskog nadzora.

Zbog toga Zaštitnik građana traži od Inspekcije socijalne zaštite da ponovo izvrši nadzor nad radom privatnog staračkog doma kako bi se utvrdilo da li je usluga socijalne zaštite koja mu je pružana, uključujući redovno davanje terapije i obavljanje zdravstvenih pregleda, bila u skladu sa propisima i standardima ili je ovaj korisnik bio zdravstveno zanemaren i zapušten kada je napustio privatni dom i započeo korišćenje usluge u domu "Bežanijska kosa", u kojem je došlo do tragičnog događaja.

Zaštitnik građana je utvrdio i da je Komisija za prijem korisnika doma "Bežanijska kosa" napravila propust pri razmatranju medicinske dokumentacije prilikom prijema ovog korisnika jer je uvažila specijalističke izveštaje lekara i nalaz lekara iz privatnog doma zdravlja uprkos tome što su sačinjeni skoro isključivo na osnovu informacija koje je lekar dobio od srodnika i od korisnika lično.

Zbog toga je Zaštitnik građana preporučio da Komisija ubuduće dokumentaciju koja se dostavlja prilikom prijema smatra potpunom samo ukoliko sadrži i lekarsko uverenje o zdravstvenom stanju korisnika i drugu dokumentaciju na osnovu koje se mogu dobiti informacije o trenutnoj dijagnozi, istoriji bolesti i kontraindikacijama, a od nadležnog ministarstva traži da uputi instrukciju svim gerontološkim centrima sa istom preporukom.

Takođe, od direktora doma "Bežanijska kosa" Zaštitnik građana traži da preispita rad Komisije u konkretnom slučaju, kao i da članove komisije upozna sa preporukom Zaštitnika građana radi budućeg postupanja. Ova ustanova treba i da dopuni Pravilnik o korišćenju usluge domskog smeštaja tako što će propisati da korisniku prestaje smeštaj ukoliko se utvrdi prikrivanje informacije o zdravstvenom stanju korisnika kako bi korisnik bio primljen u ustanovu, a nadležno ministarstvo da uputi instrukciju svim gerontološkim centrima da u svojim internim aktima propišu iste uslove o prestanku smeštaja.

Podsetimo, jedan korinik doma za stara lica u Zemunu drugog je nasmrt pretukao mobilnim telefonom.

(Telegraf.rs)