Darku Šariću 15 godina robije: Kako je Balkan dobio svog Pabla Eskobara (FOTO SA LICA MESTA)

Javnost je ocenila da je ovaj proces suđenje veka

Najveći srpski, ali i balkanski narko-bos, Darko Šarić proglašen je krivim. Osuđen je na 15 godina zatvoraPosle četiri godine, ovaj sudski proces konačno je završen. Sudija Siniša Petrović proglasio je Šarića krivim.

Sudija Petrović je dodao i da mu se u kaznu uračunava i vreme provedeno u pritvoru, odnosno vreme od 17. marta 2014. godine i da je ovog puta tročlano krivično veće odluku donelo jednoglasno.

Advokat radoslav Bačević rekao je po izlasku okupljenim novinarima:

- Žalićemo se na presudu. Sud kao da je samo prepisao prethodnu. Nisu izvedene procesne radnje i ništa sporno nije ispitano - kazao je on.

Rodoljub Radulović, zvani Miša Banana, koji je bio Šarićev saradnik osuđen je u odsustvu na 11 godina robije. Podsetimo, on je u bekstvu.

Apelacioni sud tek treba da potvrdi presudu, ali sudeći po ovoj presudi, Šarić bi mogao biti na slobodi već 2029. godine.

Advokati Darka Šarića; Foto: Telegraf

Izricanje presude Darku Šariću, zakazano za 10 časova, malo je kasnilo zbog ogromne gužve ispred sudnice. Inače, Darko Šarić jutros ne prisustvuje izricanju jer, kako je rečeno, nije želeo da ga dovedu. On nije prisustvovao ni izricanju prve presude.

Prvom presudom, koju je ukinuo Apelacioni sud i naložio novo suđenje, Šarić je bio osuđen na 20 godina zatvora.

Sudsko veće danas bi, osim presude, trebalo da saopšti i da li će Šariću biti ukinut pritvor ili će on do pravosnažnosti presude ostati iza rešetaka.

Podsetimo, u završnoj reči pred presudu tužilaštvo je tražio da se Pljevljaku izrekne maksimalna kazna od 40 godina zatvora, dok su odbrana i optuženi zatražili da budu oslobođeni.

- Tužilac nije ponudilo nijedan dokaz protiv mene. On me lažno optužuje, i to po principu što izrekneš veću laž, to ona jače odjekne. On manipuliše podacima, laže, izvlači iz konteksta - rekao je Darko Šarić u završnoj reči, u kojoj je tražio oslobađajuću presudu.

Kada je 24. marta 2014. godine prvi put seo na optuženičku klupu Specijalnog suda, Darko Šarić bio je nasmejan, opušten. Kasnije, dok je iznosio uvodnu reč, tek pomalo zbunjen.

Rekao je da ne poseduje imovinu (da živi na teretu države u zatvoru), pohvalio zatvorskog kuvara, izrazio sumnju da mu je oduzet slovački pasoš koji je u godinama uspona stekao i, naravno, ocenio optužnicu koja mu se stavlja na teret kao izmišljotinu. Posebno su ga "pogodila" ubistva koja su mu se stavljala na teret.

DOSIJE: OSUĐIVAN JOŠ KAO MALOLETNIK

Darko Šarić rođen je 21. oktobra 1970. Čak šest puta je bio osuđivan presudama Opštinskog suda u Pljevljima zbog pet različitih krivičnih dela - ugrožavanje sigurnosti na radu iz nehata, uništenje aparata u rudnicima ili drugim građevinskim preduzećima, uništenje poslovnih i stambenih prostorija, pronevere i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.

Suđenje je kasnilo; Foto: Telegraf

Prvi put je osuđen kao maloletnik 1988, kada mu je izrečena vaspitna mera pojačanog nadzora roditelja. Sledeći put je osuđen 1992. na uslovnu kaznu, treći put 1994. na kaznu od četiri godine zatvora. Izgleda da tu kaznu nije odležao do kraja, pošto je već 1996. ponovo osuđen na kaznu od četiri meseca zatvora. Već dve godine kasnije, 3. septembra 1998. je osuđen na kaznu od dva meseca, a posle tri meseca, 31. decembra iste godine, osuđen je na kaznu od još tri meseca.

HRONOLOGIJA DARKOVOG POSLOVANJA NARKO-KARTELOM 

2000. godina - Počinje praćenje Šarićevog poslovanja u Srbiji

2004. godina - Darko postaje značajan igrač u evropskom podzemlju

2009. godina - Prvi put se pojavljuje u medijima, kada je urugvajska policija zaplenila 2,8 tona kokaina

2009. godina - Istrazi se priključuje najpoznatija svetska policijska struktura koja se bavi borbom protiv trgovine narkoticima - američka DEA.

2010. godina Tužilaštvo za organizovani kriminal Srbije podiglo je novu optužnicu protiv Šarićeve grupe za šverc kokaina. Iste godine podiglo je i optužnica za pranje 20 miliona evra, stečenih trgovinom drogom.

2014. godina - Darko Šarić je uhapšen

Javnost je ovaj proces ocenila kao suđenje veka; Foto: e-stock.us/Djenka

POTERNICA, HAPŠENJE I OPTUŽNICE

Šef narko-mafije u medijima se prvi put pojavio u oktobru 2009, kada su agencije prenele da je urugvajska policija zaplenila 2,8 tona kokaina na jahti "Maui", pod britanskom zastavom, u luci Santjago Vaskes, 25 kilometara zapadno od Montevidea.

Tada su uhapšene dve osobe, a trag je vodio pravo do narko-bosa iz Pljevalja. Tovar sa drogom presretnut je u okviru zajedničke akcije "Balkanski ratnik" američke agencije DEA, srpske BIA i policije Urugvaja.

Uporedo, beogradska policija uhapsila je pripadnike Šarićeve grupe koji su se zatekli u Srbiji. Dva meseca kasnije, za Šarićem je raspisana međunarodna poternica, ali prekasno - Pljevljak je nekoliko dana ranije napustio Crnu Goru i nestao.

Obelodanjeno je i da je nakon podizanja optužnice najmanje 15 zemalja Srbiji dostavilo informacije o vođi najvećeg narko-klana u ovom delu Evrope. Govorilo se da Šarić poslove vodi u najmanje pet zemalja: osim Srbije i Crne Gore, još i u Češkoj, Slovačkoj, Švajcarskoj. Darko Šarić je preko noći postaje planetarno poznati kriminalac.

Kada i gde je 2014. godine uhapšen Pljevljak nikada nije van sumnje utvrđeno. Prema rečima pravosudnih, policijskih i političkih zvaničnika, Šarić se krio u Južnoj Americi, na teritorijama najmanje pet zemalja, skriven iza lažnih dokumenata. Nezvanično, konačno je odlučio da se preda nakon što su ga u Venecueli locirale CIA i BIA.

Predaja, a ne hapšenje, desila se bezuslovno: jedino što je Šarić tražio jeste da avion (švajcarskih oznaka) koji ga je vozio u Beograd sleti najpre na podgorički aerodrom, kako bi se okrivljeni nakratko sreo sa suprugom.

Predaju je, inače, dogovorio jedan od Šarićevih advokata, koji je mesec dana pre hapšenja kontaktirao sa Vladom Srbije. Dogovor se bazirao na tome da bi bolje bilo da se Pljevljak preda nego da u sukobu između njegovih telohranitelja i policije padaju glave.

Iako su informacije o njegovoj lokaciji skrivene kako se ne bi ugrozila dalja istraga, ova dogovorena predaja je od početka bila povod za niz spekulacija o tome šta je narko-bos dobio u zamenu za svoju slobodu. Međutim, nijedna od tih spekulacija - a ponajmanje ona da mu je obećana kazna od najviše 10 godina robije - nije potvrđena.

Darko je još kao maloletnik bio osuđivan; Printskrin: Youtube / Telegraf.rs

TRI PROCESA TEŠKO ZAVRŠENA

Usledila su suđenja - i to kakva. Desetine kilograma dokumentacije, sati prisluškivanih razgovora, saslušanja niza svedoka (i posebno svedoka saradnika), milioni evra i stotine kilograma narkotika.

Javnost je ovaj proces ubrzo proglasila suđenjem veka. Optužnica koju je tužilaštvo prezentovalo izgrađena je temeljno i bazira se na podacima iz prisluškivanih razgovora, šifrarniku grupe i brojnim svedocima saradnicima. Odbrana, međutim, od početka cilja upravo te dokaze: za prisluškivane razgovore kaže da su nelegalno pribavljeni, šifrarnik ocenjuju kao nerazumljiv, a svedoke saradnike - posebno Nebojšu Joksovića (Šarićevog bliskog saradnika i prijatelja iz detinjstva) - optužuje da su za novac izneli laži o Pljevljaku.

Postupak za pranje 20 miliona evra trajao je osam godina bez makar i prvostepene presude. Proces za šverc kokaina iznedrio je prvostepenu odluku prema kojoj je Šarić osuđen na 20 godina robije. Apelacioni sud je, međutim, suđenje vratio na početak zbog bitnih povreda postupka, ali i nerazumljive presude.

Suđenje je ove godine zato počelo iz početka i to pred skoro pa novim većem - od prvobitne tročlane postavke ostao je samo predsednik Siniša Petrović.

Treći postupak protiv Šarića - za falisifikovanje pasoša Hrvatske - protekao je gotovo neozbiljno. Optužbe su zastarele, iako je Treće osnovno tužilaštvo u Beogradu imalo sve dokaze krivičnog dela, i to zbog neažurnosti hrvatskog pravosuđa (koja je inicijalno otvorilo istragu), ali i veštine Šarićevih advokata, koji su u tri pomenuta postupka izdejstvovali više desetina odlaganja ročišta. U tu svrhu koristili su loše zdravstveno stanje, izostanke svedoka, zahteve za izuzeće kompletnog pravosuđa.

(Telegraf.rs)