10 stvari zbog kojih tužilaštvo traži 40 godina zatvora za Neđeljka zbog ubistva Miloša
Presuda je zakazana za 14. septembar
U Palati pravde danas su iznete završne reči na suđenju za ubistvo Miloša Mileusnića (24) 27. januara 2019. godine ispred zgrade u Ulici Dimitrija Tucovića u Beogradu, a za koje je optužen Neđeljko Đurović (31). Tom prilikom je tužilaštvo tražilo da se Đurović proglasi krivim za teško ubistvo i da se osudi na 40 godina zatvora. Istovremeno, tužilaštvo je tražilo da se njemu produži pritvor i nakon objavljivanja presude.
Danas je u ovom postupku završen glavni pretres, a iznete završne reči. Sa rečima tužioca složili su se i advokati oštećene porodice Mileusnić, koji su istakli da bi svaka druga kazna bila nagrada.
Tužilac Lazar Lazović je u završnim rečima rekao da tužilaštvo ostaje pri optužnici i da je nesporno da je Đurović počinio delo koje mu se stavlja na teret.
- Biološki trag na jakni negira reči odbrane da to nije on. Snimci sa kamera, takođe, negiraju reči odbrane da u tom momentu on nije bio na mestu izvršenja. Prodavačici u radnji u kojoj je kupio cigarete i šibicu je predao krvavu novčanicu. Ubistvo je posledica nepredvidivih okolnosti u okviru kojih su se i Neđeljko i Mileusnič našli na istom mestu - rekao je Laszović prilikom iznošenja završnih reči.
Kako je naveo, tužilaštvo smatra da je Đurivić lišio Mileusnića života na podmukao način a s obzirom na način napada.
- Oštećeni nije mogao da se odupre. Fotografije sa lica mesta ukazuju da se sve desilo u mraku, da je napad iz zasede i podmukao. Optuženi je skivao oštricu noža kako se žrtva ne bi spremila za otpor. Činjenica da je od kuće poneo najveći nož, govori da žrtva nije mogla da se brani. Mogao je da napadne i slabiju žrtvu. Ni molba oštećenog ga nije sprečila da prestane. Kako je moguće da oštećeni u trenutku napada nije mogao da preuzme ni instiktivne radnje? Smatramo da se radi o podmuklosti i delu u mraku iz zasede. Tužilaštvo s tim u vezi traži da se Đurović proglasi krivim za teško ubistvo i kazni kaznom zatvora u trajanju od 40 godina - rekao je Lazović.
Činjenice na osnovu kojih tužilaštvo traži kaznu od 40 godina zatvora
1. Biološki trag na jakni negira reči odbrane da to nije on.
2. Snimci sa kamera, takođe, negiraju reči odbrane da u tom momentu on nije bio na mestu izvršenja.
3. Prodavačici u radnji u kojoj je kupio cigarete i šibicu je predao krvavu novčanicu.
4. Đurović lišio Mileusnića života na podmukao način.
5. Fotografije sa lica mesta ukazuju da se sve desilo u mraku, da je napad iz zasede i podmukao.
6. Optuženi je skrivao oštricu noža, kako se žrtva ne bi spremila za otpor.
7. Od kuće poneo najveći nož, što govori da žrtva nije mogla da se brani.
8. Oštećeni u trenutku napada nije mogao da preuzme ni instiktivne radnje.
9. Oštećeni ga molio da prestane, on nije to učinio.
10. Svedokinja tvrdi da je Mileusnić pitao: "Što mene?"
Svaka druga kazna je nagrada
Sa tužiocem se u završnoj reči složila i odbrana oštećene porodice Mileusnić. Advokat Aleksandar Zarić je kazao da pravosuđe ne pamti ovakvo ubistvo, s obzirom na to da se žrtva i optuženi ne znaju.
- Ovo je napad u kojem su i rebra Milošu isečena. To ukazuje na jačinu napada. Morbidnost u mraku - rekao je Zarić.
Advokat Mirjana Mraković, inače tetka ubijenog Miloša, takođe je istakla da oni traže kaznu od 40 godina, i podsetila da su u toku suđenja izneti dokazi koji ukazuju da je Neđeljko delo počinio u uračunljivom stanju.
- Krenuo je sa svesnom namerom da nekog ubije. Miloš ni sa kim nije bio u sukobu. Izlazio je iz zgrade kada je napadnut. Napadač ga je iznenadio. Svedoci su potvrdili da je Miloš govorio: "Što mene?". Presečana mu je trbušna aorta, vitalne organe...Nije mu bilo spasa. Optuženi mu je oduzeo ono što je najviše voleo - život. I ne samo njemu, već i njegovom ocu, majci, sestri - kazala je Mraković.
Kako je navela, optuženi ni u jednom trenutku tokom suđenja nije pokazao trunku kajanja.
- Koja god kazna da se izrekne, Miloša neće vratiti. Ni kriv ni dužan, Miloš se našao na putu podmuklom ubici. Tražimo 40 godina zatvora, sve ostalo bi bila nagrada. Otežavajuća okonost je što je Miloš imao 23 godine - podsetila je ona.
Neđeljkov advokat: Nema dokaza da je on izvršilac
Advokat Neđeljka Đurovića je kazao nakon završnih reči tužioca i advokata oštećene porodice Mileusnić da njegov klijent nije izvršilac dela koje mu se stavlja na teret i da za to ne postoje dokazi.
- Optuženi nije izvršio delo koje mu se stavlja na teret i za to ne postoji nijedan dokaz. Tužilac se bavi konstrukcijama na bazi pretpostavki. Postoje dva dokaza koja ukazuju na to: svedokinja koja je gledala kroz prozor tuču, međutim, i ona govori o dvojici muškaraca, a ne o Neđeljku i Milošu, a DNK je kasno stigao. Ko kaže da je napadač napao oštećenog, a ne oštećeni napadača? Na osnovu čega tužilac tvrdi da se Miloš nije nadao napadu? Nije mi jasno kako je tužilac ovako napisao optužnicu, nema dokaza da je Neđeljko izvršilac. Sve su konstrukcije na bazi pretpostavki - rekao je advokat optuženog Đurovića.
Đurović: Svestan sam da ću biti kriv
Sud je dao priliku i Đuroviću da iznese završne reči. Složio se braniocem, ali i rekao da je svestan da će on na kraju biti kriv.
- Pridružujem se onome što je rekao moj branilac. Čuo sam o mojoj ličnosti mnogo toga i ne znam kako od toga da se branim. Svestan sam da ću na kraju ja biti kriv za sve - rekao je Neđeljko.
Goran Mileusnić: Nadam se da će dobiti 40 godina
Goran Milesunić, Milošev otac izjavio je za Telegraf.rs da je zadovoljan kaznom koju je predložilo tužilaštvo, svestan da nijedna ne može da vrati njegovog sina.
- To je maksimalna kazna na koju je mogao da bude optužen i naravno da sam zadovoljan. Miloša neće nijedna kazna da vrati, kolika god da je ona. Očekujem da sud zaista presudi po maksimalnoj kazi. Ostaje gorak ukus u ustima posle reči koje je danas iznela odbrana i drskog ponašanja Neđeljka u sudu. Nadam se da će biti proglašen krivim, kako je i tužilaštvo tražilo, a vama mogu jedino da se zahvalim jer bez vas novinara ništa od ovoga ne bi bilo - kazao je Mileusnić.
Pre završnih reči, advokat Neđeljka Đurovića je tražio da se ispitaju krimi tehničari i policiajci koji su išli kod Đurovića u stan, kao i da se ponove veštačenja, međutim, sudsko veće je to odbilo uz obrazloženje da je namera da se odugovlčai proces.
Presuda je zakazana za 14. septembar.
Ðurović je u februaru 2020. godine na početku suđenja, negirao da je 27. januara 2019. godine rano ujutru na smrt izbo nožem Mileusnića.
Uhapšen je ubrzo nakon zločina i od tada je u pritvoru.
Optužnicom Višeg javnog tužilaštva se tereti za krivično delo teško ubistvo na podmukao način, za koje je zaprećena kazna od najmanje 10 godina do 40 godina zatvora.
(Telegraf.rs)