Nadrilekarki Olgici Markanović ukinut pritvor, suđenje odloženo

Određen joj je kućni pritvor

Foto: Instagram/olgicamarkanovic

Prvi osnovni sud u Beogradu ukinuo je danas pritvor Olgici Markanović optuženoj za neovlašćeno preduzimanje estetskih zahvata na pacijentima, za koje nema licencu, a suđenje joj je odloženo za 17. decembar.

Ona je u pritvoru bila četiri i po meseca, danas će biti puštena iz Okružnog zatvora u Beogradu i smeštena u kućni pritvor.

Pritvor joj je ukinuo postupajući sudija pred kojim je danas početak suđenja ponovo odložen zbog izostanka drugooptužene Jasmine Tasić koja je u 8. mesecu visokorizične trudnoće, piše Tanjug.

Početak suđenja je odložen za 17. decembar do kada se očekuje da se Tasić porodi i dođe na suđenje.

Markanović i Tasić, koja se brani sa slobode, optužene su kao saizvršioci u krivičnom delu - teško delo protiv zdravlja ljudi.

Optuženim predlogom tužilaštvo je tražilo od suda da Markanovićku osudi na tri godine zatvora, a Tasić na godinu dana zatvora.

One se terete da su krivično delo izvršile od 1. maja 2020. godine do 1. marta ove godine u neregistrovanom "medicinsko-estetskom centru Tayas" u Beogradu u ulici Drinička br. 8a, tako što su neovlašćenom i nepravilnom upotrebnom sredstva "plazma pen" prouzrokovale trajna oštećenja na tretiranim delovima lica oštećenih u vidu dubokih opekotina drugog B i trećeg stepena.

Istovremeno su primenjivale nedopuštene injekcije lokalne anestezije "lidokain - hlorida" koja je predstavljala rizik po život oštećenih u slučaju alergijske reakcije usled nepostojanja antišok terapije i edukacije okrivljenih, kao i same primene uređaja "plazma-pen" zbog korišćenja struje.

Markanović je nakon hapšenja na saslušanju u tužilaštvu negirala da se bavila nadrilekarstvom, odnosno medicinskim zahvatima za koje nema licencu.

U svojoj odbrani pred tužiocem ona je tvrdila da su usluge koje je pružala pacijentima bile kozmetičke prirode i da se nije predstavljala kao stručnjak iz oblasti medicine.

Tretmane pacijentima pružala je, kako je navela, uređajem "Plazma pen " koji ne predstavlja medicinsko, već kozmetičko sredstvo.

Takođe je tvrdila da poseduje sertifikat za upotrebu tog uređaja, a pretpostavlja da su zdravstveni problemi kod oštećenih pacijenata mogli nastati usled nepridržavanja striktnog uputstva za adekvatni oporavak, kao što su korišćenje solarijuma ili izlaganje suncu pre oporavka kože.

Video: Struka o neproverenim metodama lečenja: Samo terapije koje imaju naučne dokaze dolaze u obzir

(Telegraf.rs)