Ovi roditelji godinama ne znaju gde su Biljana, Barbara, Elenora: Njihove reči danas bole sve jače
Barbara Vitez, Elenora Arežina i Biljana Đorić još uvek se vode kao nestale
Međunarodni dan nestale dece obeležava se danas, a ove tri devojke, nečije ćerke, još se vode kao nestale.
Na sajtu "Nestali Srbije" Barbari Vitez, Elenori Arežini i Biljani Đorić koje se vode kao nestale mogu se uputiti poruke. Ljudi su u komentarima pisali koliko im one nedostaju, da nisu zaboravljene, da čekaju njihov povratak....
- U nadi da im možda naše poruke u nekom momentu mogu biti dostupne, smatrali smo da bi im reči podrške bile značajne, kao i činjenica da ih ne zaboravljamo i da ih još tražimo - navedeno je na sajtu "Nestali Srbija".
One koje najviše boli njihov nestanak i koji nikada neće izgubiti nadu da će ih ponovo videti i zagrliti jesu njihovi roditelji.
Biljana Đorić
Biljana Đorić nestala je 2. decembra 2015. godine u Kraljevu. Tog dana doputovala je iz Kosovske Mitrovice, gde je studirala na Ekonomskom fakultetu, do Kraljeva, gde su živeli. U Kraljevu je, na kiosku "Zadužbina" ostavila je svoj pasoš i telefon uz reči: ,,Doći će neko ovo da uzme.’’
Nakon četiri i po godine neznanja gde joj je dete, Vesna Đorić kaže za "Telegraf" da su i dalje na nogama i da se bore, kao i da je svaki dan sve teži. Ona kaže da od početka istrage nema nijednog traga.
- Svi su se stavljali na poligraf - njene drugarice, njen bivši dečko, cimerke s fakulteta, taksista koji je tog dana vozio i nisu došli ni do kakvog traga. Policija veruje da je ona živa i to je ono što me drži - kaže Vesna.
U početku je mislila sve najgore, dodaje. U potragu su bil uključeni i ronioci Žandarmerije koji su pretraživali rečno korito, ali ništa nisu našli. Vesna dodaje da su se pojavile i sumnje da je Biljana u manastiru.
- Išla sam redom po manastirima, većina mi je rekla da oni neće to da kažu. Više puta bila sam u Patrijaršiji u Beogradu, gde mi je rečeno da se "želje iskušenice poštuju", ne govoreći mi ni da Biljana jeste, ni da nije u nekom manastiru - kaže Vesna, dodajući da bi joj odgovor SPC značio, samo da zna da joj je dete živo i zdravo.
Vesna i dan danas pamti da je tog dana kada joj je ćerka nestala bio četvrtak.
- U sredu uveče rekla mi je da sutradan polaže ispit iz engleskog i ja sam joj rekla da ide da uči i da se javi ujutru. Tog 2. decembra čule smo se oko 12 sati kada mi je javila da je sve super uradila i da će proći ispit. Od tada se više nije javila - priča Vesna.
Vesna poručuje svojoj ćerki da joj se javi da zna da je živa.
Barbara Vitez
Barbara Vitez nestala je kao petnaestogodišnjakinja, u Senti, 25. oktobra 2016. godine, kada se vraćala sa rođendana.
Te večeri je, navodno pala sa mosta u Senti i poginula, međutim roditelji devojčice ne veruju u to. Naročito jer im je nekoliko nedelja nakon tragedije stiglo anonimno pismo u kome se navodi da je Barbara drogirana, silovana, zadavljena, a potom bačena u reku. Ronioci su danima pretraživali reku, ali telo nije pronađeno.
Barbarini rodtelji dobijali su razne informacije proteklih godina o tome gde bi njihova ćerka mogla da bude. Međutim, oni ni danas, nakon tri i po godine, ne znaju gde im je dete. Endre Vitez bio je prošle godine u Budimpešti prateći informaciju da je Barbara viđena u jednom klubu.
- Jako je teško. Ništa nema novo. Kada je Endre bio u Budimpešti rekli su da ne znaju ništa o nestanku naše ćerke, iako nam je rečeno da je srpska policija u kontaktu sa mađarskom. Znam da je Barbara živa i Mađari znaju, zato što nam je 2017. godine jedan Mađar slao slike. Ja mislim da on zna gde je Barbara - kaže za "Telegraf" Barbarina majka Melinda Vitez.
Ona misli da će Barbaru jednog dana naći i da će se ona vratiti kući.
- Endre i ja ćemo je naći. Ne damo se nikad, borićemo se i dalje - kaže Melinda.
Na treću godišnjicu nestanka svoje ćerke Endre Vitez podelio je tužan status:
"Pre tri godine 25. novembra 2016. godine počelo je najstravičnije doba moga života. Na ovaj dan je nestala moja kćerka. Otada moji dani prolaze mračno, gorko i tužno. Kada me vide da se smeškam, ne znaju šta i kako se osećam. Muči me plač, srce mi se steže. Svaki minut, dan, nedelja, mesec i godina prolaze u bolu. Nadam se da svako ko sada mene ovako kažnjava, da će od sudbine dobiti isto što i ja! Neka i oni izgube sve svoje najmilije u životu! Znam da su ove teške reči .... ALI!!!! ISTINITE !!!!" - napisao je Endre tada.
Elenora Arežina
Subotičanka Miroslava Babić je svoju ćerku Eleonoru Arežinu (9) poslednji put videla 20. novembra 2017. godine u privatnoj francuskoj školi u Beču. Od tada, ni glasa. Ne zna gde je, ni da li je živa, jer se otac devojčice, Milan A, pobrinuo za to da ona "nestane".
Prema tvrdnjama devojčicine majke, otac devojčice je 19. februara 2017. godine nasilno oteo Elenorin pasoš, zbog čega dete nije moglo s njom da se vrati u Srbiju. Miroslava je rekla i da je od tada Elenora i ona nisu mogle pričati preko skajpa jer je on stalno bio prisutan i često je prekidao razgovore.
Kako je ranije ispričala za "Telegraf", tužbu za razvod braka Miroslava je podnela u Subotici marta 2017, a od maja te godine ima rešenje o hitnoj meri subotičkog Osnovnog suda da starateljstvo nad Eleonorom pripada njoj kako bi se "otklonila opasnost od nasilja i nenadoknadive štete", a vezano za vaspitanje i razvoj deteta.
Ona je ispričala da je svemu je prethodilo nasilje u porodici, koje su trpele ona i maloletna ćerka.
Kako je tada rekla, najgore je ne znati da li je Eleonora živa, kako kaže, čak ne može ni da pretpostavi gde bi mogla da bude, dete, osim srpskog državljanstva, ima i nemačko, i nemački pasoš, pa ocu nije potrebna viza da dete seli po Evropi i većini zemalja sveta.
- Imala sam privilegiju i to je bila srećna okolnost, da sam šest i po godina bila samo mama, 24 sata sam bila sa Eleonorom, mnogo ljubavi, u kojoj se stvorila čvrsta veza između Norice i mene. U celoj ovoj situaciji stradaju svi, moji roditelji bez unuke..
Moj brat blizanac, za koga je Nora bila izuzetno vezana, njegovoj ćerki Nađi, Norinoj sestri - priča Miroslava i napominje da će Nori, ako se vrati, ta ljubav biti ono što će ublažiti njene rane i traume.
- Samo da je nađu! Moje dete je samo, sa odraslim nasilnicima koji čine najteža krivična dela, malo biće, tanane duše, bez ljubavi, nežnosti, buđenja sa svojom majkom, osmeha, šetnje, priče za laku noć. Ja imam porodicu ovde, a ona je skroz sama sa nasilnikom! Nadam se da će je neko prepoznati i obavestiti nas - ispričala je Miroslava prošle godine za "Telegraf".
Prošle godine oteto dvoje dece, a prijavljen nestanak skoro 1.500
Prošle godine u Srbiji je oteto dvoje dece, a prijavljen je nestanak njih 1.486, izjavila je danas državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković.
Ističe da uglavnom od kuće beže adolescenti i da ih policija vrlo brzo pronađe.
Ona je za televiziju Prva rekla da treba razlikovati bežanje od kuće i otmicu i dodala da se preteruje kada se kaže da deca nestaju, a da ona zapravo najčešće beže od kuće.
- Imamo sedam potraga za decom koje aktivno držimo u sistemu, jer ona aktivno tokom dana beže. Jedan dečak pobegao je 56 puta, drugi dečak 54 puta, a treći 52 puta- rekla je Popović Ivković.
Ona je dodala da su otmice dečaka Petra iz Stare Pazove i Monike Karimanović obeležile 2019. godinu i napomenula da su obe potrage uspešno završene, a deca vraćena kući.
Kada je reč o nestanku devojčice Eleonore Arežine, Popović Ivković je kazala da je to težak i komplikovan slučaj.
- Svaka druga informacija koju bih ja rekla o tome ne bi bila dobra po dete - rekla je ona.
(Miroslava Brkić)