Odbrana traži ispitivanje onih koji su priznali šverc kokaina: Slučaj Šarić u Apelacionom sudu
Suđenje je počelo juče i trebalo bi da traje do 11. marta
U Apelacionom sudu u Beogradu danas je nastavljen pretres u drugostepenom postupku povodom žalbi na prvostepenu presudu Darku Šariću i drugim okrivljenima za krijumčarenje 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu.
Nakon što su juče svi optuženi rekli da ostaju pri ranijim odbranama i da negiraju krivicu, danas su njihovi branioci više od tri sata iznosili predloge kojima traže da sud izdvoji određene dokaze iz spisa predmeta kao nezakonite, kako na tim dokazima ne bi zasnivao presudu.
Najveći broj predloga za izdvajanje dokaza odnosi se na naredbe za prisluškivanje telefonskih razgovora, koje su, prema mišljenju branilaca, pribavljene na nezakonit način.
Pored toga tražili su i neposredno saslušanje devetorice okrivljenih, koji su pre desetak godina sa Tužilaštvom za organizovani kriminal sklopili sporazume o priznanju krivice, na osnovu kojih su pravosnažno osuđeni na višegodišnje kazne zatvora.
Jedna od Šaroićevih branlaca , advokat Radoslav Baćović ukazao je da su upravo na bazi iskaza tih okrivljenih osuđeni ljudi, protiv kojih se sada vodi postupak.
"Kazne koje su oni dobili, a koje su zasnovane na tim iskazima, prevelike su, a da mi nismo čuli šta su ti što su sklopili sporazume rekli. Treba da čujemo od njih, kakva je uloga ljudi koji ovde sede", rekao je Baćović.
Branioci su zatražili i da petočlano vece Apelacionog suda neposredno sasluša i trojicu svedoka saradnika - Nebojšu Joksovića, Radana Adamovića i Draška Vukovića.
Adamović i Vuković ni jednom rečju nisu teretili Šarića.
Advokat Marko Kljajević, branilac Gorana Sokovića, koji je u bekstvu, tražio je od suda da u odnosu na njegovog klijenta odbaci optužnicu, navodeći da je Soković crnogorski državljanin i da se, kako je trdvio, zbog toga protiv njega ne može voditi postupak u odsustvu.
Velislav Milutinović, branilac Rodoljuba Radulovića, koji je takođe u bekstvu, osporio je nadležnost suda u vođenju postupka, ističući da sud u Beogradu ne može da sudi za dela koja su navodno počinjena u inostranstvu.
Postupajući zamenik tužioca za organizovani kriminal Saša Ivanić smatra da su svi predlozi odrane neosnovani i usprotivio se njihovm izvođenju.
Naglasio je da su svi dokazi u spisima predmeta, pribavljeni na zakonit način.
Odluku o svim ovim predlozima, veće Apelacionog suda će saopštiti u petak, za kada je zakazan nastavak pretresa.
Pretresi koji su bili zakazani za sredu i četvrtak su otkazani.
Šariću je 24. secembra ukinut pritvor i određen kucnhi pritvor tako da je u ponedeljak, kao i danas sam bez pratnje sudske straže došao u Specijalni sud gde se održava ovaj drugostepeni pretres.
On je četiri i po godine bio u bekstvu, a predao se domaćim pravosudnim organima u martu 2014. godine od kada je do 24. decembra 2021. bio u pritvoru.
Inače pretres pred Apelacionim sudom se održava pošto je ovaj sud nakon ponovnog razmatranja žalbi u novembru prošle godine, odlučio da otvori pretres i sam izvede ključne dokaze, nakon čega će doneti novu pravosnažnu presudu.
Prvu pravosnažnu presudu je u maju prošle godine Vrhovni kasacioni sud ukinuo po vanrednom pravnom leku i naložio da se ponovo razmatraju žalbe na prvostepenu presudu Specijalnog suda iz 2018. godine kojom je Šarić osuđen na 15 godina zatvora zbog šverca kokaina tokom 2008. i 2009. godine.
Nakon ovog javnog dela pretresa biće doneta nova drugostepena presuda koja će naknadno biti objavljena pisanim putem.
Apelacioni sud sada može prvostepenu presudu da potvrdi u celosti, da je preinači u celosti ili u nekim delovima ili u visini kazni i da onda izrekne pravosnažnu presudu.
Prvostepenom presudom na koju su izjavljene žalbe Šarić je osuđen na 15 godina zatvora kao jedan od tri organizatora grupe koja je krijumčarila ukupno 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.
Goran Soković, koji je sve vreme u bekstvu osuđen je na 15 godina zatvora, takođe kao organizator grupe, kao i Željko Vujanović koji je dobio 14 godina zatvora, a zimus je odveden na izdržavanje kazne.
Ostali optuženi su osuđeni na kazne zatvora od 9 i po do 12 godina zatvora, dok su trojica svedoka saradnika dobila simbolične kazne od pet do 10 meseci zatvora.
Osim u odnosu na Šarića, ponovo se razmatraju žalbe Gorana Sokovića, Željka Vujanovića, Marka Pandrca, Nikole Dimitrijevića, Nenada Novakovića, Boška Nedića, Petra Obradovića, Nebojše Sretenovića, Mihajla Ðokovića, Rodoljuba Radulovića, Borislava Tunjića, Milana Milovca, Živka Sibinskog, Darka Tošića, Miloša Cajića i svedoka saradnika Radana Adamović, Nebojše Joksovića i Draška Vukovića.
Šaiću je ukinutom pravosnažnom odlukom Apelacionog suda u novembru 2020. godine bila potvrđena kazna od 15 godina zatvora, koju mu je prethodno u decembru 2018. godine prvostepenom presudom izrekao Specijalni sud.
Krajem jula 2020. godine Šarić je prvostepenom presudom Specijalnog suda osuđen na devet godina zatvora zbog pranja 20 miliona evra zarađenih od prodaje narkotika.
U ovom slučaju u toku je žalbeni postupak, ali sednica za razmatranje žalbi još nije zakazana.
(Telegraf.rs)