Pokvareni auto odložio suđenje za paljenje ambasade SAD, izdat nalog za privođenje
Na optuženičkoj klupi na ovom ponovljenom suđenju su Dejan Vučković, Ðorđe Tomin, Nikola Kosanović, Filip Backović, Dragan Marinkov, Marko Novitović i Milan Tomas
Završnica ponovljenog suđenja sedmorici optuženih za paljenje američke ambasade 2008. godine u Beogradu posle mitinga "Kosovo je Srbija" ponovo je danas odložena za 6. novembar, zbog kašnjanja, odnosno izostanaka okrviljenih.
Palio ambasadu, a dobio vizu za SAD!
Najpre se trojica od sedmoro optuženih nisu pojavila pred sudom u vreme zakazanog suđenja, mada su dvojica stigla naknadno.
Treći optuženi, Nikola Kosanović, je prema rečima njegovog advokata, "ostao na autoputu gde su mu se pokvarila kola".
Sud je zbog toga naložio njegovo privođenje uz pomoć policije na sledeće suđenje koje je zakazano za 6. novembar.
Završnica suđenja bila je odložena i pre 10 dana zbog izostanka prvooptuženog Dejana Vučkovića.
U nastavku suđenja ostalo je da obrana završi izlaganje završnih reči, a nakon toga sud treba da zakaže izricanje druge prvostepene presude, pošto je prvu presudu prošle jeseni ukinuo Apelacioni sud zbog nerazumljivosti i protivurečnosti i naložio ponavljanje suđenja.
Tužilaštvo je predložilo sudu da optužene oglasi krivim i osudi po zakonu za teško krivično delo protiv opšte sigurnosti, dok je odbrana traži oslobađanje od optužbi.
Nakon prvog suđenja, ukinutim delom presude optuženi su bili osuđeni na uslovne kazne od šest do 10 meseci zatvora, dok je za nekoliko optuženih Apelacioni sud potvrdio kazne zbog nasilničkog ponašanja.
Na optuženičkoj klupi na ovom ponovljenom suđenju su Dejan Vučković, Ðorđe Tomin, Nikola Kosanović, Filip Backović, Dragan Marinkov, Marko Novitović i Milan Tomas.
Oni su optuženi da su ispred objekta ambasade Sjedinjenih Americkih Država "opšte opasnom radnjom izazvali opasnost za život i telo ljudi i imovinu veceg obima". Terete se da su nakon mitinga ispred Skupštine Srbije "Kosovo je Srbija", organizovano došli do američke ambasade i gađali je kamenicama, bakljama i drugim predmetima i tako izazvali požar u kojem je poginuo Novosađanin Zoran Vujović.
Ambasada SAD u ovom postupku nije tražila odštetu, kao ni porodica Vujovića, koji je izgoreo u požaru u ambasadi.
Što se tiče policijske odgovornosti za propuste u obezbeđenju tokom i posle mitinga "Kosovo je Srbija", Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je u maju ove godine optužnicu protiv pet policijskih službenik koje tereti za krivična dela teško delo protiv opšte sigurnosti i zloupotreba službenog položaja.
Optužnica je prosleđena sudu 8. maja i u toku je njeno preispitivanje.
Odlganje završnice ponovljenog suđenja optuženima za paljenje američke ambasade 2008. godine, u toku dana komentarisao je i američki ambasador u Srbiji, Kajl Skat.
On je naveo da to pitanje ostaje važno za Ameriku i odnose sa Srbijom.
- Čuo sam da je bilo još jedno odlaganje. Kada znamo da se zločin dogodio još 2008. godine, a danas je 2017. i još nije primenjena pravda i nije doneta presuda za one koji su počinili paljenje ambasade, onda je to frustrirajuće. A još je bitnije što nisu kažnjeni oni koji su naredili policiji da se skloni sa mesta događaja u momentu paljenja", rekao je Skat.
On je istakao da se nada da će pravda biti zadovoljena i napomenuo da ovo pitanje ostaje važno za SAD i odnose te zemlje sa Srbijom.
(Telegraf.rs / Tanjug)