Zapalili smo listiće sira, a oni su se skupili i pocrneli kao komad plastike: Smrdi jezivo, jedemo čistu hemiju (VIDEO)
Ovaj sir ne priprema se od mleka, pa čak ni od čistog sira, već od onoga što ostane u procesu proizvodnje drugih sireva
Kada listićima topljenog sira približite plamen, umesto da počne da se topi, on počinje da gori, da crni, da se stvrdnjava i da smrdi kao plastika.
Težak miris zapaljene plastike proširio se redakcijom kada smo krenuli sa izvođenjem ovog eksperimenta, a nekoliko kolega počelo je da njuška oko kablova u potrazi za onim koji se zapalio.
Na sreću, ili žalost, miris plastike nije dolazio iz kompjutera, već od zapaljenog listića sira. Ako se to sirom može nazvati, s obzirom da sadrži 40 odsto ove namirnice.
I ne samo to. Ovaj sir ne priprema se od mleka, pa čak ni od čistog sira, već od onoga što ostane u procesu proizvodnje drugih sireva. U njemu ima dvostruko više soli nego u običnom. A masnoća? Njih ima više nego u bilo kojem drugom mlečnom proizvodu.
Istopljenoj masi dodaje se voda, maslac, mlečni protein, surutka u prahu, emulgatori, boje, limunska kiselina, konzervansi. Rezultat - sir koji gori kao plastika i smrdi kao ista.
Nutricionista Branka Mirković objašnjava da je pitanje koliko su to ustvari sirevi.
- Ti proizvodi ustvari imaju jako mali procenat onoga što bi trebalo da sadrži sir, ostalo su razni aditivi i hemija. Kao takvi, oni nisu preporučljivi za upotrebu, ali se masovno koriste jer su topljivi - objašnjava Mirkovićeva.
Ona napominje da bi trebalo izbaciti iz upotrebe industrijski prerađenu hranu, jer naš organizam nije napravljen da je lako vari, pa se muči i iz nje dobija manje energije.
- Konzumiranje ovih namirnica može nepovoljno da utiče na naše zdravlje, možda ne odmah, ali dugotrajno korišćenje sigurno nije zdravo - objašnjava Mirkovićeva.
Iako proizvođači ne bi smeli zloupotrebljavati proizvodnju i za pravljenje listića koristiti sir kome je istekao rok trajanja, koji je pokvaren i povučen iz radnji, javna je tajna da pojedini proizvođači rade upravo to.
U proizvodnji se koriste i palmino i kokosovo ulje ili mast koji sadrže mnogo zasićenih masnih kiselina koje u prekomernim količinama štete zdravlju srca i krvnih sudova.
U proizvodnji topljenih sireva koriste se i soli fosforne kiseline (difosfati, natrijum i kalcijum fosfati, polifosfati), koje u visokoj koncentraciji mogu omesti apsorpciju pojedinih minerala u organizmu, prvenstveno kalcijuma i smanjiti koštanu masu.
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)