Rat pčelara i suncokretara: Pčele su otrovane pesticidima, ali bez njih, suncokret bi propao!
Kolege nemaju razumevanja jedni za druge
Proleće umesto da ujedini poljoprivrednike na početku sezone, stvorilo je razmirice koje su na ivici eskalacije. Pčelari su, s jedne strane, očajni zbog pomora pčela koji je uzeo maha, a suncokretari se plaše da upravo zbog njih neće moći da pripreme i zaštite svoje biljke.
Kao što smo već pisali, pčele su, kako se ispostavilo uglavnom otrovane pesticidima koje su koristili voćari, ali i povrtari na svojim voćnjacima i njivama. Tako su se ovih dana društvenim mrežama proširile fotografije u video snimci uništenih pčelinjaka.
Ali nisu te slike jedine koje kruže. Zapravo, vodi se pravi mali rat između suncokretara i pčelara.
Naime, suncokretari nisu spremni da se odreknu svog redovnog posla, odnosno prskanja njive i bune se, pa deluje kao da kolege nemaju razumevanja jedni za druge.
- Zatvorite tu gamad dok se ne obavi prskanje. Ko će mi to nadoknaditi? Vi ne plaćate porez nikome što iskorišćavate te inskete a med vam je 700 dinara. Šta ste vi uložili za kilogram meda - samo jedan je od komentara.
Drugi se nadovezuju kako to nije ničiji trud, odnosno da je to "rad tih gamadi".
Pčelari se pravdaju da pčele imaju važnu ulogu i da nije njih, bilo bi gladnih, odnosno, da ne bi postojale ni biljke. Pozvaju i na međusobni bojkot.
Mnoge rasprave, koliko smo primetili idu i u pravcu dileme da li je starija kokoška ili jaje, ali ima i onih koji pozivaju da se smire strasti i prozivaju državu da bi trebalo nešto da preduzme.
A predstavnici države i jesu obećali pomoć. Fitosanitarna inspekcija Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede pokrenula je akciju za zaštitu pčela u Srbiji. Upravo se ta akcija odnosi na zaštitu pčela od trovanja opasnim materijama. Predlaže se i unapređenje regulatoronog okvira i jačanje kapaciteta inspekcija.
Šta mislite? Ko ima pravo? Odgovorite nam u komentarima
(V.B/Telegraf.rs)