Advokati ljuti zbog istrage o nerešenom ubistvu kolege Dragoslava Ognjanovića: "Zahtevamo da nam se kaže da li je bio prisluškivan i zbog čega?"

Danas je na snazi jednodnevni štrajk u celoj Srbiji

Advokatska komora Srbije (AKS) i dalje čeka odgovor na pitanje da li je bio prisluškivan advokat Dragoslav Miša Ognjanović, koji je ubijen 28. jula na Novom Beogradu, kada je ranjen i njegov sin, izjavio je danas predsednik AKS Viktor Gostiljac.

Pojašnjavajući razloge nezadovoljstva advokature i današnje obustave rada svih advokata u Srbiji zbog nerešavanja kako tog tako i još pedesetak drugih slučajeva napada na advokate, Gostiljac je ukazao da se informacija o prisluškivanju Ognjanovića pojavila u medijima i do sada nije dematnovana.

Advokati opet u štrajku: Nema pomaka u rešenju ubistva advokata Miše Ognjanovića

- To je pitanje koje smo mi postavili od prvog sastanka s tužilaštvom, i inistiramo da dobijemo odgovor jer nam je to veoma važno. Treba da znamo da li je bio prisluškivan, ako jeste - zbog čega, da li je to u vezi s njegovim ubistvom i da li je sprovedeno zakonito - naveo je Gostiljac na konferenciji za novinare u AKS.

Prema njegovim rečima, pitanje prisluškivanja otvara čitav niz pitanja i veoma je važno za advokate, tako da ne sme da bude nerazjašnjeno.

- Odgovor očekujemo od predstavnika Republičkog javnog tužilaštva (RJT) u Stalnom telu za istraživanje slučajeva napada na advokate - dodao je predsednik AKS.

On je ukazao da se u slučaju Ognjanovića AKS susrela, kako je naveo, "ili sa opstrukcijom, ili s nepoverenjem prema advokatima". Za dva meseca, kako je rekao, AKS nije dobila dovoljan broj padataka koji bi advokate uverelio da se u toj istrazi dešavaju pomaci.

- Nemamo informacije koje su to sve mere preduzete, s tim što nam je veći deo informacija dostavljen u petak, pa to vidimo kao dobar početak - naveo je Gostiljac.

ADVOKATI LJUTI NA TUŽILAŠTVO I POLICIJU

Advokatura je generalno nezadovoljna radom tužilaštva i policije u slučajevima napada na advokate, kojih je u poslednih 10 godina bilo 55, a od kojih je čka 90 odsto ostalo nerazjašnjeno, rekao je Gostiljac, ukazujući na motiv današnjeg protesta i obustave rada advokata u Srbiji.

- Tužilaštvo rukovodi postupkom i ima ovlašćenja koja može da iskoristi u slučaju nepostupanja policije... u Stalnom telu smo predložili da se pojedini slučajevi u kojima je došlo ili do namernog nepostupanja policije ili do nemarnog postupanja, oni budu dodeljeni drugim organizacionim jedinicama i da tužilaštvo bude mnogo efikasnije - naveo je Gostiljac.

On je pojasnio da je nakon saopštenja AKS u četvrtak, u kojem je najavljen štrajk i navedeno da je prekinuta komunikacija između RJT i AKS, u petak održan sastanak s tužilaštvom nakon kojeg je RJT izdalo obavezno uputstvo prema kojem tužilaštva moraju da hitno postupaju u slučajevima napada na advokate.

Pohvalio je rad Stalnog tela i pravljenje normativnog okvira kojim bi se na efikasniji način zaštitio krivično pravni položaj advokat.

- U tom smislu ubrzano radimo na koncipiranju krivičnog dela napad na advokate - naveo je Gostiljac.

ADVOKATE DA ZAŠTITE KAO SLUŽBENA LICA

Predsednik Advokatske komore Beograda (AKB) Jugoslav Tintor pojasnio je da advokati ne mogu da budu službena lica, jer je advokatura samostalna i nezavisna profesija.

-Međutim, itekako imamo legitiman zahtev da tražimo da advokatura, s obizrom na značaj profesije, bude zaštićena u ravni zaštite drugih službenih lica. Smatramo da je pravi put propisivanje posebnog krivičnog dela napad na advokate - naglasio je Tintor.

On je napomenuo da je predlog advokature za novo krivično delo već formulisan i biće dostavljen Ministarstvu pravde.

- Očekujemo da u kratkom periodu, nakon javne rasprave, taj predlog uđe u skupštinsku proceduru radi usvajanja - rekao je predsednik AKB.

Gostiljac i Tintor potvrdili su da se jednodnevna obustava rada advokature danas poštuje u celoj Srbiji, ali nemaju podatak o broju suđenja koja će danas biti zbog toga odložena.

(Telegraf.rs/Tanjug)