Počelo suđenje bivšem direktoru niškog Gerontološkog centra: U vreme korone preminuo 51 pacijent

Stevanović se tereti da u periodu od 10. marta do 13. aprila 2020. godine nije preduzeo mere koje je naložilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pa nije zabranio posete ovoj ustanovi

Pred Višem sudom u Nišu danas je održano pripremno ročište u krivičnom postupku protiv bivšeg direktora niškog Gerontološkog centra Milana Stevanovića koji se tereti za teško delo protiv zdravlja ljudi. Stevanović je optužen da u periodu mart – april 2020. godine kao v.d. direktora ove ustanove nije postupao po propisima za sprečavanje zaraznih bolesti usled čega se kovidom 19 zarazilo 195 korisnika usluga Gerontološkog centra od kojih je njih 51 preminuo.

Pripremno ročište je faza krivičnog postupka koja je zatvorena za javnost pa medijima nije bio dozvoljen ulaz u sudnicu. Međutim, nakon okončanja ovog dela glavnog pretresa novinarima se obratio Goran Đorđević, Stevanovićev branilac.

Foto: D.K.

- Zadatak Višeg suda u Nišu je da osvetli događaje u Gerontološkom centru koji su za posledicu imali smrt više desetina korisnika ustanove. U tom smislu mora se odgovoriti na pitanje da li se odgovornost ili neodgovornost za ove događaje u potpunosti može svaliti na pleća jednog čoveka. Posebno treba uzeti u obzir da se sve to dešavalo u uslovima opšteg haosa u kome su se našle i socijalne ali i ustanove zdravstvene zaštite. Kao odbrana, nećemo dozvoliti da se sav taj haos na neki način legalizuje kroz svojevrstan lov na veštice u ovom predmetu – kazao je Đorđević.

Precizirao je da su u ovoj fazi glavnog pretresa i odbrana i tužilaštvo predložili dokaze kojima, tokom suđenja imaju nameru da argumentuju svoje navode u korist odnosno na štetu Stevanovića.

Foto: Telegraf/D.K.

- Danas sam istakao određene procesne prigovore, prvenstveno da je optužnica protiv mog branjenika četiri puta ukidana te da je neke njene delove veće Višeg suda u postupku preispitivanja odbacilo. Insistirali smo da se po takvoj optužnici ne može postupati i tražili da Viši sud obustavi postupak u tom delu. Međutim, sud nije usvojio taj naš prigovor. U daljem toku pripremnog ročišta utvrđen je spisak svedoka i nekih pismenih dokaza koji treba da budu izvedeni. Suđenje će biti nastavljeno 4.novembra kada će biti saslušana prva grupa svedoka – objasnio je Stevanovićev branilac.

Istakao je da je u pitanju složen predmet koji karakteriše manjak direktnih dokaza za navode optužbe s obzirom na specifičnost okolnosti u kojima je došlo do izvršenja navodnog krivičnog dela.

- Insistiramo prvenstveno na utvređivanju uzročno posledične veze između radnji ili propuštanja optuženog Stevanovića i nastale posledice. Na tužilaštvu je da dokaže kako je virus korona ušao u Gerontološki centar, smatram da će imati ogromne probleme da tu okolnost stavi na teret mog klijenta uzimajući u vidu zvaničan stav Svetske zdravstvene organizacije da se bolest prenosi i aerosolnim putem. Takođe, uzrok smrti korisnika ustanove konstatovan je bez obdukcije samo na osnovu njihovih zdravstvenih kartona i otpusnih lista, to je po meni veliki problem. Iz tog razloga imamo velika očekivanja od saslušanja veštaka Zavoda za sudsku medicinu – rekao je Đorđević.

Foto: Telegraf/D.K.

Stevanović se tereti da u periodu od 10. marta do 13. aprila 2020. godine nije preduzeo mere koje je naložilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pa nije zabranio posete ovoj ustanovi. Takođe, nije organizovao podelu obroka u manjim grupama kako bi se smanjili kontakti između korisnika a jednoj osobi, za koju se kasnije ispostavilo da je zaražena, dozvolio je prisustvo sednici Upravnog odbora pa je usled toga, kako navodi VJT, došlo do prenošenja zarazne bolesti na korisnike. Takođe, optužen je da o simptomima bolesti kod korisnika nije odmah obavestio Insitut za javno zdravlje i nadležno Ministarstvo.

Za krivično delo za koje se Stevanović tereti propisana je kazna zatvora od dve do 12 godina.

(Telegraf.rs)