Darko Šarić danas je kažnjen sa 15 godina robije, ali već za 5 ili čak i ranije može na slobodu
Dok odluka Apelacionog suda ne postane pravosnažna, ništa nije gotovo
Darko Šarić proglašen je danas krivim u Specijalnom sudu u Beogradu, gde mu je za šverc 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu određeno 15 godina zatvora.
Kako je Šarić iza rešetaka od marta 2014. godine, a uz dobro vladanje zakon mu omogućava da na uslovnu slobodu eventualno izađe nakon dve trećine odslužene kazne, u javnosti je već počelo da se nagađa kako će "balkanski Pablo Eskobar" biti na slobodi već kroz pet godina, odnosno 2024.
Ipak, pravnici tvrde da je za takve spekulacije prerano. Po njima, danas izrečena presuda je samo "prvo poluvreme", a u "drugom" Šarić bi mogao biti čak i oslobođen.
- Ovde se radi o prvostepenoj presudi. Svaka prvostepena presuda je podložna proveri drugostepenog suda, u ovom konkretnom slučaju, Veća Apelacionog suda za organizovani kriminal. Nakon što Veće razmotri žalbu kako branilaca, tako možda i tužilaca, ono će doneti svoju odluku. Ono može da potvrdi odluku prvostepenog suda, da je ukine ili da je vrati na ponovno odlučivanje. Takođe, Veće može i da preinače odluku prvostepenog suda i da donese svoju odluku, koja može biti manja ili veća, ali može biti i oslobađajuća. Sve je moguće i sve je otvoreno - kaže za Telegraf.rs advokat Ivan Simić.
On naglašva da tek kada odluka postane pravosnažna, kada prođe proveru Apelacionog suda, dolazi do izvršenja same kazne, kakva god da je ona prirode.
- Tek tada, ako je kazna zatvorska, možemo govoriti o ispunjenosti uslova za neki eventualni uslovni otpust. Uslovi se stiču nakon što okrivljeni izdrži dve trećine zatvorske kazne, i to ako se može opravdano očekivati da se okrivljeni popravio, da izdržavanjem kazne shvatio smisao sankcije i da će resocijalizacija biti ostvarena. Vrlo bitna okolnost jeste njegovo držanje tokom izvršenja krivične sankcije, da li je bio primeren ili je na bilo koji način disciplinski kažnjavan. Te se činjenice cene kada se razmatra prihvatanje zahteva za uslovni otpust - objašnjava on.
No, opet, o uslovnom otpustu može se spekulistai tek kada odluka suda postane pravosnažna.
- Ovo možemo smatrati kao jednu vrstu prvog poluvremena. Videćemo kako će drugostepeni sud ceniti sam tok postupka prvostepenog suda, odnosno dokaze koji su izvedeni tokom prvostepenog postupka, u kome je odlučivanje u velikoj mei bilo otežano zbog velikog broja medijskih spekulacija, koji su unapred i u najranijoj fazi postupka gotovo sa izvesnošću predvideli odluku suda, odnosno kako će on ceniti same dokaze - kaže Simić.
ŠARIĆEV ADVOKAT: ŽALIĆEMO SE NA PRESUDU
Šarićev advokat Radoslav Bačević po izlasku iz zgrade Specijalnog suda obratio se okupljenim novinarima.
- Žalićemo se na presudu. Sud kao da je samo prepisao prethodnu. Nisu izvedene procesne radnje i ništa sporno nije ispitano - kazao je on.
ŠARIĆEVOJ GRUPI UKUPNO 300 GODINA ZATVORA
Šarić i pripadnici njegove grupe osuđeni su danas ukupno na skoro 300 godina zatvora.
Po sopstvenoj želji, Šarić nije prisustvovao izricanju presude.
Njegovi saradnici i pripadnici grupe osuđeni su na kazne od godinu do 15 godina zatvora, dok su dvojica okrivljenih oslobođeni optužbi za pomaganje izvršiocima posle izvršnog krivičnog dela.
Ova presuda je izrečena u ponovljenom postupku, nakon što je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu iz jula 2015. godine, kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne.
Apelacioni sud je tada ocenio da je prvostepeni sud prekršio zakon kada nije primenio blaži zakon koji je donet 2005. godine. Po tom zakonu je za neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga zaprećena kazna od 5 do 15 godina zatvora.
Kaznu od 15 godina zatvora sud je danas izrekao i Goranu Sokoviću koji je u bekstvu, takođe kao organizatoru grupe, dok je Željko Vujanovć, kao treći organizator osuđen na 14 godina zatvora.
Trojica svedoka saradnika dobili kazne od pet do deset meseci zatvora.
Specijalni sud smatra da je tokom postupka utvrđeno da su Šarić, Soković, Vujanović i sada pokojni Dragan Dudić Fric organizovali transport kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine tako što su pripadnicima grupe davali usmene naloge šifrovanom komunikacijom, a ovi su ih izvršavali.
Kao pripadnici grupe osuđeni su Marko Pandrc na 13 i po godina zatvora, Nenad Novaković na jedinstvenu kaznu od 13 godina, Boško Nedić, Darko Tošić i Nikola Dimitrijević osuđeni su na po 13 godina zatvora.
Petar Obradović dobio je 12 godina zatvora, Miloš Cajić i Milan Milovac osuđeni su na po 11 i po godina zatvora, a Rodoljub Radulović zvani Miša Banana 11 godina zatvora.
Na po 10 i po godina zatvora osuđeni su Mijajlo Ðoković, Vladimir Račić Marko Račić, Borislav Tunjić kao i Nebojša Sretenović, a Živko Sibinski 10 godina zatvora.
Boban Stojiljković dobio je dve i po godine zbog neovlašćenog nošenja oružja, a Marko Dabović godinu dana zatvora zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave, dok su obojica oslobođeni od optužbe da su izvršili po jedno krivično delo udruživanja radi vršenja krivičnih dela i neovlašćeno stavljanje u promet opojnih droga.
Svedoci saradnici tužilaštva Draško Vuković, Radan Adamović i Nebojša Joksović osuđeni su na osam, 10 i pet meseci zatvora.
Mirko Knežević i Miloš Nikolić su oslobođeni od optužbi da su izvršili pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.
Osmorica optuženih su još u bekstvu. Ranije je troje pravosnažno oslobođeno optužbi, a devetorica su zaključila sporazume o priznanju krivičnog dela prema kojima su osuđeni na ukupno 69 godina i tri meseca zatvora.
Šariću, Sretenoviću i Obradoviću sud je danas produžio pritvor, a Vujanoviću i Cajiću kućni pritvor.
Zajedno sa ovim kaznama Šarićeva grupa dobila je skoro 300 godina zatvora.
Predsednik sudskog veća Siniša Petrović rekao je da je veće presudu doneo jednoglasno.
VIDEO: Žena Darka Šarića zaklonjena velikim šeširom dolazi u sud
(D. Savanović)