Uhapšeni direktor krio koronu u GC u Nišu? Porodica saznala da im je član zaražen, umro je za 3 dana
Ova ustanova obavlja i uslužno pripremanje i dostavljanje hrane starijim Nišlijama, tako da postoji bojazan da se zaraza proširila i van Gerontološkog centra
Milan S. (47), direktor niškog Gerontološkog centra koji je jutros uhapšen, sumnjiči se za niz propusta u ovoj ustanovi socijalnog staranja zbog kojih je 140 korisnika zaraženo virusom Covid 19, a jedan od njih je preminuo. Takođe, pozitivno je i četvoro zaposlenih, ali se za sada ne zna da li su oni zarazili korisnike ili je put zaraze bio obrnut.
Nije utvrđeno ni kada je širenje počelo, ali je s obzirom na broj zaraženih, vrlo verovatno da je izbila pre dužeg vremena.
Klupko je počelo da se odmotava kada je porodica jednog korisnika, nakon telefonskog razgovora sa njim, posumnjala da je bolestan.
- Oni su odmah kontaktirali direktora ustanove koji im je saopštio da je sedamdesetšestogodišnji čovek dobio terapiju te da nema potrebe za njegovim lečenjem van ustanove. Tek na insistiranje porodice, direktor je pozvao Hitnu pomoć i čovek je 6. aprila odvezen do Doma zdravlja gde je ustanovljeno da ima obostrano zapaljenje pluća. Iste večeri je primljen u Klinički centar ali mu se stanje rapidno pogoršavalo, dan kasnije je priključen na respirator a 9. aprila je preminuo. Testiranje je pokazalo da je bio zaražen opasnim virusom – kažu naši sagovornici upooznati sa ovim slučajem.
Policija je saopštila da se direktor tereti za teško delo protiv zdravlja ljudi u vezi sa krivičnim delom prenošenja zarazne bolesti jer “nije preduzeo sve neophodne mere i radnje kako bi sprečio širenje COVID 19”. Policija nije precizirala o kakvim se propustima radi, ali kako saznajemo, bilo ih je više što je i doprinelo ovolikom broju zaraženih.
- Mada je Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja još 13. marta, najstrože zabranilo poste ustanovama u sistemu socijalne zaštite, direktor Gerontološkog centra je dozvoljavao rodbini da obilazi njihove korisnike. Postoji sumnja da je baš na taj način zaraza ušla u Gerontološki centar, jer su neki od posetilaca boravili u inostranstvu i moguće je da su bili asimptomatski nosioci virusa. Takođe, kada je saznao da je došlo do zaraze, nije obavestio ni Institut za javno zdravlje niti resorno ministarstvo što je za posledicu imalo nepreduzimanje mera na suzbijanju bolesti. Naprotiv, on ih je uveravao da je u domu sve u redu iako je znao da ima bolesnih. Ono što je najgore, ova ustanova obavlja i uslužno pripremanje i dostavljanje hrane starijim Nišlijama, tako da je moguće da se zaraza proširila i van Gerontološkog centra – objašnjavaju naši izvori.
Nakon saznanja o izbijanju zaraze u ovoj ustanovi, novinar Telegrafa je kontaktirao direktora Gerontološkog centra, ali je on tada odbio da komentariše naša saznanja i uputio nas na resorno ministarstvo. Ono se ubrzo oglasilo ovim povodom i potvrdilo da je došlo do epidemije u ovoj ustanovi socijalnog staranja.
Od 139 zaraženih, njih četrdesetak je zbrinuto u niškom Kliničkom centru. Kako saznajemo, neki imaju lake, a većina je bez simptoma zaraze korona virusom.
U Gerontološkom centru smešteno je oko tri stotine korisnika, pa postoji bojazan da bi broj zaraženih mogao da se poveća.
Za ovo krivično delo preti kazna do 12 godina zatvora.
(D.K.)