Majmun, mladunče lava, aligator i piton: Srbi u kućama drže zaštićene životinje, a evo ko ih razotkriva

Sve oduzete životinje predaju se Republičkoj veterinarskoj inspekciji

Foto: Wikimedia/H. Krisp, Pixabay

Ljubiša Vasić iz Smedereva zvani "prva frizura Srbije" i stari znalac tamošnje policije ponovo je postao predmet istrage.

Naime, policija je u četvrtak u njegovoj kući našla egzotične životinje, među kojima i majmuna.

Vasić je više puta privođen i zbog prostitucije, a poslednju put u aprilu mesecu.

Foto: MUP

Sve životinje su oduzete i predate Republičkoj veterinarskoj inspekciji, a protiv osumnjičenog muškarca podneta je krivična prijava Osnovnom javnom tužilaštvu u redovnom postupku.

Pre samo mesec dana, policija u Beogradu i Subotici podnela je krivičnu prijavu i protiv dvojice muškaraca zbog trgovine, ubijanja i zlostavljanja zaštićenih životinja.

Policija je tada kod tridesetšestogodišnjeg muškarca u Lazarevcu, pronašli pitona (piton regius) koji je zakonom zaštićena vrsta.

Foto: MUP

Takođe, sumnja se da je on, u prethodnom periodu, posedovao i prodao mladunče afričkog lava četrdesetčetvorogodišnjaku, koje je policija istog dana pronašla u njegovom stanu u Subotici.

Ovakve i slične slučajeve otkriva Jednica za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine pri Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Šta je JSEK?

Jedinica za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštite životne sredine (JSEK), bavi sprečavanjem i suzbijanjem krivičnih dela iz oblasti ekološkog kriminala koja se odnose na delikte protiv zaštićenih divljih vrsta, dobrobiti životinja, nezakonitog lova i ribolova, šuma, parkova i zaštićenih područja, delikata kojima se oštećuje, zagađuje ili imaju drugi štetan uticaj na zemlju, vodu i

vazduh, kao i protiv bezbednosti hrane.

Takođe, JSEK se bavi suzbijanjem krivičnih dela iz oblasti upravljanja opasnim otpadom, opasnim materijama i proizvodima, upravljanja neopasnim otpadom i nezakonitog prekograničnog kretanja otpada.

Najzastupljenija krivična dela iz oblasti ekološkog kriminala koja su do sada otkrivena od strane JSEK u saradnji sa grupama za suzbijanje ekološkog kriminala u područnim policijskim upravama su šumska krađa i ubijanje i zlostavljanje životinja, a prekršaji iz oblasti ekologije su u nadležnosti

inspekcijskih organa.

Prilikom otkrivanja krivičnih dela iz delokruga rada JSEK, kao predmet izvršenja krivičnog dela pojavljuju se predmeti (drvo, otpad i dr.) i živa bića (uglavnom životinje).

Kada se kao predmet krivičnog dela pojavljuju životinje, u zavisnosti od njihove vrste, veličine i zdravstvenog stanja, vrši se njihovo zbrinjavanje u adekvatno opremljenim i sertifikovanim ustanovama.

Od početka 2022. godine, podneto je više od 450 krivičnih prijava iz oblasti ekološkog kriminala i zaštite životne sredine i u većini slučajeva su od izvršilaca, oduzeti predmeti izvršenja krivičnog dela.

(Telegraf.rs)