Tužilaštvo traži 3 godine zatvora za Dunjića jer je BMW-om pregazio dedu koji je ležao na ulici

Ustanovljeno je i da je optuženi imao stepen alkoholisanosti od 1,33 promila

Foto ilustracija: Shutterstock

Više javno tužilaštvo u Nišu u završnoj reči na suđenju Predragu Dunjiću (49) iz Prokuplja, zatražilo je da mu se izrekne kazna zatvora od najmanje tri godine zbog teškog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja. Dunjić se tereti da je 27. januara 2019. godine oko 18 sati u ulici Miloša Obilića u Prokuplju, svojim vozilom „BMW“ pregazio T.M. (88) koji je u besvesnom stanju ležao na sredini ulice.

Zamenik VJT u Nišu Mirjana Velimirović istakla je da je tokom dokaznog postupka nesporno utvrđeno da je Dunjić izvršio delo koje mu se stavlja na teret.

- Oštećeni je zadobio povrede glave i mozga, uključujući i prelome, do kojih ne može doći pri padu. Veštak saobraćajne struke Dejan Bogićević je ustanovio da je oštećeni ležanjem na ulici stvorio nebezbednu situacijua, ali da je optuženi mogao da blagovremeno primeti prepreku i uspori. Takođe, s obzirom na to da je imao stepen alkoholisanosti od 1.33 promila, bile su kompromitovane njegove čulne i motoričke sposobnosti - kazala je Velimirović.

- Sve ovo ukazuje da je vozilom upravljao suprotno odredbama zakona, odnosno da nije bio sposoban za bezbednu vožnju usled čega je došlo do gaženja pešaka. Iz tog razloga tražimo da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od najmanje tri godine i mera bezbednosti zabrane upravljanja motornim vozilom od godine dana - dodala je.

Dunjićev branilac Mitar Krstić u završnoj reči osporio je navode tužilaštva.

- VJT u optužnici navodi da vozač nije preduzeo sve potrebne mere radi izbegavanja opasnih situacija nastalih ponašanjem drugih učesnika u saobraćaju. Dakle, tužilaštvo priznaje da je stvorena opasna situacija mimo krivice mog branjenika. Takođe, veštak saobraćajne struke je kazao da se moj klijent kretao brzinom od najmanje 20 kilometara na čas, ali da se tačna brzina ne može utvrditi... Pa, kako se onda može govoriti o neprilagođenoj brzini uslovima i stanju puta, ako ona nije precizno utvrđena - kazao je između ostalog Krstić.

Dunjićeva odbrana pokušala je da odloži završnicu suđenja predlaganjem novih dokaza. Osporen je stepen njegove alkoholisanosti sa obrazloženjem da ga je utvrđivao veštak neuropsihijatar, a ne lekar sudske medicine.

Međutim, tužilaštvo se tome usprotivilo ističući da i jedan i drugi stručnjak koriste identičnu metodologiju pa je i rezultat isti, zbog čega je sudija Višeg suda u Nišu Mirko Drašković odbio ponovno izvođenje ovog dokaza.

Takođe, branioci su pokušali da dokažu da je oštećeni bio mrtav pre nego što je pregažen navodeći nedostatak krvarenja u organima kojeg bi bilo da su povrede nastale za života, ali je i ovaj njihov predlog odbijen kao i zahtev da se baždari alkometar koji je prokupačka saobraćajna policija koristila za alkotestiranje Dunjića.

Postupak se vodi pred Višim sudom u Nišu jer je prokupačko pravosuđe izvršilo delegaciju nadležnosti s obzirom na srodstvo žrtve sa jednim od njihovih službenika.

Presuda će Dunjiću biti izrečena 10. februara.

(Telegraf.rs)