Ako sanjate o "američkom snu" možda ga i ostvarite - ali u Danskoj

Pri samom dnu liste o društvenoj pokretljivosti nalaze je Velika Britanija, ali i SAD

Ako sanjate o "američkom snu", verovatnije je da ćete ga postići ako živite u Danskoj. To pokazuje analiza koja utvrđuje da postiji veza između visokog nivoa nejednakosti prihoda i niske društvene pokretljivosti.

Sjedinjene Američke Države, iako važe za "obećanu zemlju" imaju veoma nizak nivo društvene pokretljivosti, pa tako, ako želite da ostvarite "američki san", možda to i postignete - ali u Danskoj.

Amerika sada ima nižu socijalnu mobilnost od Danske, Francuske i Nemačke. To znači da su u Americi mnogo manje šanse da ćete iz jedne klase preći u drugu, odnosno da je društvo zatvorenije.

To je slučaj i sa Velikom Britanijom, koja je u velikoj meri pogođena problemom nejednakih prihoda.

Tako kaže istraživanje, ali isto tako iskustva ljudi s Balkana koji su otišli u SAD pokazuju da je to i dalje obećana zemlja, jer jednostavno svojim trudom i radom doći ćete do kvalitetnog života. Ovo istraživanje se, očigledno, odnosilo samo na one koji bi iz srednje bogatih prešli u bogate.

Ekonomisti tvrde da mladi iz porodica sa niskim prihodima mnogo manje ulažu u njihovo obrazivanje, a u američkim državama je veća verovatnoća da će ti mladi da napuste školovanje.

Nažalost, ne zaustavlja se sve na obrazovanju, problem prelazi na mnogo viši nivo.

- U zajednicama u kojima je velika nejednakost, mnogi roditelji će imati mentalne probleme ili probleme sa drogom i alkoholom. Verovatno će biti u dugovima i radiće previše sati, što će doneti stres u porodicu. Veći broj žena će rađati još u tinejdžerskim danima, a mladići će biti nasilni - navodi se u analizi.

Kako se navodi u analizi, moramo se pozabaviti nejednakošću kao takvom, što i jeste jedan od ciljeva Ujedinjenih nacija.

Unicef je nedavno objavio izveštaj po kom je Velika Britanija na 13. mestu među bogatim zemljama po održivim ciljevima razvoja za decu. Međutim, zauzima 34. mesto po pitanju gladi i 31. mesto kada je u pitanju pristojan rad i ekonomski rast.

Kao peta ekonomija sveta, Britanija bi trebalo da uradi malo više za svoju decu i mlade.

Šta to onda Danska radi drugačije? Univerzitetsko obrazovanje je besplatno, dobar je sistem dečje zdravstvene zaštite. Ali, glavni razlog nalazi se u preraspodeli bogaststva.

Kako je predstavljeno u analizi, u samom vrhu zemalja, zajedno sa Danskom nalaze se Finska, Švedska, Kanada, Norveška i Nemačka. Na dnu su Sjedinjene Američke Države, a odmah iznad i Velika Britanija i Italija.

Pogledajte video: Za zaposlenje u Nemačkoj vam ne treba diploma fakulteta, samo kurs jezika

(Telegraf.rs)