Crveni alarm za sve roditelje: Za mesec dana troje dece nam se ubilo
Devojčice i dečaci u pubertetu i adolescenciji rešenje problema često vide u suicidu
Pucanj iz dedinog pištolja odjeknuo je 5. avgusta u Sibnici kraj Sopota. Dečak M. O. (16) zbog ljubavi je sebi oduzeo život. Godinu dana mlađi R. M. iz Novog Sada obesio se 20. avgusta o radijator. Jedna porodica iz Popovca kod Niša danas je zavijena u crno kada se devojčica I. S. obesila o drvo iza kuće.
STRAVIČNO: Evo kada deca u Srbiji najčešće pokušavaju da izvrše SAMOUBISTVO!
I dok sve ove vesti završavaju na stranicama crne hronike različitih novina, mnogi tinejdžeri razmišljaju o neuzvraćenoj ljubavi, izgubljenim prijateljima i roditeljima, neuspehu zbog kojih će razočarati oca, majku, starijeg brata ili nekog drugog problema koji se u njihovoj glavi čini nepremostivim. Možda pokušavaju da se obrate najbližima, ali ne dopiru do njih.
R. M. tajnu je odneo u grob. Njegovi najbliži pitaju se da li je tragedija nastala slučajno ili je dečak, inače sportista, košarkaš, naprasno doneo odluku koju niko nije mogao ni da zamisli. M. O. skončao je u lokvi krvi pored majice devojke sa kojom je bio u vezi. Devojčica iz okoline Niša zartražila je od svojih roditelja dozvolu da se prošeta, da bi u tami prekinula svoj život na grani drveta iza kuće.
Upravo dečaci od 12 do 17 godina, a devojčice čak i u ranijem dobu, spadaju u rizičnu grupu kada su u pitanju samoubistva. Prema nekim podacima, devojčice čak tri puta više od njihovih vršnjaka pokušavaju da sebi oduzmu život, ali dečaci su u tome tri puta uspešniji od njih. Skok sa zgrade ili u reku, sečenje vena, oružje, lekovi - to su načini mladih da se u jednom trenutku reše svega onoga što ih tišti.
A sve to posledica je njihove ranjivosti - problemi im se čine nerešivi i veći nego što jesu, a njihovu ličnost u toj dobi odlikuje impulsivnost. Smrt je za njih beg, a ne ono što možda zaista žele.
Neuzvraćena ljubav čest je motiv mladima da signu ruku na sebe. Međutim, bili smo i svedoci slučaja da se dete ubije i zbog siromaštva, vršnjačkog nasilja, a kao motivi javljaj se i neuspesi u školi, gubitak bliske osobe... Psiholozi kažu da je tragični epilog najčešće posledica više problema. Dete često dođe u situaciju bezizlaznosti kada bude napušteno od voljene osobe. Kada zbog odnosa u porodici mlada osoba izgubi emotivnu stabilnost, ona se oslanja na neke druge emotivne odnose, ali mladalačke ljubavi lako se prekidaju...
Mladalačka impulsivnost i vešto skrivanje bure u njihovoj glavi čine slučajeve suicida kod dece teško predvidljivim. Ipak, roditelji i bliske osobe trebalo bi da obrate pažnju na svaku promenu raspoloženja: bilo da je reč o povlačenju u sebe ili pak razdraženosti. Do rešenja problema mogu da dođu kroz razgovor sa decom, pružanje pažnje i podrške, a ako je potrebno i uz stručnu pomoć.
(Mateja Beljan - m.beljan@telegraf.rs)