Postoji trag klizanja u kanalu, Jelena pokušala da izađe? Veštaci o 8 povreda u obliku tri slova
* Pokojna Jelena u vodi provela najmanje 5-6 sati, a moguće i više * Pokušala da se brani šakom da bi zaštitila svoje telo od udarca * Smrt nastupila nagnječenjem moždanog tkiva i prelomom lobanje * Telo bilo potisnuto ispod površine vode i zato ga je bilo teško uočiti * Smrt je nastupila brzo
Suđenje Zoranu Marjanoviću za ubistvo supruge Jelene Marjanović na nasipu u Borči 2. aprila 2016. godine nastavljeno je danas u Palati pravde.
Sudski veštaci Zoran Stanković i Milan Kunjadić prvi put su svedočili pred Višim sudom u Beogradu o dokazima na osnovu kojih je utvrđeno da je pevačica Jelena Marjanović ubijena 2. aprila 2016. u kanalu pored nasipa u Crvenki, a ne na nekom drugom mestu, kako se u javnosti tokom istrage spekulisalo.
Oni su govorili o povredama nanetim u kanalu, njenoj odeći, oružju i dokazima koji su pronađeni.
Osam povreda
- Sve povrede nanete Jeleni imaju elemente zaživosti što znači da su nanete dok je bila živa. Povrede su nastale jedna za drugom u relativno kratkom vremenskom periodu. Prve povrede nastale su kada je na sebi imala gornji deo trenerke, povrede ruke i jedna povreda na zadnjem temenom delu od 18 milimetara. Prvi udarac koji je zadobila u teme desio se kada je imala kapuljaču na glavi, od 18 mm, probojno nagnječenje. Udarena je šiljatim delom oruđa koje ima dva šiljka. U tom trenutku, Jelena i napadač su se nalazili na istoj podlozi, u uspravnom ili polusavijenom položaju, ona mu je bila okrenuta leđima. Nakon toga, Jeleni je naneto 8 povreda od kojih se kod 4 povrede vidi razdvojeno moždano tkivo, i svi su nanete istim oružjem. Te povrede su u obliku latiničnog slova L, Y.
Stanković kaže da u vodi nije bilo krvi. Međutim, navodi da sa sigurnošću može da se tvrdi da se tokom nanošenja ovih povreda ona nalazila u vodi, a on iznad nje u uspravom ili polusavijenom položaju. Stanković je dodao da je Jelena zadobila i lakše telesne povrede. U pitanju su oguljotine kože, krvni podlivi koji su mogli biti naneti udarcem šakom ili prolaskom kroz šiblje.
Ono što je jako bitno je da je na desnoj šaci pokojne Jelene, gde je ona imala odbrambene povrede, imala krvni podliv. Sigurno je pokušala da se brani šakom da bi zaštitila svoje telo od udarca.
Govoreći o mestu gde je Jelena ubijena, Stanković je rekao da sa sigurnošću može da tvrdi da su povrede nanete na mestu gde je ona i pronađena.
- Utvrdili smo da su u plućnim krilima pronađene grančice, mulj, i u želucu je isto pronađen sadržaj, strana tela biljnog porekla koja ukazuju da je bila živa na mestu gde je pronađena jer je udisala tečnost iz kanala.
O tome koliko je telo bilo u vodi, Stanković kaže da su prsti na šakama i stopalima bili naborani i da je pokojna Jelena u vodi provela najmanje 5-6 sati, a moguće i više.
Smrt nastupila nagnječenjem moždanog tkiva i prelomom lobanje
On je dodao da je gornji deo trenerke pronađen u blizini kanala, rukavi okrenuti, što znači da joj je skinuta verovatno.
Veštak je govorio i o krvi koja je pronađena na grani u blizini mesta gde je Jelena nađena. U pitanju je Jelenina krv, ali veštak kaže da je ona na granu najverovatnije dospela tako što se napadač uhvatio za nju dok je izlazio iz kanala.
Sudija je Stankovića pitala o psima tragačima i pronalasku Jeleninog tela, na šta je on rekao da je telo pokojne Jelene bilo potisnuto ispod površine vode i da ga je zato bilo teško uočiti.
Telo u vodi bilo između 5 i 10 sati
Sudija je takođe pitala da li postoji mogućnost da je Jelenino telo bilo u vodi 20 sati, na šta je on odgovorio:
- Ne postoji aparatura kojom bi se moglo utvrditi da li je telo bilo u vodi 6, 10 ili 20 sati. Kao što sam rekao, najmanje 5 ili 6 sati, a najviše 10 sati.
Govoreći o povredama, Stanković je izjavio da su u pitanju teške telesne povrede, opasne po život i da je samo jedna takva povreda mogla da dovede do gubitka svesti i smrti osobe i smrt je kod Jelene nastupila veoma brzo.
- Postoji trag klizanja u kanalu gde je pronađena, moguće da je Jelena pokušala da izađe iz kanala.
Što se napadača tiče, velika je verovatnoća da je bio desnoruk, kako kaže Stanković.
- On je imao jake emocije s obzirom na brojnost, intenzitet i lokalizaciju povreda. To ukazuje na njegovo stanje i da li je u pitanju ljubav, mržnja, osveta, ne mogu da kažem.
Da li je bilo više napadača?
Prema nalazu, Jelena je, pre nego što je stigla do kanala, trčala i izgubila desnu patiku, telefon, gumicu za kosu. Nakon toga joj je skinut gornji deo trenerke. Što se tiče predmeta kojim su joj nanete povrede, Kunjadić kaže da je vrlo teško izjasniti se o tome.
- Nema pravilnog otiska predmeta i to predstavlja teškoću. Svaka povreda je različita, u obliku latinočnog L, E... Napadač je najverovatnije izašao iz kanala i uhvatio se za granu.
Advokati su se dotakli pitanja o oružju, da li je moguće da su bila dva napadača, ili dva različita oružja.
Kako su veštaci odgovorili, ubistvo je najverovatnije počinjeno jednim oružjem sa dva kraja, ali ne mogu da tvrde da je bilo više napadača.
Svedočenje tetke
Prošli put na suđenju svedočila je tetka ubijene pevačice Ljubica Marković, koja je otkrila da je njena pokojna sestra Zorica Krsmanović, majka Jelenina, sumnjala da su u ubistvo umešani Vladimir Marjanović, Zoranov otac, i njegova kuma Vera Vukomanović.
- Pokojna sestra i ja smo na početku sumnjale da je reč o mafiji, međutim, kako je vreme prolazilo, Zorica je sve više sumnjala na Veru i Vladu - rekla je Jelenina tetka pre osam dana.
Ona je ispričala i da se njena sestričina nije žalila na odnos sa Zoranom, ali da joj se nije sviđalo to što se Vladimir i Vera u sve mešaju.
Tetka je rekla i da je iz Kruševca u Beograd došla onog dana kada je Jelena nestala, te da su Zoraica i ona zajedno bile na nasipu, kao i da joj je sestra rekla kod kanala: "Ovde je neko nekog vukao".
Jelenina tetka ispričala je i da je posle ubistva svoje sestričine prvi put bila u kući Marjanovića. Tamo je zatekla Veru i Zoranovog oca Vladimira.
- Kada sam došla, pitala sam gde je Jana i rekli su mi da spava. Ušla sam unutra i skuvala kafu, a Vlada i Vera su se nešto dogovarali. U međuvremenu, Jana se probudila. Vlada je rekao da stižu norinari, a dete mi kaže: "Mama je nestala u travi". Kada sam videla novinare, rekla sam da idem kući, javila sam se samo Jani, a utom je došla Teodora, Jelenina sestra i uzela dete - prisetila se Ljubica.
Podsetimo, suđenje Zoranu Marjanoviću počelo je u novembru prošle godine. On od samog početka negira da je ubio svoju ženu, pevačicu narodne muzike.
Njegov otac Vladimir iskoristio je pravo da ne svedoči. Svi ostali svedoci su do sada saslušani pred sudom - Zoranovi i Jelenini članovi porodice, Jelenine prijateljice, ljudi sa nasipa, policajac...
Marjanović se tereti da je 2. aprila 2016. godine ubio suprugu Jelenu na nasipu u Borči, dok je u neposrednoj blizini mesta zločina bila i njihova maloletna ćerka, koja je tog popodneva sa njima došla na nasip Crvenka u Borči.
(Miroslava Brkić)