Sud odustao od gonjenja lekara optuženih za smrt Jelice: Još se ne zna šta se desilo na operaciji

Majka preminule devojke kaže da su sudije u procesu menjane bar sedam puta

Foto: Telegraf

Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odustalo je od daljeg krivičnog gonjenja interniste Dragana Stanojevića i ginekologa Miodraga Stanića, protiv kojih se postupak vodio zbog nesavesnog lečenja Jelice Panić (25) iz Paraćina, koja je pre deset godina preminula od komplikacija nastalih tokom anestezije. Na optuženičkoj klupi ostao je jedino anesteziolog Bratislav Stamenković.

Ovim je, barem što se tiče Stanojevića i Stanića, stavljena tačka na maratonski proces. Na sudu je sada ostalo da utvrdi da li postoji odgovornost kad je reč o Stamenkoviću.

Jelici je nakon rutinskog pregleda kod ginekologa u Paraćinu konstatovana ranica na grliću materice. Zbog toga je odlučila da dođe u Beograd, a intervencija je bila zakazana za 9. jun 2010. u Opštoj bolnici "Beoklinika", pod totalnom anestezijom. Međutim, tokom intervencije, Jelica je upala u komu, zbog čega su je prebacili na VMA. Primljena je bez spontanog disanja, zbog čega su je odmah priključili na aparat za veštačko disanje. I pored preduzetih mera, njeno stanje se pogoršavalo. Preminula je devet dana kasnije.

Kako je saopšteno iz Drugog tužilaštva, prvobitno su zbog krivičnog dela, teško delo protiv zdravlja ljudi, optužnicu podigli protiv Stanojevića, Stanića i Bratislava Stamenkovića. Posle superveštačenja, koje je obavio sudsko-medicinski odbor Medicinskog fakulteta u Nišu, 13. marta su odustali od krivičnog gonjenja Stanojevića i Stanića, dok su u odnosu na Stamenkovića izmenili optužnicu, vezano za činjenično stanje, ali je pravna kvalifikacija dela ostala ista.

- Ovakva odluka je doneta na osnovu dokaza izvedenih tokom sudskog postupka, a naročito uzimajući u obzir nalaz i mišljenje sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Nišu - kaže, za "Novosti", zamenik tužioca i portparol tužilaštva Milica Ljubičić. - Iz nalaza i mišljenja proizilazi da u postupanju Stanića nije bilo elemenata nestručnog rada i uopšte nesavesnog postupanja. U odnosu na Stanojevića je navedeno da preoperativna procena zdravstvenog stanja nije bila od značaja za izbor anestezije, niti nastanak smrtnog ishoda. U prilog ovoj tvrdnji, navodi se da nalaz utvrđen tokom obdukcije ukazuje da nisu postojala ranija oboljenja koja bi se mogla dovesti u vezu sa naglim pogoršanjem zdravstvenog stanja tokom hirurške intervencije.

Sa druge strane, navedenim nalazom i mišljenjem, utvrđeni su propusti u radu Stamenkovića. Zbog toga je i urađena izmena optužnice, koja je dostavljena Drugom osnovnom sudu radi daljeg vođenja krivičnog postupka protiv njega. Inače, tokom dugogodišnjeg krivičnog postupka, sva trojica optuženih su negirala krivicu.

Izostali potrebni podaci

Šta se dešavalo u operacionoj sali i zbog čega su nastale komplikacije i dalje je nepoznato. U februaru 2017. godine, na jednom od glavnih pretresa, veštak anesteziolog je naveo da u kartonu anestezije nisu upisani svi neophodni podaci potrebni za kasniju analizu događaja. Samim tim, kako je istaknuto, nema dovoljno podataka kako bi se utvrdilo šta je tačno izazvalo komplikacije.

Jelica Panić je 25. aprila 2010. godine napunila 25 godina, a istog dana je diplomirala sa desetkom na Učiteljskom fakultetu. Dva meseca kasnije je sahranjena.

Foto: Telegraf

Majka Snežana Panić: Decenija mučnog života

- Po ko zna koji put su ubili moju Jelicu - kaže Jeličina majka, Snežana Panić, komentarišući odluku Tužilaštva. - Ako država i sistem za deset godina nisu ništa hteli ili mogli da urade, šta ja mogu sada da uradim? Mnogo je sudija promenjeno, brojala sam do sedam i to je jako čudno. Moja Jelica je 9. juna 2010. upala u duboku komu iz koje se nije probudila. Prošlo je deset godina mučnog života, mučnih sudskih procesa... Kopali su mi po živim ranama i dalje kopaju. Ostaje nam nada da će kad-tad neko odgovarati za ovo teško i preteško delo.

Video: Nišlija (56) donirao sinu bubreg i spasao mu život

(Telegraf.rs)