Vuk Borilović kao Marinko Magda: Srpski Džek Trbosek početkom devedestih ubio 14 ljudi, među njima i decu
Dželat sa severa Bačke krvavi pir počeo je polovinom septembra 1993. godine u Crvenki kada je u porodičnoj kući ubio porodicu Maravić
Slučaj masovnog ubistva na Cetinju u kojem je Vuk Borilović ubio desetoro ljudi, među kojima i dvoje dece vratio je sećanje na serijska ubistva koja su se dogodila početkom devedesetih u Srbiji i Mađarkoj, a koja je počinio Marinko Magda, poznat po nadimku - srpski Džek Trbosek.
Magda je ubio 14 ljudi.
Masakr je započeo surovom likvidacijom tročlane porodice Petrić, Milana, Stane i njihovog sina Daneta (10), a završio ga ubistvom bračnog para Josipa i Verice Agatić na Paliću. Četiri meseca kasnije policija je utvrdila da je Magda, sam ili u grupi, ubio i staricu Idu Feher u okolini Subotice.
Pored zločina u Srbiji, osnovano se sumnjalo da je ubio četvoročlanu porodicu Nađ iz Segedina, Balinta (42), suprugu Gizelu (42) i njihovu decu Danijela (17) i Balaža (10). Istim oružjem kojim je ubijena ova porodica ubijen je i bračni par Antal i Rozalija Horvat u Kečkemetu, u Mađarskoj, a u pomenutom mestu je takođe ubio hrvatskog državljanina Dragutina Kujundžića. Suđeno mu je i za smrt Edite Nemet iz Orošhaze u Mađarskoj.
Dželat sa severa Bačke krvavi pir počeo je polovinom septembra 1993. godine u Crvenki kada je u porodičnoj kući ubio porodicu Maravić. Policija je na mestu događaja u lokvama krvi pronašla tela oca, majke i dvojice sinova.
Tadašnji šef Odeljenja za suzbijanje krvnih i seksualnih delikata u MUP-u Srbije, Miloš Kordić, za medije je ranije otkrio kako je tekla policijska istraga ubistva i hapšenje jednog od najmonstruoznijih ubica. Policajci, koji su radili na slučaju, nazvali su ga srpski Džek Trbosek.
– U toku rada u Crvenki, u prvoj polovini januara 1994. godine, javljeno nam je da hitno odemo na Palić, gde je počinjeno dvostruko ubistvo. U porodičnoj kući, u spavaćoj sobi, bio je ubijen bračni par, Josip i Verica Agatić. Uviđaj nije bio ni pri kraju, kada nam je stiglo obaveštenje o još jednom masakru. U maloj kući, preko puta buvlje pijace u Subotici bila je ubijena porodica Petrić. U sobi na ulazu u kuću, na krevetu, ležalo je beživotno telo maloletnog sina, u sledećoj sobi telo majke, a u spavaćoj sobi telo oca. Ubrzo je utvrđeno da su obe porodice ubijene iz istog oružja. Da su počinioci iz Subotice, ukazalo nam je to što smo na jednom parkingu u kamionu našli kape "fantomke", lisice i još neke stvari za koje smo utvrdili da su korišćene u ovim krivičnim delima. Desetak dana kasnije, u policiju se sam javio Ivan Šinković zvani Ciganj. Nakon kraćeg informativnog razgovora, uputili smo ga na poligraf. Posle izvesnog vremena, na vratima kancelarije pojavio se Mijović s cigaretom u rukama, što mi je bilo čudno jer on ne puši. Rekao mi je: „Izgleda da smo uboli pravu stvar”.
- Rekao mi je da je glavna osoba u ubistvima bio Marinko Magda, a da su zajedno s njim bili momci iz takozvanih Tigrova, Željka Ražnatovića Arkana. Ispričao je da zna da su oni izvršili više likvidacija u Mađarskoj. Rekao je da mu je Magda posle ubistava dao automatski pištolj „škorpion” kalibra 7,65 milimetara i još jedan pištolj istog kalibra, da ih se „reši” i objasnio gde ih je bacio.
- Magda je „škorpion” kupio od Hrvata, bivšeg pripadnika specijalnih vojnih jedinica „Kobre” iz Zagreba. Hrvat je bio zaljubljen u Srpkinju, zbog koje je došao u Srbiju i u ratu se borio na našoj strani. Kad se rat završio, naša vojska ga je odbacila, a u Hrvatsku nije smeo da se vrati. Znajući to, advokat iz Subotice ga je povezao s Magdom, koji je kupio njegov „škorpion”. Hrvat je zbog toga osuđen na tri godine zatvora - rekao je Kordić tada.
Podsetimo, među ubijenima je bilo i dece, iako Magda tvrdi da "gde je on bio, deca su ostajala".
Posle četvoromesečnog rada policija je utvrdila da je Magda, sam ili u grupi, ubio i staricu Idu Feher u okolini Subotice. Ubrzo je uprljao ruke krvlju i u Mađarskoj, gde je 13. januara 1994. ubio četvoročlanu porodicu Balint - lokalnog poslastičara (42), njegovu suprugu od 42 godine i njihove sinove stare 10 i 16 godina.
Istim oružjem kojim je ubijena ova porodica ubijen je i bračni par Antal i Rozalija Horvat u Kečkemetu, u Mađarskoj, a u istom mestu je ubio i hrvatskog državljanina Dragutina Kujundžića, 20. decembra 1993. godine. Na dušu mu se stavlja i smrt Edite Orošhaze u Mađarskoj.
Uhapšen je u svom stanu u Mađarskoj 1994. godine. U Srbiji je njemu i još 11 okrivljenih suđeno u odsustvu.
Inspektori su ga pozvali zbog navodne provere pasoša, a kada je shvatio da je prevaren i da će ga uhapsiti, pokušao je da pobegne. Skočio je kroz prozor, ali je zaustavljen.
Izrečena mu je smrtna kazna, a kada je ona ukinuta, kazna je preinačena na 40 godina zatvora. U Budimpešti je krajem 1995. osuđen na doživotnu robiju.
Pre nekoliko godina je podneo zahtev mađarskim organima da ga isporuče Srbiji, uz obrazloženje da je spreman da svedoči na sudu i da se "sazna istina".
Tačnije, prema zakonima Mađarske, Magda je posle 25 godina odsluženih u Segedinskom zatvoru mogao da traži uslovni otpust, a prvi put je to učinio u februaru 2019. godine, ali ga je sud odbio , jer nije pokazao nijedan znak kajanja za počinjene zločine, i obavestio da to može da traži najranije 2021. godine. Međutim, i ako mađarski sud ovaj put odobri zahtev, Magda ne može na slobodu, jer ga robija čeka i u Srbiji.
BONUS VIDEO:
(Telegraf.rs)