Korisnici kredita u evrima besni zbog olakšica koje su dobili "švajcarski" dužnici: Koje povlastice nama sleduju?
Ni evro nije mirovao od 2007. godine. Naprotiv. Skočio je sa 80 na 118 dinara, što je povećalo i ratu kredita
Građani koji redovno otplaćuju kredite u evrima besni su zbog povlastica koje su za sebe izborili oni koji su se zadužili u "švajcarcima". Ljuti zbog stava Vrhovnog kasacionog suda, koji omogućava dužnicima da izvrše konverziju kredita u evro, mnogi evro dužnici se pitaju da li i oni mogu da dođu do nekih olakšica u otplati kredita, jer ni evro nije stagnirao u poslednjih deset godina.
- Njima su sada dali tu pomoć, svi su se digli na noge, a gde smo tu mi? I mi plaćamo naše rate. Da li ćemo i mi dobiti neku pogodnost kao i oni? Stvarno nije fer. Sami su izabrali kredit sa znatno nižom kamatom i u početku su plaćali neuporedivo niže rate nego mi koji smo odabrali skuplji kredit u evrima. Tad se nisu bunili - žali se jedan čitalac Telegrafa.
Njihov glavni argument je da je i evro skočio u odnosu na 2007. godinu, što znači da su i njima rate povećane.
U praksi je to izgledalo ovako. Na primeru kredita od 50.000 evra, 2007. godine, kada je švajcarac vredeo 55 dinara, mesečna rata građanima zaduženim u ovoj valuti iznosila je 25.750 dinara. Na isti iznos zaduženi u evrima plaćali su ratu 35.280. Tada je evro vredeo 80, a danas vredi 118. Danas, kada švajcarac vredi 105 dinara, rata je dužniku u ovoj valuti udvostručena i iznosi 54.075 dinara, dok onaj zadužen u evrima plaća nešto manje - 52.038 dinara. To znači da i jedni i drugi sada otplaćuju manje više isti iznos rate, pa ipak, samo dužnici u švajcarcima dobijaju mogućnost da je smanje.
Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata Efektiva, objašnjava da je zaduženima u švajcarcima rata skočila i do dva i po puta, dok je taj skok znatno manji za evo korisnike kredita.
- Samo oni koji ne shvataju bankarski sistem mogu da vide neki problem u stavu Vrhovnog kasacionog suda. Korisnici evro kredita nisu u nepovoljnom položaju, oni su sad izjednačeni sa dužnicima u švajcarcima - kaže sagovornik Telegrafa.
On objašnjava da indeksiranje kredita u evrima služi za očuvanje kapitala, pa je ta valutna klauzula dozvoljena.
- Evro je valorimetar vrednosti vrednih stvari, pa je logično da se sve preračuna u evre. Valutna klauzula u švajcarcima je proglašena nezakonitom, a pošto sada svi mogu da preračunaju svoje kredite u evro, sada su svi jednaki - kaže Gavrilović.
On ističe da će oni imati pravo da se bune ako evro krene da divlja, ili ako skoči euribor.
- Mi ne tvrdimo da bi korisnici u evrima trebalo da budu mirni, jer postoji šansa da u budućnosti i njiove rate skoče, pošto je euribor sada na istorijskom nivou. Zato bi svi krediti trebalo da budu dinarski - kaže sagovornik Telegrafa.
VIDEO: Vučić iznenadio demonstrante zadužene u švajcarcima, sam i bez policije
(G. Avalić/g.avalic@telegraf.rs)