Zašto zabrana prilaska nije sprečila Gorana da ubije Mirjanu i kako ga je trebalo kazniti?
Ako počinioca zabrana prilaska ne sprečava da počini krivično delo, šta bi to onda moglo da bude?
Zabrana mere prilaska i komunikacije sa suprugom bila je uveliko izrečena Goranu Jankoviću (36), kada je jutros, kako se sumnja, ubio svoju ženu Mirjanu Janković (32) i njene roditelje Branislava i Nadu Pajić u porodičnoj kući u Novom Sadu.
Pre dve nedelje Mirjana je prijavila nasilje u porodici, nezvanično saznaje Telegraf, otišla od kuće, dok je Goran dobio zabranu prilaska. Njena smrt ponovo je u javnosti postavila pitanje koliko je ova mera efikasna, odnosno u kojoj meri zabrana prilaska može da deluje preventivno.
- Ne možete da kafetinom lečite kancer. Što se tiče ove izrečene mere, još jednom se pokazuje da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici ne daje uvek odgovarajuće efekte. Današnji događaj jeste jedan tragičan i nepojmljiv događaj, ali samim tim što se desio, on govori u prilog zagovornicima teze da je kazna doživotnog zatvora adekvatna - kaže za Telegraf.rs advokat Ivan Simić.
Kako objašnjava, po njemu, prava prevencija može biti samo svest kod potencijalni počinilaca da se za zločin dobija teška kazna.
- Moj stav je osnov prevencije može biti samo svest i shvatanje počinilaca krivičnih dela da će biti adekvatno i rigorozno kažnjeni, ako to delo počine. Mera zabrane prilaska možda može biti adekvatna u nekim slučajevima, ali današnji tragični događaj apsolutno govori u prilog tezi da za najteže oblike krivičnih dela, koja su u vezi sa partnerskim odnosima, odnosno sa nasiljem u porodici, moraju biti izrečene drastične zatvorske kazne - objašnjva on.
Kako napominje, zabrana od mesec dana prilaska, kakvu je Janković imao, donosi se kada najpre policijski službenik izađe na lice mesta. On izriče tzv. hitnu meru u trajanju od 48 sati.
- Mera zabrane prilaska je verovatno doneta u parničnom postupku. Ukoliko je određena od strane policijskih službenika u sadejstvu sa drugim organima zaduženim za sprovođene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, ona je trajala mesec dana sa mogućnošću da bude produžena. Ukoliko je doneta u krivičnom postupku, zbog izvršenja krivičnog dela nasilje u porodici, ona je mogla trajati i duže - objašnjava advokat Radiša Roskić.
Da je Janković samo prišao supruzi jutros, to bi ga kršnje automatski odvelo u zatvor na do 60 dana.
- Zakon o sprečavanju nasilja u porodici nije nimalo naivan, ali po meni alternativa bi bila i da se povećaju zatvorske kazne, pa i da svako ubistvo koje je u vezi sa porodičnim odnosima bude okarakterisano kao teško ubistvo. Ne znam koliko je ovaj Zakon o sprečavanju nasilja u porodici dao rezultata. Upravo je uvođenje doživotne kazne posledica izostanka efekata Zakona o sprečavanju nasilja u porodici - kaže Simić.
Kako kaže, ubica mora da bude kažnjen efektivnom krivičnom sankcijom.
- Ovde imam delo trostrukog ubistva i doživotna kazna bi bila adekvatna, jer su posledice toliko teške, i po žrtve, i po samo društvo. Jedno društvo u kome se desi trostruko ubistvo traži i zahteva odgovor na takav oblik protivpravnog i društveno-neprihvatljivog ponašanja. S tim u vezi, mere zabrane prilaska nisu efikasno i adekvatno sredstvo da bi se sprovela prevencija protiv ovako teških krivičnih dela.
Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36
(*ovo je broj SOS telefona licenciranog od Ministarstva za RZBSP)
(D.D.S.)