Raskrinkavamo: Restorani ucenjuju mladence da nemaju prava da biraju fotografa, a prete im milionske kazne. Da li će uskoro da diktiraju i muziku na veselju?

Ako je restoran popunjen, kao što je većina popunjena u periodu svadbi, vlasnici restorana će diktirati uslove. Kapitalizam je to, smatraju stručnjaci

Iako nezakonita, ucenjivačka praksa restorana koji nas primoravaju da za venčanje unajmimo fotografe sa kojima oni sarađuju, jer u suprotnom plaćamo penale u iznosu od nekoliko stotina evra, toliko se odomaćila da mladenci na ovu nepravdu samo odmahnu rukom i kažu "tako je svuda".

Bezobrazluk restorana sve je veći, pa ono što su nekada bile usmene pretnje sada mladencima daju i otkucano na papiru.

Čitateljka Telegrafa samo je za restoran za venčanje dala oko 5.000 evra, a onda je od vlasnika restorana dobila uputstvo.

- Na jednom papiru su bile otkucane smernice od kojih se veći deo odnosi na angažovanje fotografa. Rekli su nam da moramo da angažujemo jednu beogradsku foto kuću čiji je najjeftiniji paket 600 evra i to bez fotografisanja mladenaca pred svadbu. Pošto znam dosta fotografa htela sam da unajmim nekog od njih, ali su mi rekli da onda ovima drugima moram da platim penale u iznosu od 3 evra po osobi, jer su "izgubili planirani posao" - objašnjava ona za Telegraf.

To nije kraj. Na istom parčetu papira stoji da niko od gostiju ne sme da unese na proslavu profesionalni fotoaparat, kao ni da slika sa aparatom koji ima blic.

Asocijacija smatra da imamo pravo da biramo fotografa, Foto: APFVV

Koliko smo navikli na ove prevare pokazuje to što svi ovakvu situaciju prihvataju ćutke, a restorani imaju prednost, jer se u Srbiji tokom godine održi mnogo više svadba nego što je slobodnih termina u restoranima, pa vlasnici objekata imaju dpbru ucenjivačku poziciju koju obilato koriste.

Da plastično objasnimo šta to znači. Kada bi se ovaj princip preneo na prodavnice, ispada da bi bilo poptuno opravdano da nas, kada uđemo prodavnicu da kupimo hleb, kasirka natera da kupimo litar mleka, a ako kažemo da nam ne treba, jer pijemo samo ono bez laktoze, da nam ga ipak naplate, jer su planirali da nam ga prodaju.

Tragom za nadležnima za ovu vrstu prevare obratili smo se Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija. Iako su u njihovoj nadležnosti zakoni vezani za ugostiteljstvo, dobili smo odgovor da sa ovim konkretnim problemom nemaju nikakve veze.

- Pitanje angažovanja fotografa za slavlja u ugostiteljskim objektima, uslovi za to, eventualno uslovljavanje i korisnika usluga i ugostitelja, nije u nadležnosti Sektora turističke inspekcije - rekli su nam u Ministarstvu trgovine.

Mladence ucenjuju da plate fotografa koji sarađuje sa restoranom, Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Asocijacija profesionalnih fotografa i videografa venčanja Srbije (APFVV) tvrdi da imamo pravo na izbor fotografa, ali da nas u suprotno već 30 godina ubeđuju u Beogradu, a poslednjih 5 i u ostatku Srbije.

- Restoran nema pravo da vam nameće svog fotografa, niti sme Vašem fotografu da zabrani da uđe u salu da vas fotografiše. Kazne za tako nešto su rigorozne! Kao što je muzika vaš izbor, tako je i fotograf. Nije istina da je restoran privatno vlasništvo i da mogu da rade šta im se ćefne. Oni vam objekat daju u zakup na dan venčanja. Da odete na more, ne bi smeli da vam ubace još dvoje u sobu. Potpisujem životom da bi mladenci koji odluče da tuže restorane dobili na sudu - kažu u APFVV.

Oni su pokušali da se obrate inspekcijama, ali su im svi rekli da oni, kao treća strana, ne smeju da se žale, već da to moraju da urade mladenci i da tek tada mogu da izađu na teren.

Mladenci često ne mogu da unajme fotografa kog žele, Foto: Pixabay.com

Advokat Asocijacije objasnio je zbog čega je sve ova praksa protivzakonita.

- Jedno od osnovnih prava potrošača je pravo izbora. Nametanje fotografa sa kojim ugostitelj ima interni dogovor predstavlja nepravičnu ugovornu odredbu iz člana 43 Zakona o zaštiti potrošača, a uslovljavanje pružanja jedne usluge drugom predstavlja nepoštenu poslovnu praksu i direktnu povredu odredaba člana 26. Zakona o zaštiti potrošača - kažu u Asocijaciji.

I ne samo to. Kako mladenci donose odluku koju inače ne bi doneli to je i obmanjujuća poslovna praksa, a krivi su i za nasrtljivu poslovnu praksu jer od potrošača zahtevaju da plati i uslugu koju od ugostitelja nije tražio. Za svaki od ovih prekršaja propisana je kazna do 2 miliona dinara.

Georgi Genov, Foto: mc.rs

Sa druge strane, Georgi Genov, direktor Udruženja hotelijera i restoratera Srbije objašnjava da onaj ko je vlasnik restorana ima pravo da angažuje podizvođače koje želi.

- To je vlasništvo i on ima pravo da organizuje svadbe kako hoće, a ako se maldencima ne sviđa, mogu da nađu neki drugi restoran - kaže Genov.

Na pitanje da li to znači da će uskoro restorani da nam diktiraju i bend koji će da nam svi na veselju, Genov kaže da bi to bilo logično, jer je vlasnik restorana odgovoran pred inspekcijom.

- Ako nema dovoljno zakazanih svadbi, vlasnici restorana pristaće na sve uslove mladenaca, ali ako je restoran popunjen, kao što je većina popunjena u periodu svadbi, oni će diktorati uslove. Kapitalizam je to - kaže Genov.

VIDEO Novi svadbarski običaj u Crnoj Gori: Torta za mladence tras na pod

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)